במגזין העסקים בלומברג (Bloomberg) מדווחים כי מרגלים בשירותה של סין הצליחו להשתיל שבבים זעירים – בגודל של גרגר אורז – בתוך שרתים שהיו בשימושן של כ-30 חברות מובילות בתעשיית הטכנולוגיה האמריקנית, בהן אפל (Apple) ואמזון (Amazon). השבבים יכלו לשמש לצורך מעקב אחר המידע השמור בשרת, פרטים אישיים, כמו גם שתילת קוד זדוני, אם כי לא ברור איזה שימוש נעשה בהם על ידי הסינים.

שבבי הריגול הושתלו בתוך לוחות אם לשרתים שנמכרו על ידי החברה האמריקנית סופרמיקרו (Supermicro), המייצרת חלק גדול ממוצריה בסין. נראה כי מטרת המבצע המודיעיני הייתה למעשה חדירה למערכות הממסד הביטחוני האמריקני, שכן שרתיה של סופרמיקרו נמצאים במתקני צבא ומודיעין רגישים, אולם כאמור שרתים ״נגועים״ עשו את דרכם גם לחברות עסקיות. אלו, כך לפי בלומברג, הבחינו כבר לפני כשלוש שנים בפריצה ודיווחו עליה לרשויות.

באמזון ובאפל מכחישים לחלוטין את הדיווח. דובריה של אמזון הגדירו אותו כ״שקרי״. גם תגובתה הרשמית של אפל בנושא נחרצת למדי: ״אנחנו יכולים להיות ברורים מאוד בנושא הזה: אפל מעולם לא מצאה שבבי ריגול, חומרה שעברה שינוי או כל נקודת תורפה אחרת באף אחד משרתי החברה״.

אולם פרט אחד שאותו החברות אינן מכחישות שכן כבר התפרסם בעבר הוא שב-2016 בחרו הן אפל והן אמזון להפסיק ולהשתמש בשרתיה של סופרמיקרו, ולא לרכוש מהחברה מוצרים נוספים. באשר לדרך המדויקת שבה התבצעה הפריצה ולתוצאותיה, לרשויות בארה״ב עדיין אין תשובות מלאות, ולפי בלומברג החקירה בנושא נמשכת.