מערכת ההתראות

גוגל ואפל הציגו את הגירסאות העתידיות של מערכות ההפעלה הניידות שלהם, בעוד אנדרואיד בגירסא 4.1 זמינה להורדה כבר עכשיו iOS 6 עדיין נמצאת בשלב ה"בטא" ותהיה זמינה לכלל המשתמשים בסביבות חודש אוקטובר יחד עם ההצגה של מכשיר האייפון הבא. בינתיים אנו בודקים את האפשרויות החדשות במערכות ההפעלה ומשווים אותם אחד לצד השני: iOS 6 מול אנדרואיד 4.1.

מערכת ההתראות

מערכת ההתראות

iOS: עד גירסא 5 של iOS, לא הייתה למערכת ההפעלה מערכת התראות מרוכזת ולמעשה על כל סמל של יישום הייתה תגית עם מספר שהעידה כמה התראות יש מאותו היישום. על מנת להתעדכן בנושא היה צורך לפתוח את היישום  ואילו החל מגירסא 5, נוסף "מרכז ההתראות", אשר מוצג בעת החלקה של האצבע מחלקו העליון של המסך, אשר בדומה ל"וילון ההתראות" של אנדרואיד מרכז בתוכו את העדכונים מהיישומים השונים. ב-iOS ניתן להתעדכן ממרכז ההתראות בנתוני מזג האוויר, מניות ואף לעדכן את הסטאטוס ברשתות החברתיות פייסבוק וטוויטר.

אנדרואיד: מאז שהוצגה אנדרואיד לראשונה היא כללת את מערכת התראות מרוכזת – בשורת המצב ניתן לראות את סמל היישום לו קיימת התראה ובאמצעות משיכה מטה של שורת המצב היה יורד "ווילון ההתראות" (אם כי בגירסאות מאוחרות של מערכת ההפעלה הפסיקו להשתמש בשם זה) המציג בצורה מרוכזת את ההתראות מהיישומים השונים.

בגירסאת סוכריית גומי, ממרכז ההתראות ניתן לא רק לקבל מידע אלא לפעול מבלי לפתוח את היישום. כך שאם ישנה התראה בנוגע לשיחה שלא נענתה ניתן ישירות ממרכז ההתראות להתקשר חזרה או לשלוח הודעה וזאת מבלי לפתוח את יישום יומן השיחות.

חשוב לציין כי בניגוד למרכז ההתראות ב-iOS, מפתחים יכולים לקבוע איזה מידע יוצג באזור ההתראות כך שאם מופעל יישום מוזיקה מפתח יכול לבחור להציג באוזר ההתראות את תמונת האלבום לצד שם השיר והאמן ופקדי ניגון.

תפעול קולי

Google Now מול Siri

iOS: אפל הציגו את העוזרת האישית "סירי" (Siri) בגירסאת הקודמת של מערכת-ההפעלה, אך היא הייתה בלעדית רק למכשיר האייפון 4 אס, בגירסא החדשה של מערכת ההפעלה סירי תגיע גם אל מכשיר האייפד החדש. סירי יודעת לענות על שאלות במגוון נושאים ובגירסא העדכנית היא למדה לענות על תשובות גם מעולם הספורט. בנוסף, ניתן באמצעות סירי לבצע פעולות כמו שליחת הודעות, קביעת פגישות ופתיחת יישומים והכל בשפה חופשית.

אנדרואיד: עד לגירסאת סוכריית גומי, מערכת ההפעלה תמכה בחיפוש קולי ופעולות קוליות, אם כי בניגוד לסירי את הפעולות הקוליות יש לבצע לפי תבניות קבועות מראש כמו "קבע פגישה, בשעה אחת בצהריים" או "נגן מוזיקה" ואז את שם השיר, הרבה פחות נוח וטבעי מסירי. בנוסף החיפוש הקולי שימש רק להמרה של הקול לטקסט וביצוע חיפוש בגוגל.

בגירסאת סוכריות גומי, גוגל הציגה את "Google Now" אזור המרכז את המידע הנחוץ למשתמש כמו: סדר הפגישות היומי או העומסים בכבישים בדרך לעבודה בנוסף ניתן כעת לבצע חיפוש קולי בשפה חופשית ואף לקבל תשובה בצורה וויזואלית נוחה ולא רק בדמות של תוצאות חיפוש מגוגל.

