עם יד על הלב – בכל פעם שיוצא עדכון חדש למערכת ההפעלה של הסמארטפון שלכם, כולכם מתרגשים כמו ילד קטן שקיבל מסבתא ביצת הפתעה. ולמה לא, בעצם? עדכון למערכת ההפעלה עשוי להכיל בתוכו מראה חדש לחלוטין, תכונות ופיצ'רים מרגשים ולא מוכרים. זה כמו מתנה שקיבלתם בחינם מהחברה שייצרה את הסלולרי, ובהתחשב בזה שהוא עלה לא מעט – הכי מגיע לכם בעולם.

עצוב להודות שברוב המקרים מדובר בעדכון אבטחה קטן, עדכון יציבות ואפילו פתרון נקודתי לבאגים מעצבנים, אבל מדי פעם אכן מדובר בדבר הגדול הבא. אנדרואיד 5.0, שזכה לכינוי לוליפופ (Lollipop), הוא הדבר הזה עבור משתמשי אנדרואיד שהמכשיר שלהם תומך בגירסה, ולכן – כמה טיפים קצרים שיעזרו לכם למצוא את הידיים והרגליים בתוך מערכת ההפעלה החדשה של גוגל.

מצב חיסכון בסוללה
למען האמת, יש כבר לכולנו פיצ'ר קיים שדומה בצורה כזו או אחרת, כמו מצב STAMINA במכשירי האקספיריה של סוני, או ה-Ultra Power Saving Mode במכשירי הגלקסי של הדורות האחרונים. אבל פונקציה כזו שימושית שמובנית ישר במערכת ההפעלה זה אכן צעד מבורך. כשהמצב מופעל, התוכנה יכולה להנמיך את ביצועי המעבד, לכבות את הרטט ולחסום את רוב תעבורת הנתונים ברקע. אפשר להפעיל את המצב ידנית או להגדיר אופציה של הפעלה אוטומטית ברגע שהסוללה יורדת מתחת ל- 15% או 5%.

חיפוש בהגדרות
 חובבי גאדג׳טים מושבעים לא ממש צריכים את גוגל שתגיד להם מהן ההגדרות החדשות במכשיר שלהם, הם כבר ימצאו אותן לבד. אבל משתמשים חדשים, או כאלה שעדיין לא מתמצאים בכל תכונות נבכי מערכת ההפעלה, זקוקים קצת לעזרתה. לכן כללה גוגל מנגנון חיפוש שבו אפשר להקליד מילת חיפוש אחת או יותר, והמכשיר יציג את הפריטים מתוך תפריט ההגדרות שמתאימים לתיאור שהקלדנו.

android lollipop screenshot 1
מימין לשמאל: חסכון בסוללה, חיפוש בהגדרות והתראות

הסתרת מידע רגיש
פרטיות היא דבר חשוב, וסביר שרובנו היינו מעדיפים שלא כל אחד יוכל לצפות בתכנים האישיים שלנו, במיוחד כשמתקבלת הודעה חדשה או מייל חדש והמכשיר מונח על השולחן וגלוי בפני כל. לכן כללה גוגל בתפריט ההגדרות שלה שלוש אפשרויות פרטיות חדשות: ״הצג הכל״, ״הסתר מידע רגיש״, ו- ״הסתר הכל״. מה שצריך לעשות זה לגשת לתפריט הגדרות – צלילים והתראות – כשהמכשיר נעול, ולהגדיר את האופציה המועדפת עליכם.

נעילה חכמה
 יש המון דרכים שונות לנעול את המכשיר מפני גישה לא רצויה: סיסמה, קוד בן 4 ספרות, תבנית שבה מחברים מספר נקודות ועוד. בהרבה מהמקרים אפשרויות אבטחה האלה מאטות בעיקר אותנו, ולעתים מקשות על גישה מהירה לתכנים ולמידע שאנחנו ממש חייבים לראות, ומהר. גוגל הוסיפה 3 אפשרויות אבטחה חדשות:

    1. מכשירים מהימנים – כאשר נחבר התקן שיוגדר כ ״אמין״ בבלוטות׳ או ב-NFC (שבב שניתן להתאים אליו אביזרים בעזרת קירבה, או לשלם באמצעותו באופן דיגיטלי בעזרת הטלפון), המכשיר שלנו ידע באופן אוטומטי לבטל את מנגנון האבטחה שהוגדר כאשר אותו התקן מחובר בחיבור פעיל למכשיר שלנו.
    2. פנים מוכרים  – שיפור של פונקציית ״נעילת פנים״ שקיימת בגרסאות קודמות, בה המכשיר יחפש את הפנים שלנו בעזרת המצלמה הקדמית ובמידה וזיהה אותם, יבטל את נעילת המכשיר.
    3. סביבות אמינות: אפשר לסמן מקומות גאוגרפיים בעזרת GPS כמו הבית שלנו או המשרד, או לחפש כתובות בצורה ידנית, וכאשר המכשיר יזהה שהוא נמצא במקום כזה, הנעילה תבוטל אוטומטית.

