הוא לא כל כך יפה, הוא יודע, וגם אין לו שום תכונות מיוחדות שאף אחד לא מכיר ולא שומע, אבל הוא לא מכוון אל הקצה העליון של השוק אלא אל האמצע הנמוך, ובמחיר שלו למרות התחרות יש לו מה להציע. וכן, זו סקירה על ה-A920, הטלפון השני של AMOI – ואולי השני וחצי אם מתייחסים גם לגרסת ממשק המבוגרים של ה-A828 שהחברה מפיצה במקביל לגרסה הרגילה.

ה-A920 הוא מעין אבולוציה טבעית של ה-N828. למה הכוונה? מבחינות רבות הוא דומה לו מבחינה חיצונית, אבל גם תפעולית. כך לדוגמה, הוא גם כן מציע גב מתחלף שצריך להסיר כדי להכניס את כרטיסי הסים והזיכרון, כן הוא כמובן תומך בסים כפול כמו כמעט כל המכשירים שיוצאים היום מסין, אבל חריצי הסים מסודרים באופן טוב יותר כך שכעת אין בעיה להכניס את שניהם בקלות. המכסה עצמו מצויד בתחריט התשבץ המוזר והלא מובן שקיים גם במכסים של המכשיר הקודם, לא שזה ממש מפריע, אבל במקרה הזה הוא גם מכיל את כפתורי ההפעלה והשליטה בעוצמת הקול עצמם, כשהחיישנים עצמם בגוף הטלפון. אנו מתקשים להיזכר מתי נתקלנו בסידור כזה, אבל קשה לנו לומר שזה השפיע במשהו על השליטה בכפתורים באופן כללי – הם בהחלט הגיבו היטב. לפחות כפתור הפעלה/כיבוי הוזז מלמעלה לצד ימין וזה בהחלט שיפור. כפתור עוצמת הקול נמצא משמאל, וחיבור ה-USB ממוקם למעלה ליד חיבור האוזניות, ולמרות שזה לא נורא, אנחנו בדרך כלל מעדיפים שהוא יהיה למטה – יותר קל להטעין את המכשיר תוך כדי שימוש במכונית כשהחיבור למטה.

מאחור מוצאים את אותו רמקול מונו שממוקם למטה, אבל לא ממש בקצה, כך שאי אפשר להשתיק אותו לחלוטין גם אם שמים את המכשיר על הגב. האיכות שלו לא השתפרה במיוחד, כך שהוא לא 'נקי' בעוצמה מלאה ולא כשהבסים שולטים במוזיקה. גם המצלמה ממוקמת פחות או יותר באותו מיקום, צד שמאל למעלה ליד מבזק הלד, ושוב היא ממוקמת בתוך חרוט קטן שבולט ממכשיר החוצה. אם אתם עוקבים אחרינו בהתמדה, אתם יודעים שאנחנו לא ממש אוהבים את זה, אלא אם יש ממש מרחק רב בין המצלמה לקצה החרוט, וזה לא המצב במקרה של ה-A920. 'הנחה' חזקה מדי של המכשיר על השולחן יכולה לפגוע במצלמה. הסיכוי קטן, אבל קיים.

AMOIA920אז היכן האבולוציה? כלומר נחמד שהחריצים והכפתורים בסך הכל מסודרים טוב יותר, אבל לא בגלל זה מוציאים מכשיר. כמובן שלא. ההתפתחות של ה-A920 לעומת ה-N828 באה לידי ביטוי בהגדלת המסך וברזולוציה שלו: 5 אינץ' לעומת 4.5 אינץ' ו-1280×720 לעומת 960×540 פיקסלים.