מסך הבית

אנדרואיד: וודיג'טים, iOS: שורות של סמלים

iOS: טרם ההכרזה על iOS 6, הייתה שמועה כי אפל תאפשר למפתחים לשים יישומונים (ווידג'טים) משלהם באזור ההתראות או לפחות תציע למפתחים את האפשרות לסמלים חכמים ודינמאים, אשר מציגים מידע על-גבי הסמל עצמו בדומה לאופן שסמל היומן מציג את היום והחודש. לצערנו אפל לא הציגה באירוע המפתחים של החברה אף אחד מהאפשרויות המוזכרות ולמעשה מסך הבית המורכב משתי וערב של סמלים המתחיל להרגיש מיושן. מצער לראות כי מערכת ההפעלה של אפל עדיין משתרכת מאחור בהשוואה לאנדרואיד או לויינדוס-פון 7 אשר מאפשרים למשתמש לקבל מידע בצורה מהירה מבלי לפתוח את היישום.

קרא עוד:  הפתעה: יש פריצה ל-iOS 12.4, ולא צריך מחשב

אנדרואיד: מסכי הבית והיישומונים הם חלק בלתי נפרד ממערכת ההפעלה של גוגל, כל משתמש יכול להתאים אישית את מסכי הבית ולבחור אילו יישומונים להציג ובאמצעותם לקבל מידע במהירות או לבצע פעולות שכיחות. לדוגמא, יישומון הפייסבוק מאשר לצפות בעדכונים של החברים מהרשת החברתית הגדולה בעולם לצד האפשרות לעדכן את הסטאטוס בצורה מהירה וקלה או לדוגמא, היישומון של יישום הניווט Waze המאפשר לראות את מצב הפקקים בדרך אל הבית או העבודה מבלי להפעיל את האפליקציה.

טלפון ושיחות ווידאו

שיחות ווידאו

iOS: אפשרויות הטלפון ב-iOS 6 בהחלט זוכות למספר לא מבוטל של שיפורים: כעת ניתן לדחות שיחה עם הודעה מכונה מראש או לקבוע תזכורת לחזור למתקשר מאוחר יותר, בנוסף נוספה האפשרות "נא לא להפריע" אשר ניתן לתזמון ומאפשרות לבטל את כל ההתראות הקוליות המתקבלות מהיישומים, הודעות או שיחות הטלפון אך מדובר במצב חכם המאפשר לטלפון לצלצל כאשר מגיעה שיחה מאנשי קשר מסויימים שנקבעו מראש או מאיש קשר שהתקשר מספר פעמיים וברציפות (שכנראה מעיד על כך כי מדובר על שיחה חשובה).

גם בגזרת שיחות הווידאו, אשר ממותגות כ-Facetime, ישנו חידוש וניתן כעת לנהל שיחות ווידאו גם מחוברים לרשת הסלולארית ולא רק לרשת האינטרנט האלחוטי. אך ניתן לבצע שיחות Facetime רק אל בעלי מכשיר iOS או מק.

אנדרואיד: כחלק ממערכת ההפעלה ניתן "לסנן" אנשי קשר מסויימים וכאשר הם מתקשרים הם מגיעים ישירות אל התא הקולי, אך לא קיימת במערכת ההפעלה הטמעה של אפשרות הדומה ל"נא לא להפריע" הקיימת ב-iOS. בנוסף, מאפשרת מערכת ההפעלה לדחות שיחות עם הודעות מותאמת מראש אך אנדרואיד לא מאפשרת ליצור תזכורת לחזור למתקשר מאוחר יותר.

שיחות ווידאו קיימות באנדרואיד כחלק מיישום ה-Gtalk אשר מאפשר לקיים שיחות ווידאו עם כל בעל מחשב פי.סי או מק אשר יש לו חשבון גוגל/ג'ימייל. אין הגבלה של ביצוע שיחות ווידאו על-גבי הרשת סלולארית ואף יישום שיחות הווידאו מאפשר להוסיף אפקטים שונים בזמן אמת כמו עיוות פנים, הגדלת עיניים וכו' שאולי לא כל-כך שימושיים אך בהחלט משעשעים.

דפדפן

iOS: הדפדפן במכשירי iOS תמיד היה קליל וזריז ועם הגירסא החדשה נוספה אפשרות "לשוניות iCloud" תפריט המציג את הלשוניות הפתוחות על דפדפן הספארי המותקן על המק או המחשב האישי ומאפשר להמשיך את הגלישה על-גבי המכשיר הנייד. בנוסף נוספה האפשרות לשמור אתרים לקריאה במצב לא מקוון (ללא חיבור לאינטרנט).

