מוקדם יותר השנה, נחשף באחת מגרסאות הפיתוח המוקדמות של מערכת ההפעלה Android Q ״מצב שולחני״ (Dekstop Mode), המיועד לחיבור הטלפון למסך חיצוני ושימוש בו כמחשב לכל דבר. במהלך נאום הפתיחה של כנס המפתחים Google I/O בחרה החברה שלא להתייחס כלל לחידוש זה, אולם מסתבר כי באחת ההרצאות שנערכו מאוחר יותר בכנס חשפה גוגל כי היא אכן מקווה להתאים את Android Q לחיבור למסכים גדולים, ואף מעודדת את מפתחי האפליקציות להתכונן לכך מראש.

Android Q desktop mode silently prepared for a multi-screen future

בין השאר, הוסבר למפתחים כי האפליקציה המוצגת על גבי מסך המחשב תרוץ בתוך מעין ״חלון״, כך שיש לקחת בחשבון את האפשרות לשנות את גודלו. בנוסף, ידרשו המפתחים לוודא כי אפליקציה שנעשה בה שימוש אחרון במצב מסוים (לדוגמא – על גבי מסך הטלפון) תדע להתאים את עצמה מייד עם פתיחתה המחודשת על מסך המחשב.

כרגע נראה כי הפיתוח של גוגל נמצא בשלב מוקדם יחסית לפתרונות שאותם כבר השיקו כמה מיצרניות הטלפונים. סמסונג (Samsung) מציעה ממשק שולחני מלא ומהוקצע דרך תוסף ה-DeX Pad המותאם לרבים ממכשירי הדגל שלה, אך סובל מכמות מוגבלת יחסית של אפליקציות תואמות. ייתכן כי תמיכתה הרשמית של גוגל תביא לשיפור המצב, אך עדיין מוקדם לקבוע האם השימוש בטלפון כמחשב לכל דבר אכן יראה למשתמשים רבים כתכונה מועילה, או שהוא יישאר רעיון נישתי ומוגבל.