Amazfit GTR
בקצרה
כשעון ספורט, Amazfit GTR מצטיין בלא מעט תחומים: עיצוב נאה ומודרני, מסך איכותי וחד וזמן סוללה שהוא כנראה היתרון הכי גדול שלו. עם זאת, ולמרות שמערכת ההפעלה יציבה, עדיין חסרים אלמנטים שייתכן שחובבי שעונים חכמים לא ישמחו עליהם - המחיר עם זאת מצדיק את התמורה שמקבלים
אהבנו
זמן סוללה ארוך
מסך איכותי
עיצוב נאה
פחות אהבנו
עברית טרם נתמכת היטב (בקרוב)
מערכת הפעלה מוגבלת
8

השעון החדש של יצרנית השעונים החכמים הואמי (Huami) מגיע אחרי שנתיים בהם הציגה החברה, הפועלת בשיתוף פעולה צמוד עם שאומי (Xiaomi), שלל שעונים חכמים ברמות שונות ביניהם Stratos ה-Bip ו-Vege. ה-Amazfit GTR החדש מגיע לשטח כדי לשמש כחוד החנית של פעילות החברה בתחום.

Amazfit GTR מוצע בשני גדלים – 42 ו-47 מ"מ. לא מדובר רק בהבדל בקוטר השעון, אלא גם בעיצוב הכללי ובהרגשה. אלינו הגיע לבדיקה הדגם הקטן יותר ודווקא לו יש מראה ספורטיבי יותר, וזה כולל רצועת סיליקון וגימור מתכתי בצבע כהה יחסית. לעומתו, דגם ה-47 מ"מ מגיע עם רצועת עור וגימור מבריק, מה שמקנה לו מעט יותר אלגנטיות.

למרות שלא היינו מתנגדים להשתמש בדגם הגדול יותר, דגם ה-42 מ"מ התגלה כנגיש ומספק, ולא בולט מידי על היד. עם זאת כן מדובר כמובן בהבדל די משמעותי קטן בגודל המסך למי שזה חשוב עבורו.

רצועת הסיליקון של ה-42 מ"מ נוחה לשימוש. היא סטנדרטית למדי בעיצוב שלה ומאפשרת החלפה מהירה ברצועות אחרות באמצעות שימוש במנגנון קפיצי הממוקם בקצה הרצועה. היינו מרוצים יותר אם אבזם הנעילה היה כפול או כזה הכולל שתי לשוניות סגירה, רק ליתר בטחון.

כך או כך הגימור של Amazfit GTR הוא באיכות גבוהה למדי וזה כולל את הכתר סביב המסך וזוג הכפתורים הנמצאים בדופן ימין. אלה אגב, גדולים ומגיבים היטב, אם כי החברה בחרה לדרוש לחיצה חזקה יחסית כדי למנוע לחיצות מוטעות.

המסך העגול של Amazfit GTR איכותי מאוד. הוא מסוג AMOLED בגודל 1.2 אינץ' (390×390) עבור דגם ה-42 מ"מ או 1.39 אינץ' (454×454 פיקסלים) לדגם ה-47 מ"מ. מדובר בצפיפות בפיקסלים גבוהה למדי, 329 פיקסלים לאינץ' בדומה לרוב הטלפונים היוקרתיים. בזכות כך התמונה חדה, איכותית מאוד ואפשר לקרוא גם טקסט זעיר ומספרים בקלות רבה.

ספורט תחילה

לפני הכל, Amazfit GTR הוא שעון ספורט וככזה הוא מותאם לשלל פעילויות. הוא מודד נתונים בזמן אמת כמו צעדים, קלוריות ומרחק, יש לו מד דופק מובנה המאפשר מעקב במשך 24 שעות, מעקב אחר שינה ותזכורת לחוסר פעילות. הוא מציע 12 מצבי מעקב למצבי ספורט שונים כמו רכיבה על אופניים, סקי, אימון כללי ועוד, ויש בו גם מקלט GPS מובנה כדי לעקוב במדויק אחר המסלול. השחיינים יכולים ליהנות ממנו גם כן בזכות אטימות 5 ATM לעומק של עד 50 מטרים למשך 10 דקות.

