ללא התרעה מוקדמת, גוגל (Google) הצליחה להפתיע כשהיא שיחררה את גרסת המפתחים של Android N, גרסה שהיינו בטוחים שהחברה תשחרר לאחר Google I/O, כנס המפתחים השנתי של החברה שיערך השנה ב-18 למאי. בזכות גרסת הפיתוח אנו מקבלים הצצה חטופה לאפשרויות החדשות שתגיע עם השדרוג הבא של מערכת אנדרואיד.

מסך מפוצל, תמונה-בתוך-תמונה ומעבר מהיר בין יישומים

נראה שבגרסת Android N גוגל מביאה את היכולת להציג מספר יישומים על-גבי המסך לכלל מכשירי האנדרואיד. יכולת שסמסונג (Samsung) הציגה לראשונה על-גבי מכשיר ה-Galaxy S3 שנחשף כאן לראשונה בעולם. כעת היכולת תגיע לכלל המכשירים ובעת לחיצה ארוכה על כפתור היישומים האחרונים (Recents Apps), היישום בו עבדנו יוצמד לחלק . כזכור, היכולת כן הופיעה בגרסת הפיתוח של אנדרואיד מרשמלו (Android Marshmallow) אך לא הגיעה לגרסה הסופית.

נראה כי ההטמעה של גוגל שונה מזו של סמסונג וכדי שיישום יוכל לעבוד במסך מפוצל על המפתחים לאפשר את היכולת ולקבוע מספר כללים ובראשם הגודל המינימלי אותו היישום דורש זאת על-מנת למנוע בו היישום הופך ללא שמיש.

multi window split screen android N

Android N תביא עימה תמיכה בתמונה-בתוך-בתמונה – היכולת להציג יישום צף, כמו נגן ווידאו, על-גבי יישום אחר. כרגע היכולת בלעדית למכשירי Android TV אך באתר המפתחים בגוגל כן מציינים תמיכה במכשירים עם מסך גדול – כך שלא מן הנמנע שהיכולת הזו תגיע גם למחשבי-לוח (טאבלטים) או מכשירי טלפון עם מסך גדול במיוחד.

אם כל זה לא מספיק מעתה ניתן לעבור בין היישומים האחרונים במהירות על ידי לחיצה כפולה על כפתור היישומים האחרונים, יופיע היישום הקודם בו המשתמש היה. בנוסף כאשר נמצאים ברשימת היישומים האחרונים ניתן 'לדפדף' בין היישומים בעזרת לחיצה נוספת על כפתור היישומים האחרונים ולאחר המתנה של שנייה יפתח היישום על מסך מלא.

וידאו: מעבר מהיר בין יישומים והמסך המפוצל

ערכת נושא כהה ומצב לילה

אפשרות נוספת שהייתה קיימת בגרסת המפתחים של אנדרואיד מרשמלו וחוזרת גם הפעם היא ערכת הנושא הכהה – המציגה את התפריטים השונים על רקע אפור-כהה במקום הצבע הלבן שנמצא בשימוש לכל רוחב מערכת ההפעלה. ערכת הנושא הכהה מגיעה כחלקת מ'מצב הלילה' ומעבר לערכת הצבעים הכהה ישנן גם את יכולת 'התאמת בהירות' וה'התאמת גוון' המחילה פילטר אדום על המסך, על-מנת לצמצם את כמות האור הכחול שנפלט מהמסך ומוביל לנדודי שינה. את מצב הלילה ניתן להפעיל באופן ידני או באופן אוטומטי המופעל בהתאם למיקום והשעה ביום.

עיצוב מחדש לוילון ההתראות

אחד מהשינויים הבולטים שניתן להבחין בהם עם תחילת השימוש ב-Android N, הוא השינוי העיצובי שעבר וילון ההתראות. עתה ההתראות אינן מחולקות ל'קלפים', אלא מופיעים בצורה שטוחה כשרק פס אפור דק מפריד בניהן. בראש כל התראה מופיע הסמליל של היישום שיצר אותה ולצידו חץ – בלחיצה על החץ או במשיכה מטה עם שתי אצבעות ניתן להרחיב או לאגד את ההתראה.

קרא עוד:  בלאק פריידיי 2019 מתחיל עכשיו: כל המבצעים באמזון ועוד (מתעדכן)

במצב המורחב של ההתראה ניתן לבצע פעולות מהירות, מתוך וילון ההתראות, כמו: לענות להודעות דוא"ל או לבחור דווקא למחוק או לארכב אותה. אפשרות זו קיימת היום באנדרואיד בצורה מוגבלת, שכן אם ביישום מסויים התקבלה יותר מהתראה אחת יש להפעיל את היישום על-מנת לעבוד עם הודעות הדוא"ל. עם מערכת ההתראות החדשה של Android N זהו לא המצב ועל-ידי הרחבה של ההתראות מאותו היישום ניתן לעבוד, מתוך וילון ההתראות, על כל הודעה בנפרד מתוך וילון ההתראות ומבלי לפתוח את היישום הרלוונטי.

בנוסף, נראה שגוגל מיישרת קו עם ממשקי משתמש של יצרניות החומרה ועתה ניתן להבחין (בעת שימוש במכשיר טלפון) כי בראש וילון ההתראות ישנה גישה מהירה להפעלה או כיבוי האפשרויות השונות כמו: הפעלת חיבור האינטרנט האלחוטי, חיבור הנתונים, הפנס, מצב הסוללה ועוד. כמו-כן בלחיצה ארוכה על כל אחד מהאפשרויות יהיה ניתן להיכנס אל תפריט ההגדרות הרלוונטי.

