גרסת האנדרואיד 4.3 שהוכרזה השבוע אמנם נחשבת עדכון קטן יחסית. שיפור בחיי הסוללה, תמיכה ב-BlueTooth Low-Energy, שיפור בריבוי משתמשים ותמיכה טובה יותר בשפות שמיות הן רק חלק מהשינויים שהוצגו, אבל אם חוקרים קצת מעבר את קוד המקור נמצא מספר פיצ’רים שגוגל כלל לא הכריזה עליהם.

תמיכה ב-4K
על פי הדיווח של Android Police, גרסת האנדרואיד החדשה מסוגלת לתמוך בעד 640 פיקסלים לאינצ’, שזה אומר שטאבלטים ומסכים ברזולוציה גבוהה יוכלו לפעול ברזולוציה מקסימלית של 3840 על 2160 פיקסלים. מדובר בשינוי גדול במיוחד שכן עד כה המערכת תמכה ברזולוציה מקסימלית של 2560 על 1600 בטאבלטים או עד 1920 על 1080 בסמארטפונים, שהם מספקים עד 480 פיקסלים לאינצ’ לכל היותר.

אמנם רוב המשתמשים כבר כמעט ולא יבחינו בשינוי מעבר לצפיפות פיקסלים של 300 פיקסלים לאינצ’, והיום מסכי ה-Full HD מספקים איכות גבוהה למדי, אבל אין זה אומר שלא נראה מסכים עם רזולוציות גבוהות יותר.

ניהול הרשאות אפליקציות
כאשר אנו מתקינים אפליקציה דרך חנות הגוגל פליי, אנו נדרשים לאשר הרשאות מסוימות כדי שתוכל לפעול. חלק מן הרשאות נראות לנו תמיד לא קשורות, כמו מדוע אפליקציית ניווט זקוקה לגשת להודעות שלנו? או מדוע אפליקציית ספרים צריכה גישה לספר טלפונים? אם אתם מהמשתמשים הקפדניים, קרוב לוודאי שלא התקנתם אפליקציות שההרשאות שהן דורשות מוגזמות ולא הגיוניות, מי שכן התקין ולא היה מוצא-חן בעיניו הרשאות האפליקציה, היה נדרש להסירה. אבל מהדיווח נראה כי באנדרואיד 4.3 ישנה אפשרות לבטל חלק מההרשאות של אפליקציה ספציפית.

Android 4.3 app-ops

האפשרות החדשה מכונה App Ops והיא כוללת תפריט ניהול של כלל האפליקציות במכשיר, ההרשאות שהן דורשות ואפשרות לכבות כל הרשאה בנפרד. כך לדוגמה נוכל לבטל את יכולת איתור המיקום של חיפוש גוגל המובנה במכשיר ולא לאפשר לאפליקציית פייסבוק לגשת ולעדכן את אנשי הקשר שלנו או לפרטים אישיים שלא לצורך.

את התפריטים המוחבאים במערכת הצליח כבר מפתח אנדרואיד בשם Appaholics להפוך לאפליקציה של ממש, ואם כבר הספקתם לשדרג לאנדרואיד 4.3 תוכלו להוריד אותה מחנות הגוגל פליי וגם להשתמש בה.

מסיבות השמורות עימה, גוגל לא חשפה את התוספות האחרונות הללו, וייתכן כי הן עדיין לא מוכנות לכן יש לקחת זאת בחשבון.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.