הוא יכול לפעול באופן עצמאי גם ללא טלפון צמוד, דבר חשוב למי שמרבה לצאת החוצה לפעילות ספורטיבית ולא מעוניין להיסחב או להישאר קרוב למכשיר. כך השעון ממשיך בעבודה ובניטור האימון כמו גם ברישום המיקום המדויק באמצעות ה-GPS המובנה ולאחר מכן כאשר מתקרבים לטלפון ופותחים את האפליקציה הוא מסתנכרן. עוד בזמן האימון השעון מספק נתונים חשובים כמו קצב לב וכן רמת העצימות בשלושה צבעים – ירוק כתום אדום – כך שנדע להגביר את הקצב בהתאם לצורך.

את נתוני הפעילות שזה עתה הסתיימה אפשר לעיין במסך השעון. שם אפשר לקבל מידע על זמן האימון, קצב הלב בגרף על ציר הזמן וזמן מאמץ כללי. באפליקציה שבטלפון אפשר לקבל נתונים נוספים ולקבוע מטרות יומיות כמו גם לצפות בנתונים היסטוריים. מאוד נוח להתבונן בגרף של מד הדופק לאחר האימון ולדעת באיזה שלבים מגיעים לטווח עצימות גבוה ונמוך וכן לצפות בניקוד השבועי המדרג את קצב הלב במהלך השבוע.

בהשוואה לשעוני ספורט אחרים לא מדובר ביכולות יוצאות דופן, ויש כאלה כמו לדוגמה ה-Galaxy Watch Active המסוגלים לזהות מגוון רחב של פעילויות ספורט באופן אוטומטי. גם המדדים לעיתים מזייפים, קרה לא פעם כשבדקנו את הדופק שלנו מול שעון סונטו (Suunto). לא נורא, אבל יש לקחת זאת בחשבון.

שעוני אמזפיט רצים על מערכת ההפעלה RTOS פרי פיתוחה של החברה, כך שלא מדובר ב-Wear OS וזה אולי החיסרון העיקרי שלהם. כלומר אין אפליקציות שאפשר להתקין מחנות חיצונית ומספר עיצובי השעון מוגבל, והשינוי יכול להתבצע רק דרך האפליקציה שבטלפון לעיצוב אחד לבחירה בכל פעם.

הממשק של Amazfit GTR נוח ומגיב היטב, אפילו יותר טוב מכמה שעוני Wear OS מודרניים. אולם בהשוואה למערכת האנדרואיד ובוודאי מערכת Tizen של שעוני סמסונג, מספר האפשרויות של השעון בסיסי ביותר. כך החלקה ימינה או שמאלה תציג את מצב הצעדים היומי כמו גם קצב הלב. החלקה מלמעלה למטה תציג שורת כפתורים מהירה כמו מצב בהירות, השתקת התראות, פנס או מצב חסכון הסוללה. החלקה מלמטה מעלה פותחת את תפריט השעון הכולל גישה לאימונים, היסטוריית פעילויות, מזג האוויר, שליטה במוזיקה, שעון מעורר, תזכורות והתראות.

מבחינת ההתראות, נראה כי לסינים יש דבר או שניים ללמוד מהגדולות, כי זה פשוט לא זה. כן השעון מציג התראות ובקרוב גם עם תמיכה בעברית. עם זאת, ההתראה מגיעה לרגע קצר ונעלמת, וכדי לצפות בה שוב יש להיכנס אליה דרך התפריט הראשי.

אפליקציית Amazfit בטלפון

הבעיה היותר גדולה היא כי כאשר מתקבלת התראה חדשה, עד שלא הוסרה ההתראה הקודמת תמיד תוצג ההתראה הראשונה. יתרה מכך, אם מגיעות מספר התראות זו אחר זו מאפליקציה מסוימת, לדוגמה WhastApp, השעון יכתוב את מספר ההתראות שהתקבלו מהאפליקציה וכדי לראות את תוכנן יש להיכנס ידנית או להספיק וללחוץ על סמליל ההודעה בחלק התחתון לפני שזה נעלם.