סיבוב טכנולוגי: וזהו? כן. זהו. כמו ה-N828 גם ה-A920 מבוסס על מערכת על שבב שמיוצרת על ידי מדיה-טק (MediaTek), וגם במקרה הזה מדובר ב-MT6582, מהמערכות על שבב מרובעות הליבה היותר פופולאריות של החברה הטייוונית. מערכת על שבב זו מיוצרת בליטוגרפיה יחסית מיושנת של 28 ננו-מטר, והיא מבוססת על ליבות ARM Cortex-A7 במהירות מרבית של 1.3 ג'יגה-הרץ, ומהירות מינימלית יחסית גבוהה שעומדת על כ-600 הרץ, מה שאומר שצריכת האנרגיה של המערכת על שבב הזו יחסית גבוהה וזאת מכיוון שגם עבודה מינימלית מבוצעת בתדר יחסית גבוה בליבה.

השבב הגרפי ה-Mali-400 MP, אבל זה לא מפתיע במכשירים מהסוג הזה שמיועדים לחלק התחתון עד אמצעי של שוק הביניים. מה זקצת יותר מפריע הוא שגם במקרה הזה בחרה AMOI להציע את הטלפון עם זיכרון עבודה של 1 ג'יגה-בייט, ונפח אחסון קטן שעומד על 4 ג'יגה-בייט, אבל כמו במקרה של האח הקטן, פמילי-לינק היבואנית, או היצרנית עצמה, מכבדים את הטלפון בחבילה נאה יותר של אביזרים כמתנה לרוכשים, אחד מהם הוא כרטיס זיכרון microSD בנפח של 16 ג'יגה-בייט, כך שאפשר לומר בהחלט שיש כאן פיצוי משלים לכמות הזיכרון הנמוכה עמה מגיע המכשיר.

קרא עוד:  סקירה: LG G8X - תצוגה רחבה וכפולה, אבל אחרת

Amoi-A920-back

בדומה למכשיר הקודם, גם כאן המצלמה האחורית היא מצלמת 8 מגה-פיקסלים עם מיקוד אוטומטי ועם מבזק LED, ואילו הקדמית היא של 2 מגה-פיקסלים. מבחינת תקשורת תומך המכשיר ב-WiFi עד תקן 802.11/n ובבלוטות' 4.0, וזה החלט מספק בנקודת המחיר הזו. הסוללה היא בנפח של 2,100mAh, ולפי החברה זה אמור להספיק לעד 10 שעות עבודה בדיבור, ועד 200 שעות בהמתנה. בפועל זה הרבה יותר נמוך, והתייחסות לכך תמצאו עוד מעט.

שימושיות ועבודה: אחד הדברים שאפשר לומר לטובתו של המכשיר הוא שהוא מרגיש מאוזן ביד. המשקל, 159 גרם שהם בסך הכל 4 גרם יותר מה-N828, מחולק היטב לכל האורך גם אם הוא קצת כבד לעומת מכשירים דומים בשוק. גם העובי לא יוביל אתל המכשיר לזכייה בתחרות כזו או אחרת, אבל 8.3 מ"מ זה בהחלט לא נורא, וזה 2.5 מ"מ פחות מהמכשיר הקודם. שוב, גם בפסקה הקטנה הזו אפשר להבין מדוע יש הרבה קווי דמיון בין המכשיר הקודם ששלחה פמילי לינק לבתי הדואר לבין ה-A920, ומדוע טענו מההתחלה שמדובר בסך הכל בהתפתחות, ואפילו טבעית.

המכשיר גם נדלק מהר יחסית. הכפתורים גם מגיבים היטב למרות שהם, כפי שציינו לעיל, צמודים למעטפת ולא למכשיר עצמו, ובסך הכל ההפעלה סבירה לחלוטין. מסך ה-5 אינץ' שמשובץ במכשיר מיוצר בטכנולוגיית IPS והוא מציע צבעים בהירים בדרך כלל ונוחים לעין עם זוויות צפייה מצוינות. מה שמאוד אהבנו שהוא שזכוכית ההגנה אינה מראה, כך שאפשר בקלות יחסית, אפילו בבהירות לא מלאה, לעבוד עם הטלפון גם בחוץ באור שמש. לא שהיא לא תפריע במקצת, אבל היא לא תהפוך את הקריאה לבלתי אפשרית. ממש לא.

