אין זה סוד גדול, שכיום, שתי מערכות ההפעלה העיקריות מתחקות אחת אחר השנייה. אילו ב-iOS 9 אפל "השאילה" מספר אלמנטים ממערכת האנדרואיד, כך נטען, הרי שבמערכת ה-Android M שהוצגה לא מזמן "מושאלים" להם אלמנטים שנלקחו ישירות מה-iOS של אפל; אספנו עבורכם חמישה כאלו:

מערכת ניהול הרשאות לאפליקציה

אחד מהמאפיינים הבולטים של מערכת ה-iOS, עוד מהגרסאות הראשונות שלאחר הופעת חנות היישומים, היא האפשרות לשלוט בהרשאות האפליקציות השונות – דבר שלא היה קיים עד כה במערכת האנדרואיד – לפחות לא באופן מובנה. בפשטות, הניהול מאפשר למשתמש לשלוט בהרשאות אותן דורשת האפליקציה לאחר ההתקנה (גישה לאנשי הקשר, מיקום, לוח שנה, תמונות ועוד) ולנטרלן במידה ואינו מעוניין בהן, גם לאחר ההתקנה. באנדרואיד M אמנם נראית מערכת הניהול שונה מזו של ה-iOS, אך העיקרון זהה לחלוטין.

מנגנון לסריקת טביעת אצבע

Apple touch id_finger 2

מנגנון לסריקת טביעת אצבע אינו דבר חדש. הדבר הופיע לראשונה בשנת 2013 יחד עם ה-iPhone 5S, ומאז ניתן לראותו בהרבה מכשירים. עם זאת, השוני בין מנגנון טביעת האצבע הקיים בזה של ה-iOS לבין זה הקיים באנדרואיד, הוא שבמכשירי האנדרואיד היצרניות בעצמן מפתחות תמיכה במערכת ומטמיעות אותו בעצמן – ללא קשר ותלות בגוגל. באנדרואיד M גוגל הלכה צעד אחד קדימה, ותטמיע מנגנון שכזה ישירות במערכת ההפעלה – שיהיה זמין גם למכשירים שאינם בעל החיישן הפיזי. בצורה זו, תקל גוגל על יצרניות האנדרואיד השונות המעוניינות לשלב את החיישן בפיזי במכשיריהן.

קרא עוד:  זה רשמי: Mate 30 של וואווי ייחשף באירופה ב-19 בספטמבר

מנגנון העתק/הדבק משופר

Floating-text-selection-menu

מנגנון העתק/הדבק הוא אחד מהפיצ'רים הוותיקים ביותר בשתי הפלטפורמות, אמנם שונה למדי באופן פעולתו. מאז צאתו של האפשרות המדוברת בגרסת ה-OS 3 (בטרם נקראה iOS בגרסה הרביעית), פעולות ה"העתק/גזור/הדבק" מופיעות ישירות על המסך בעת סימון המילה הנוכחית, פעולות שעד עתה, במערכת האנדרואיד, הופיעו בראש המסך או נשמרה ברקע. בגרסת האנדרואיד M שיפרה גוגל מעט את מנגנון ה"העתק הדבק" (שנקרא בשפה המקצועית גם Action Menu) ותשלב את פעולות הגזירה וההדבקה בצמוד למילה המסומנת עצמה באמצע המסך.

תמיכה בהתקני מדיה חיצוניים

Piano midi external device iphone ipad

תמיכה בהתקני מדיה חיצוניים היא אחת מהיכולות הוותיקות ביותר במערכת ההפעלה iOS המתאימה במיוחד לחובבי המוזיקה. כך, לדוגמא, יכולים המשתמשים לחבר לאייפון התקן חיצוני כדוגמת גיטרה חשמלית, מיני פסנתר וכו', ולהקליט את הצלילים הבוקעים מההתקנים בעזרתן של אפליקציות ייעודיות לכך. עם צאתה של מערכת האנדרואיד M, יוכלו גם משתמשי האנדרואיד לחבר התקנים חיצוניים למכשירים – ללא תלות במכשיר עצמו. לא מן הנמנע כי בקרוב נראה באנדרואיד שלל אפליקציות ואביזרים בהתאם.

מערכת DND (נא לא להפריע) משופרת

אחד המאפיינים שליוו את גרסת iOS 5 הוא מנגנון ה-DND, או, במילים אחרות: Do Not Distrub – נא לא להפריע. בפשטות, מדובר באפשרות דרכה יכולים המשתמשים לקבוע קבוצה או אנשי קשר ספציפיים שרק מהם תותר קבלת התראות או, לחילופין, להשתיק את כל צלילי ההתראות והשיחות עבור אנשי קשר. ב-iOS הפיצ'ר המדובר מעט יותר משוכלל מזה הקיים באנדרואיד, ובאפשרות המשתמשים לקבוע בעזרת מתג אפשרות ששיחה שנייה ממשתמש בטווח של שלוש דקות לא תושתק. עם השקתה של מערכת האנדרואיד M צפויה גוגל להטמיע אפשרות זו ישירות במערכת ההפעלה, גם ללא התקנת יישום חיצוני.

קרא עוד:  מצלמה משולשת לשוק הביניים: נוקיה הכריזה על Nokia 7.2 ו-Nokia 6.2
Apple iOS 6 Do not distarb
אפשרות ה-DND שהוצגה ב-iOS 6

 

-פרסומת-
כתב טכנולוגי ותיק, הדרומי שבחבורה (תלוי מאיזה כיוון), עובד ביום וחיית טכנולוגיה בלילה. את חיבתו לחברת אפל קשה לתמצת בכמה מילים, עם זאת, אם נגיד שהוא מחזיק בביתו 'אפל סטור' מקומי - לא נשקר.