כולנו מכירים את הסיטואציות בהן אנו מבצעים איפוס כללי למכשיר האנדרואיד שלנו בעת מכירה, שדרוג גרסה או לעתים סתם כי בא לנו לנקות את כל הג'אנק שהמכשיר צבר לאורך השימוש. אך האם פעולת האיפוס באמת מוחקת את כל המידע הקיים במכשיר?

איפוס נתונים. לא באמת מוחק כפי שחשבתם.

על-פי מחקר שהתפרסם לאחרונה, אף על פי שפעולת האיפוס והמחיקה מנתקת בפועל את חשבון הגוגל של המשתמש מהמכשיר הנייד שלו, כלומר, מוחקת כל פרטיו והמידע האישי הקיים במכשיר עצמו, מתחת לפני השטח עדיין קיימת גישה מלאה ללא מעט נתונים. בין הנתונים אותם החוקרים מצאו כי ניתן לשחזר גם לאחר פעולת האיפוס נוכל למצוא את סיסמאותיו של המשתמש, תכתובות מייל והודעות SMS ועוד שלל עקבות – חלקן משמעותיות וחלקן פחות.

יש לציין, עם זאת, כי המחקר נעשה אך ורק על מכשירים מדגם מיושן יחסית המריצים את מערכות ההפעלה 2.3 עד 4.3 ויש צורך בכלי שחזור מיוחדים שלהם הצלחה חלקית בשחזור נתונים, אך בשל העובדה כי אחוזים רבים מהמכשירים מבוססי האנדרואיד עדיין מריצים את גרסת ה-Jelly Bin הדבר עשוי להשפיע על כמות לא קטנה של משתמשים. בנוסף יש לציין כי המחקר נעשה אך ורק על מכשירים שנקנו באתרי המכירות הפופלריים והשפיע על כל מכשירי יצרניות האנדרואיד הגדולות.

בנוסף, ב-80 אחוז מהמקרים החוקרים אף הצליחו לשחזר את פרטי הכניסה לשרותי חשבון הגוגל ואף להיכנס אליו מחדש כמו גם רשימה של סיסמאות לאתרים בהם ביקר המשתמש כמו גם סיסמאות לרשתות אלחוטיות ועוד.

קרא עוד:  אפליקציות אנדרואיד רבות עדיין עוקבות אחריכם בלי שידעתם

הסיבה לקלות הפריצה, כך טוענים החוקרים, נעוצה בעובדה כי במכשירים הישנים יחסית יצרניות האנדרואיד עצמן לא ממש הקדישו תשומת לב רבה לנושא של הצפנת הנתונים שמגיעה באופן פעיל עם גרסת הלוליפופ. עם זאת, המחקר טוען כי גם על המשתמש עצמו מוטלת אחריות רבה בנושא כגון סיסמה מורכבת יותר, הצפנת נתונים ועוד.