מערכת ההפעלה שודרגה גם היא מאנדרואיד 4.2.2 ל-4.4.2, וכן יש FOTA, אבל אנחנו לא ממש מצפים ממכשיר כזה להציע לנו פתאום שדרוג לאנדרואיד 5.0. לא, לא בגלל שזה מכשיר של AMOI באופן ספציפי אלא בגלל שבקצה הזה של סקלת המחירים זה לא מסוג הדברים שאנשים צריכים לצפות לו. מעל לאנדרואיד הוסיפה החברה ממשק קליל משלה בשם AMOI UI שמשנה את צורת הצלמיות – כך שהן הרבה יותר דומות לסכמת הצבעים והצורה של לוליפופ (Lollipop) אבל לא לגמרי.

Amoi-A920-buttons

מש שכן מוסיף הממשק הזה הוא אלמנטים גרפיים לעבודה השוטפת. לחיצה על כפתור ההגדרות – הכפתור הפיזי השמאלי בתחתית המסך – פותחת תצוגה בה רואים את דפי הבית הנוכחיים וכן מוצאים כפתורים שמאפשרים גישה לבחירת טפטים (למסכי הבית ולעמוד הנעילה בנפרד), בחירת אפקט של מעבר בין דפי הבית וכן בין דפי מגירת היישומים, וכן גישה ישירה לרכיבי ווידג'ט ולהגדרות המכשיר.

גרירה מהקצה העליון של המסך מציגה בצד שמאל העליון שתי צלמיות. אחת שנראית כמו שידת מגירות פתוחה שמשמשת למחיקת ההודעות. והשנייה, שמראית כמו משבצות עם פרצוף, משמשת לבחירת שירותים שונים להפעלה/ביטול וכן גישה להגדרות שונות – בלוטות', מצב טיסה, סיבוב אוטומטי, מצב סוללה וכדומה. אם אין מה למחוק הצלמית השנייה הופכת לצלמית ההגדרות המוכרת, והיא מעבירה את המשתמש, הפלא ולא פלא, למסך ההגדרות הראשי של המכשיר.

יש, כמו במכשיר הקודם, גם כמה יישומים מותקנים מראש כמו Waze ו-WhatsApp, אבל אין יותר מדי ואת רובם גם ככה רוב המשתמשים יורידו למכשיר שלהם.

בסך הכל הפעולה חלקה בכל מה שקשור לגלישה, בדיקת מיילים ופעולות יום יומיות אחרות, אפילו בסרטים באיכות של 720p לא נתקלנו בבעיות מיוחדות. גם לא במשחקים קז'ואליים שאינם דורשים יותר מדי עוצמה. כן נתקלנו בבעיות, כולל חוסר יכולת הרצה בפועל, של משחקים כבדים כמו Perfect Innings ו-FIFA 2015. השבב הגרפי היחסית פשוט כן בא לידי ביטוי. שניסינו להריץ את המשחקים הללו גם נתקלנו בקצת התחממות של המכשיר, אבל לא ממש נורא.

קרא עוד:  סקירה: SteelSeries Apex Pro - מקלדת גיימרים למתקדמים בעיצוב מיוחד

מבחנים: באופן לא כל כך מפתיע תוצאות המבחנים של ה-A920 היו דומות למדי לאלו של ה-N828 ולא בכדי לאור התצורה הטכנית הדומה. באותו אופן לא מפתיע התוצאות גם לא יכולות להתמודד עם אלו שלא מכשירים בקצה העליון של סקלת המחירים, ובעצם גם לא עם אלו שבתחום הביניים העליון.