Android N notification

חיסכון בנתונים, בסוללה ויכולות סינון מתקדמות

בעלי חבילות גלישה קטנות ישמחו לגלות כי גרסת האנדרואיד החדשה מאפשרת לחסוך בנתונים באופן אגרסיבי יותר ולהגביל יישומים מלהשתמש בחיבור הנתונים הסלולרי כאשר הם אינם בחזית. מדובר באפשרות שניתן להפעיל באופן ידני או באופן אוטומטי כאשר נמצאים בנדידה או לקראת סיום חבילת הגלישה הסלולרית. כמובן, שהמשתמש יכול לאפשר ליישומים מסויימים, כמו יישומי הודעות-מיידיות כמו ווטסאפ (Whatsapp) או האנגאאוטס (Hangouts) להמשיך לקבל ולשלוח נתונים ברקע

יכול ה'נמנום' (Doze), המגבילה את העבודה של יישומים ברקע, גם הפכה חזקה יותר ועתה גוגל מאפשרת ליכולת הנמנום להיכנס לפעולה כאשר המסך כבוי למשך זמן ממושך. עד כה יכולת הנמנום הופעלה רק כאשר המסך היה כבוי, המכשיר לא היה מחובר לחשמל ונייח וזאת מתוך הנחה כי המכשיר נמצא לצד המיטה ואינו נמצא בשימוש. כעת האפשרות נכנסת לפעולה כאשר המסך כבוי למשך זמן רב והמכשיר אינו מחובר לחשמל וכך מאפשרת להאריך את חיי הסוללה גם כאשר המכשיר נמצא בכיס או בתיק למשך זמן ממושך.

קרא עוד:  מסתמן: מכשירי הביניים הבאים של סמסונג ייראו כמו היקרים

גם יכולת חסימת השיחות הופכת חזקה יותר ומעבר ליכולת הגיבוי של רשימת המספרים החסומים, כעת מספרים חסומים לא נחסמים רק בעת קבלת שיחה אלא גם בקבלה של הודעות כתובת מאותה המספר. היכולת זמינה עתה לרוחב מערכת ההפעלה (ולא רק בחייגן המובנה של גוגל) אך כדי לגשת לרשימת המספרים החסומים על מפתחים להטמיע את ספריית הפיתוח (API) החדשה ביישום שלהם. יכולת חסימת השיחות מצטרפת ליכולת סינון השיחות (העברת השיחות ישירות אל המענה הקולי) אך שיחות חסומות לא ייצרו רשומה ביומן השיחות או התרעה כלשהיא.

חידושים נוספים

אלו רק חלק מהחידושים שמביאה עימה גרסת Android N ומעבר לכך בגרסה החדשה ניתן למצוא:

  • עיצוב מחדש למסך ההגדרות: מעתה במסך הראשי של מסך ההתראות תהיה גישה מהירה לאפשרויות המשפיעות על אופן תפקוד המכשיר – כמו חסכון בנתונים או סוללה לצד הצעות כמו ההצעה להגדרת טפט למכשיר חדש. זאת בנוסף להצגת מידע מהיר ויכולת מעבר מהירה בין ההתראות השונות על-ידי שימוש בתפריט צידי.
  • שינוי גודל התצוגה: עד היום על-מנת לשנות את ה-DPI של המסך היה צורך בהרשאות מנהל (Root), אך בגרסת Android N ניתן להגדיל או להקטין את האלמנטים על המסך.
  • תפריט קריסת יישומים ידידותי יותר: מעתה כשיישום יקרוס לא יופיע מסך ה'יישום זה הפסיק לעבוד' אלא תפריט צף המאפשר להפעיל מחדש את היישום, לשלוח משוב או להתעלם. אם היישום ימשיך לקרוס, במקום המצב היום בו הוא לא מפסיק לייצר התראות, ניתן לבחור להתעלם עד ביצוע הפעלה מחדש.
  • פרטי חירום: ניתן כעת להציג על מסך הנעילה פרטי חירום כמו סוג הדם, רגישות לתרופת, שם מלא וכו'.
  • הסוף למסך ה-Optimizing Apps: מהדר ה-ART אולי הביא עימו שיפור בביצועי היישומים, אך 'במחיר' של זמני התקנה ארוכים ומסך התאמת היישומים שהופיע לאחר כל ביצוע עדכון לאנדרואיד. כעת יכולת ה-Quick Path החדשה מקצרת משמעותית את זמן ההתקנה ומייתרת את מסך התאמת היישומים.

גוגל מבטיחה להמשיך ולעדכן את גרסת הפיתוח כל 4-6 שבועות, מעניין אלו יכולות חדשות יגיעו עם מערכת ההפעלה ומה אילו יכולות חדשות ומרגשות גוגל תציג בכנס המפתחים השנתי. עד אז אם אתם בעלי מכשיר נקסוס (Nexus) מדגם: Nexus 6, Nexus 6P, Nexus 5X, Nexus 9 ,Pixel C או Nexus Player ומרגישים אמיצים, אתם יכולים להירשם לתוכנית הבטא של אנדרואיד ולקבל את העדכון מאוויר (OTA).

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.