אנדרואיד: בגירסאת "סוכריות גומי" יצא כרום מבטא ולבטח יהפוך להיות דפדפן ברירת המחדל של משתמשים רבים, הוא מציע לצד סנכרון לשוניות בין מספר מכשירים גם את האפשרות לסנכרן את המועדפים, לסנכרן את הרשאות הכניסה לאתרים וגם את היסטוריית החיפוש. בנוסף, נתח השוק של כרום על גבי מחשבים אישיים גדול באופן משמעותי מזה של הספארי ובכך הופך את אפשרויות הסנכרון לשימושיות יותר. מזל שהוא זמין להורדה גם עבור משתמשי ה-iOS.

קרא עוד:  סקירה: Xiaomi Mi A3 - כמה צעדים טובים קדימה, ואחד משמעותי מאוד אחורה

רשתות חברתיות

אנדרואיד: לא מגבילה, iOS: פייסבוק וטוויטר בלבד

iOS: אחד מהחידושים ב-iOS 6 היה השילוב של פייסבוק אל-תוך מערכת ההפעלה, בדומה למהלך שנעשה עם רשת המיקרו-בלוגינג, טוויטר ב-iOS 5. כעת ניתן לעדכן את הסטטוס ישירות ממרכז העדכונים, לשתף תמונות מתוך גלריית התמונות ולסנכרן את אנשי הקשר עם הרשת החברתית ללא הצורך בשימוש ביישומי צד-שלישי.

אנדרואיד: מערכת ההפעלה של גוגל תמיד הייתה פתוחה לשילובים והציע למפתחים מספר דרכים להתממשק עם מערכת ההפעלה ואנשי הקשר. כך שניתן להעלות תמונות מתוך הגלריה ישירות אל שירותי הרשת הנבחרים ולקשר את אנשי הקשר עם מקור חיצוני ולמעשה אנדרואיד מעולם לא הייתה מוגבלת רק לפייסבוק או לטוויטר ומאפשרת שילוב עם מגוון רשתות חברתיות כמו גוגל פלוס, Linkedin, Path ועוד.

חנויות היישומים

iOS: אפל בהחלט מובילה מבחינת הכמות היישומים ב-App Store, חנות היישומים של החברה. בה ניתן למצוא כ-650 אלף יישומים הזמינים להורדה, מתוכם  כ-225 אלף יישומים המותאמים במיוחד ל-iPad, מחשב הלוח של החברה.

אנדרואיד: מערכת ההפעלה של גוגל מזדנבת אחרי אפל בפער די קטן. בחנות ה-Play Store, חנות התכנים של החברה ניתן למצוא כ-600 אלף יישומים, רובם הגדול יפעל על מחשב-לוח מבוסס אנדרואיד, אך בניגוד לאלה המצויים ב-App Store  רק חלק קטן עושה שימוש מושכל בשטח המסך הנוסף.

מפות וניווט

iOS: ב-iOS 6 נפרדה אפל מיישום המפות של גוגל לטובת יישום מפות פרי פיתוחה אשר באמצעותו ניתן להציג בנוסף למפות וצילומי לווין את צילומי הרחובות בתלת-מימד. בנוסף הציגה אפל יישום ניווט חינמי שיהיה חלק ממערכת ההפעלה אך יהיה זמין רק עבור המכשירים החדשים של החברה ויאפשר ניווט קולי לצד הצגת העומסים בכבישים.

אנדרואיד: יישום המפות של גוגל לאנדרואיד טרם מציע להציג את תמונת הרחובות בתלת-מימד, אך החברה עובדת על זה. בינתיים לצד ההצגה של מפות רגילות ותמונות לווין ניתן "לצלול" אל תוך הרחובות באמצעות אפשרות ה-Street View, אשר הושק גם בישראל ואף לטעון את אזורים אל תוך זיכרון המכשיר על מנת להציג את המפות גם כשאין חיבור זמין לרשת.

בנוסף, מאז גירסא 2.3 מציעה גוגל יישום ניווט חינמי, אשר מתחשב בעומסים הקיימים בכבישים אך הוא זמין בארצות הברית ובמדינות מסויימות באירופה, אך אינו זמין עדיין בישראל, אם כי יישום ניתן לקבל דיווח עומסים בישראל דרך יישום המפות המובנה.

לסיכום: ניתן לראות כי שתי מערכות ההפעלה מתבגרות יפה. בגוגל שמו דגש בגירסא זו על חווית השימוש לצד אפשרויות חדשות באפל דאגו בעיקר להוסיף אפשרויות שהיו עד כה חסרות במכשיר הסמארטפון שלהם וקיימות במערכות הפעלה מתחרות. מעניין לראות את שינוי הגישה של שני החברות בעוד באפל מתייחסים לעדכון החדשה כגירסא חדשה לגמרי בגוגל מתייחסים אל העדכון כשיפור קטן של הגירסא הקיימת.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.