כך, לדוגמה, במבחן Basemark OS II הגיע המכשיר לציון של 345 נקודות, 17 נקודות יותר בלבד מה-N828 ופחות אפילו ממכשיר הביניים של HTC, ה-Desire 610 שהגיע ל-447 נקודות. ציון גרפיקה של 139 נקודות בלבד מסביר את הבעיה המרכזית. גם ב-Antutu הציון היה נמוך יחסית, 17,410 נקודות, בקושי 200 נקודות יותר מה-N828 וכמעט 6,000 נקודות פחות מה-ZenFone 5 של אסוס (Asus). במבחן 3DMark של Futuremark, בבדיקה מסוג Unlimited, הגיע ה-A920 לציון של 2,871 נקודות בלבד בדיוק כמו אחיו, וזה ציון מאוד מאוד נמוך.

A920MArkUL

לאחרונה התחלנו גם לבדוק את מכשירי האנדרואיד שמגיעים אלינו גם עם PCMark של Futuremark, התאמה של תוכנת הבדיקות הפופולארית ל-PC לסביבת העבודה של גוגל (Google). הבדיקה מריצה מגוון מבחנים באופן רציף עד שהסוללה מגיעה ל-20%, ומספקת גם ציון עבודה. AMOI A920 הגיע במבחן הזה ל-4:16 שעות עבודה ולציון של 2,251 נקודות. גם אם נעשה את ההתאמות המתבקשות לא נגיע ל-10 שעות עבודה רצופות כפי שהבטיחה החברה, אבל זה בהחלט זמן עבודה סביר עבור סוללה קטנה יחסית, וגם לכך יש פתרון מסוים בחבילת ההטבות שמגיעה עם הטלפון.

A920BMtest

חבילת ההטבות: אם יש דבר חשוב שצריך לציין לטובת פמילי לינק זה שהיא מלווה את המכשירים שלה בחבילת מתנות מכובדת ביותר. כפי שהזכרנו קודם לכן, בחבילה הזו מוצאים כרטיס זיכרון של 16 ג'יגה-בייט, שמגיע לצד כיסוי נוסף בצבע כחול, כיסוי סיליקון שקוף להגנה על כל המכשיר וכן שתי מדבקות הגנה. אבל הדובדבן בקצפת, שמתקשר לזמן העבודה בפסקה לעיל, הוא סוללה נוספת של 2,100mAh שמגיעה יחד עם מטען. זו אחת החבילות המכובדות ביותר שראינו אי פעם מגיעה עם טלפון כלשהו, והיא בהחלט מגדילה את התמורה הסופית מהמכשיר. מבלי להיכנס לחשבונות מדויקים, מדובר במתנה בערך של יותר מ-15% ממחיר המכשיר שעומד על 1,190 ש"ח.

סיומת: ה-A920 לא מכשיר רע, ממש לא. הוא בהחלט מצדיק את הסכום שמבוקש עבורו, גם ללא חבילת ההטבות הנחמדה עד מאוד. הבעיה שלו היא גם לא הביצועים, ובטח שלא זמן הסוללה ולא גודל המסך או הרזולוציה שלו. הבעיה שלו היא שהאו בעצם לא מציע שום דבר מיוחד מעבר לחבילת התוספות. הוא לא יפה במיוחד, הוא לא דק, אין לו תוספת של כלי תוכנה מדהימים והוא לא שונה למעשה אפילו בנקודות רבות מהטלפון הקודם שהחברה השיקה בארץ, ה-N828 שלו מסך 4.5 אינץ'.

אבל הבעיה העיקרית שלו שהוא מתחרה בשוק הביניים שעמוס במכשירים בטווח המחיר שלו ואף פחות מכך שמציגים אותן תכונות פחות או יותר, ולפעמים אף יותר, וזה שוק מאוד מאוד קשה. אולי הבחירה של פמילי לינק לשווק אותו, כמו קודמו, רק דרך סניפי הדואר מתבררת כנכונה.

בשורה התחתונה: מכשיר סביר וחביב אבל אל תצפו ליותר מכך.