מצבי עדיפות
כל אחד מכיר את ״מצב שקט״ בו המכשיר לא מראה התראות או מפריע עם שיחות, כמו בזמן השינה לדוגמה. מצב עדיפות (הגדרות – צלילים והתראות – הפרעות) יוכל להגדיר שנוכל לקבל התראות מכולם, מכל אנשי הקשר או מאנשי קשר מועדפים בלבד. כל התראה אחרת שאינה ברשימה תסונן ולא תפריע כאשר הפונקציה פעילה. מצב ״נא לא להפריע״: לעומת מצבי עדיפות, כשהמצב הזה פעיל שום התראה לא תוצג על המכשיר – לא שיחות, לא הודעות, ואפילו לא התראות שעון מעורר. אפשר להגדיר את המצב הזה באופן זמני לכמה שעות בלבד, או פעיל תמיד עד שתכבו אותו ידנית. את מצבי העדיפות ומצב ״נא לא להפריע״ אפשר למצוא על ידי לחיצה על אחד מכפתורי הווליום, מתחת למחוון העוצמה.

שימוש בנתונים: אפשרות שימושית בהחלט לאלה מאיתנו שמנויים על חבילת גלישה סלולרית מוגבלת. לחיצה קצרה על סמל ״חיבור נתונים״ בסמלים המופיעים כשמושכים מטה את שורת ההתראות, תציג מידע מהיר לגבי צריכת הנתונים שלכם מתחילת החודש ועד לאותו רגע.

android lollipop screenshot 2
מימין לשמאל: צריכת נתונים, סינון התראות ונעילה חכמה

פנס
קטן, שימושי וקל מאד להורדה מחנות האפליקציות, אבל מהיום הוא מגיע מובנה במערכת ההפעלה החדשה ויהיה חלק מתפריט ההפעלה המהירה כשגוללים מטה את שורת המצב.

שיחזור ממכשיר קודם
עד היום, בכל פעם שהפעלנו מכשיר חדש או הדלקנו מכשיר לאחר איפוס כללי ומחיקת כל התכנים, עברנו דרך מדריך הגדרות בעל כמה עמודים, שבעיקר הציע לנו להתחבר לחשבון הג׳ימייל שלנו, להגדיר רשת אלחוטית, לבחור שפה וכדומה. מהיום באותו תפריט ראשוני תופיע גם האפשרות לשחזר תכנים וגם הגדרות חלקיות מתוך מכשיר קודם. המערכת תאתר בחשבון הגוגל שלנו את המכשירים הקודמים שהיו מחוברים לאותו חשבון ותוריד תכנים אחרונים שהיו שמורים בו, כגון אפליקציות (אפשר לבחור ידנית אילו אפליקציות ישוחזרו ואיזה לא), רקע דף הבית ומסך הנעילה, הגדרות כלליות ובחלק מהמקרים אפילו סידור האייקונים במסך הבית של המכשיר הקודם. כמובן שהמערכת תדע לשחזר רק תכנים שגובו לחשבון הג׳ימייל ולא תכני מדיה שלא סונכרנו לשרות.

ועוד אחד כיפי לסיום: כנסו לתפריט ההגדרות – אודות המכשיר או הטאבלט – וליחצו על ״מספר גרסת האנדרואיד״ חמש פעמים במהירות. על הסוכרייה הגדולה שתופיע לחצו עוד כמה לחיצות קצרות ומהירות, מיד לאחר מכן לחיצה אחת קצת יותר ארוכה, ואז עוד לחיצה קצרה, והפתעה! משחק בשם Flappy Lollipop. נשמע מוכר?

יש לכם טיפים מעניינים נוספים שמצאתם בזמן שימוש במערכת ההפעלה החדשה? אתם מוזמנים לשתף. (מקור)

כתב: אבי בכמן