במהלך החודשים האחרונים הרשת הוצפה בשלל שמועות, ספקולציות והדלפות לגבי גרסת האנדרואיד הבאה. כולנו ציפינו כי הגרסה הבאה תיחשף דווקא  ב-Google I/O, כנס המפתחים של גוגל שהתרחש באמצע חודש יוני, אבל הנה זה מגיע היום כשגוגל מכריזה על גרסת האנדרואיד החדשה, Android 4.3 Jelly Bean.

כמובטח, גוגל קיימה היום את אירוע "ארוחת הבוקר עם  סונדאר פיצ’אי”, סגן נשיא בכיר בגוגל האחראי על דפדפן הכרום ומערכת האנדרואיד ובה בנוסף להכרזה על הנקסוס 7 החדש, גוגל הכריזה גם על גרסת האנדרואיד החדשה, אשר אינה נחשבת כשינוי משמעותי למערכת וממשיכה תחת כותרת ה-Jelly Bean. הגרסה החדשה היא מעין עדכון צנוע, המביאה עימו מספר של שינויים ומתמקד בעיקר בחיי הסוללה, בחווית ריבוי המשתמשים בטאבלטים ועוד שיפורים נוספים.

שיפור בחיי הסוללה
אחד הנושאים המרכזיים בהם גוגל התמקדה בעדכון האחרון הוא חיי הסוללה, שאמורים להשתפר באופן משמעותי בגרסה החדשה. במהלך החודשים האחרונים דובר ברחבי הרשת רבות על כך שאנדרואיד 4.3 תגיע עם Smart BlueTooth או בשמו היותר מוכר BlueTooth Low-Energy. ואכן, בהתאם לכך, אנדרואיד 4.3 מגיעה בתצורה החדשה של קישוריות ה-Bluetooth המאפשרת למכשיר לצרוך פחות חשמל בעת התחברות לאביזרים התומכים בתצורת ה-BT Low Energy. הטכנולוגיה מגיעה יחד עם Bluetooth 4.0 ותגרום לכך שקישוריות זו, אשר נחשבת לאחת הקישוריות הפופולריות ביותר, תצרוך פחות אנרגיה. שיפור זה בחיבור עם אביזרים המתחברים דרך Bluetooth הוא מעין רמיזה לתחום השעונים החכמים, שמתחיל להתפתח בחודשים האחרונים, ולרוב הם משתמשים בחיבור זה באופן רציף.

OpenGL ES 3.0
בנוסף לשיפור בחיי הסוללה גוגל התמקדה גם בשיפור הגרפיקה במשחקים. שדרוג זה יותר מתאים למפתחי המשחקים, אשר יוכלו להשתמש ביתרונות של טכנולוגיית תאוצת התלת מימד OpenGL ES 3.0 ולפתח משחקים בפלטפורמה הזאת, וכך להגיע לרמה גרפית גבוהה מאוד. דוגמה לכך הוא הדמו של המשחק הנסיך הפרסי החדש שיושק לאנדרואיד כבר מחר, ובו ניתן להתרשם מתנועת השחקן והגרפיקה של המשחק. בעזרת השיפורים הנ"ל השחקנים יוכלו ליהנות ממשחק ברזולוציית Full HD 1080P.

ריבוי המשתמשים
בהכרזה על אנדרואיד 4.2 גוגל נוספה אפשרות לריבוי משתמשים. כך, כל משתמש יכול לפתוח לעצמו חשבון נוסף במערכת ולהתאים ולשנות את ההגדרות מבלי להשפיע על המשתמשים האחרים. בגרסה החדשה ישנם מספר שיפורים בחווית ריבוי המשתמשים והשינוי העיקרי נקרא "Restricted Profiles", או בעברית פרופילים מוגבלים. האפשרות הזו מאפשרת לשלוט בתוכן בו יוכלו המשתמשים האחרים לצפות. כך המשתמש הראשי יחליט אילו אפליקציות וווידג'טים יכול להפעיל המשתמש בפרופיל המוגבל. בנוסף, ניתן גם לשלוט בנפח הזיכרון בו יכול לעבוד להשתמש הפרופיל המוגבל. גוגל גם שינו את האופן בו עוברים בין פרופילים וכעת ניתן להחליף משתמש באופן מהיר יותר.

Android 4.3

שדרוגים נוספים

  • בהתאם לשמועות הרבות, אנדרואיד 4.3 מגיעה עם ממשק מצלמה משופר. הממשק החדש מגיע עם תפריט הגדרות מהיר, וכעת, כמו בגרסה הקודמת, לחיצה ארוכה על מקום פנוי באפליקציית המצלמה תפתח את תפריט ההגדרות הנפתח בצורת קשת המאפשר מעבר מהיר בין האפשרויות. בנוסף, כעת ניתן לצלם את התמונה באמצעות לחיצה על כפתורי הווליום, דבר המקל על הצילום ועל היציבות.
  • גרסת האנדרואיד החדשה מביאה עימה תמיכה עשירה יותר ביישור לימין של השפות השמיות (עברית וערבית) ובהתאמת המערכת לשפות האלו. החל מאנדרואיד 4.0 ICS יש עברית וערבית באופן מובנה במערכת, והחל מגרסת אנדרואיד 4.2.2 JB יש יישור לימין, אך הגרסה החדשה מביאה עימה שיפורים רבים בנושא היישור לימין בשפות השמיות, היפוך מספרים ועוד.
  • השלמה אוטומטית של מספרים ושמות בחייגן: ככל הנראה, מרבית הקוראים כרגע מהרהרים מדוע פונקציה זאת נחשבת חידוש, אך פונקציה זו לא הייתה קיימת עד עכשיו כברירת מחדל במערכת האנדרואיד ויצרניות המכשירים הוסיפו את הפונקציה הזו למכשירים שלהן באופן ידני או על ידי אפליקציות חיצוניות.
  • ממשק ההתראות משודרג בגרסה זו וכעת ניתן להעביר התראות בין מכשירים המקושרים אחד לשני ב-Bluetooth.

גרסת האנדרואיד החדשה זמינה כבר עכשיו להורדה באופן אוטומטי למכשירי ה-Nexus 4, 7, 10 ולגקלסי נקסוס, ובקרוב תגיע גם לגרסאות האנדרואיד הנקיות (ונילה) של הגלקסי S4 וה-HTC One. בנוסף ישנה בשורה טובה למשתמשי הרומים המקוסטמים – קוד המקור של הגרסה החדשה כבר עלה ל-AOSP כך שסביר להניח שנראה בקרוב מאוד פורטים רבים של גרסת האנדרואיד החדשה למכשירי האנדרואיד בזכות המפתחים של CyanogenMod ואחרים.