גוגל (Google) שחררה היום (ד') את מהדורת המפתחים הראשונה ל-Android 11, המיועדת לצאת בהמשך השנה באופן רשמי עם שלל חידושים.

מהדורת המפתחים, ה-Android 11 Developer Preview, זמינה כבר כעת להורדה עבור מכשיריה של גוגל ואלה שייתמכו גם בהמשך. בין היתר יכולים להוריד אותה בעלי Pixel 2 / 2 XL, לצד Pixel 3 / 3 XL וגם הדגמים המוזלים Pixel 3a / 3a XL או Pixel 4 / 4 XL.

מדובר בגרסה ראשונית ביותר ועל כן היא אינה כוללת את שלל המאפיינים שיגיעו וייחשפו בהמשך השנה. גוגל גם מזהירה כי לא מומלץ להתקין אותה למי שאינו מפתח ובשלב זה גם לא כדאי להשתמש בה על מכשיר שנמצא בשימוש יומיומי.

בין היתר, Android 11 תתמקד בשיפור יכולות וניצול טכנולוגיית הדור ה-5, זאת לאור השינויים החלים בשוק והתמקדות המפעילות והיצרניות בפיתוח תשתית רחבה. זה אומר, לדוגמה, כי אנדרואיד 11 תוכל לזהות מתי החיבור מהיר במיוחד או מתי הוא איטי וכך להתאים את התוכן הנצפה ואיכותו בהתאם לביצועי הרשת.

Android 11 גם תתמוך רשמית בסוגי המסכים השונים, כמו מסך קמור לצדדים האופייני במכשירי הדגל של סמסונג (Samsung), חריר למצלמה הקדמית ועוד. המפתחים יוכלו לפתח אפליקציות שיכללו ממשק ייעודי לקצוות המסך (Edge) כמו יישומנים מהירים הקיימים במכשירי ה-Note.

עוד דגש באנדרואיד 11 הוא, איך לא, נושא האבטחה והגישה למידע האישי. המשתמש יישאל האם להתיר גישה למיקום/מיקרופון/מצלמה כמו היום, רק שהפעם ההגדרה הזו כבר לא תהיה תקפה לכל הזמן וכי האפשרות "Allow all the time" הוסרה. מה שזה אומר כי האפליקציות לא יוכלו לקבל הרשאות גישה כאשר הן אינן בשימוש. בשביל לאפשר הפעלה ברקע, מפתחים יידרשו לבקש הרשאה מיוחדת מהמשתמש.

עוד תרחיב Android 11 את השימוש בבועות השיחה, בדומה לבועות הצ'אט של Facebook Messenger ותאפשר למפתחים להציג בועה צפה על המסך להתכתבות במקום כניסה מלאה לאפליקציה. אפשר יהיה גם להעתיק ולהדביק תמונות היישר מוילון ההתראות וכן התכתבויות עם אנשי קשר יהיו בולטות יותר מעל שאר ההתראות.

android 11 chat bubbles header

כל אלה ועוד שינויים רבים שעליהם פירטה גוגל בבלוג שלה, זמינים כבר כעת להורדה לחברי תוכנית הבטא של אנדרואיד. טרם ברור האם גוגל תצרף מכשירים נוספים לתוכנית הבטא כפי שעשתה עם אנדרואיד 10, אבל מה שבטוח הוא כי Pixel הראשון כבר לא יזכה יותר לעדכונים.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.