על מענה להודעות או הוצאת שיחות דרך השעון אין מה לדבר. כמו גם שימוש עם מסייעת כמו Google Assistant או Siri כי אין בשעון מיקרופון מובנה.

ממשק עברי – בקרוב

עוד נדגיש כי את Amazfit GTR בדקנו עם גרסה ראשונית של תמיכה בעברית הכולל הצגת התראות וממשק משתמש מלא. בשלב זה העברית מוצגת בצורה טובה, אולם לא מושלמת. בחברה שוקדים על השקת גרסה תומכת בחודשים הקרובים.

חיי סוללה מצוינים (רק לא להפעיל AOD)

המנה העיקרית של Amazfit GTR, מלבד היותו שעון ספורט, הוא ללא ספק חיי הסוללה שלו. אחת הבעיות המרכזיות של השעונים החכמים היא הצורך להטעין אותם מידי לילה, אבל זה לא כך ב-GTR והחברה הצליחה להגיע למספרים ששעונים אחרים בהחלט יכולים לחלום עליהם.

דגם ה-42 מ"מ מגיע עם סוללה בקיבולת 195 מילי-אמפר/שעה, זאת לעומת 410 מילי-אמפר/שעה של דגם ה-47 מ"מ ולמרות זאת – הצלחנו להגיע לזמן שימוש של כשבוע וקצת הכולל 3 אימונים. אם לא היינו משתמשים בו לאימון, סביר כי הזמן היה מתארך לכ-12-14 ימים. יש לציין כי בשעות הערב הסרנו את השעון מהיד והוא נשאר פועל על השולחן.

כאשר הפעלנו את מצב ה'תצוגה הפועלת תמיד' (AOD), זמן השימוש בשעון צנח דרמטית, כאשר הוא הספיק לכ-3 ימים בלבד. למרות כי יש בו מצב 'חכם' המפעיל את המסך רק במהלך היום, זה לא מספיק שכן המסך הוא הזללן הראשי של הסוללה.

כמובן שכל הנתונים הללו בהתאם לאופי השימוש האישי ומי שישתמש בשעון לאימונים רבים יותר במהלך השבוע או יפעיל את מד הדופק למשך יום שלם, הסוללה של השעון שלו תתרוקן בהתאם.

הטענת Amazfit GTR מתבצעת עם מתאם מגנטי המתחבר בחיבור USB. לא מגיע מטען בערכה ואפשר להטעין את השעון עם כל מטען סטנדרטי אחר. הטעינה לדגם ה-42 מ"מ מסתיימת תוך כשעה.

השורה התחתונה

כשעון ספורט, Amazfit GTR מצטיין בלא מעט תחומים. יש לו עיצוב נאה ומודרני, מסך איכותי וזמן סוללה רב, שזה לדעתנו גם היתרון הכי בולט שלו. מגוון מצבי ספורט שונים כמו גם מדידת נתונים בזמן אמת ומערכת הפעלה שפועלת היטב, אלו דברים שהיו צפויים וכאמור הם מבוצעים על הצד הטוב ביותר.

עם זאת, הוא עדיין מוגבל באפשרויות, אין לו חנות אפליקציות והיצע העיצובים קטן. לגבי תמיכה בעברית יש לפחות יש בשורה חיובית וגם המחיר הוא לא פחות מאטרקטיבי.

מחירו של שעון Amazfit GTR בגרסת 42 מ"מ הוא 129 דולרים (כ-450 שקלים). מי שמעדיף את גרסת ה-47 מ"מ המחיר כ-140 דולרים עם תוספת של דמי משלוח וקופון BGSF16 מחירו מגיע לסך של 162 דולרים (כ-560 שקלים) באתר Banggood מהם קיבלנו אותו לסקירה. בארץ, המחיר מתחיל מ-749 שקלים.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.