ב-2015 פתחה Valve חזית חדשה מול השליטה הבלתי מעורערת של קונסולות המשחק בסלון הביתי כשהכריזה על פלטפורמת החומרה Steam Machine. בנוסף הוכרז על שיתוף פעולה עם מספר יצרניות חומרה כך שאלו יכלו להרכיב קונסולת משחק המשתמשת במערכת ההפעלה הייעודית SteamOS שתספק חווית שימוש פשוטה של קונסולה לצד כל היתרונות שמציע משחק על גבי מחשב אישי, כשכמובן הבסיס הוא שירות המשחקים המקוון והקנייני שלה, Steam.

Alienware Alpha R2 הוא הניסיון השני של דל (Dell), תחת מותג המשחקים שלה, להיכנס לשוק קונסולות ה-Steam Machine, והפעם עם חומרה חדשה ומעודכנת יותר. האם הפעם היא מצליחה להציע חלופה אמיתית לשתי הענקיות השולטות בשוק?

מחשב רב עוצמה בתוך קופסה קטנה

Alpha R2 מגיע בתוך קופסת קרטון מלבנית שחורה וגדולה כשבחזית רק סמליל החייזר המזוהה עם המותג Alienware. ציפינו, בגלל הגודל של הקופסה, למצוא בפנים מפלצת ענקית וכבדה, אך הופתענו Alpha R2 מגיע בתוך מארז בעל ממדים צנועים של 203x203x76 מ"מ. למעשה מדובר במחשב קטן אפילו מקונסולת ה-PlayStation 4, ואף באופן משמעותי, אם כי חשוב לציין שבניגוד לקונסולה של סוני (Sony) ספק הכוח של Alpha Steam R2 הוא חיצוני, בדומה לתצורה שמוצעת במקרה של מחשבים ניידים. ככל הנראה זו החלטה שנובעת מהרצון לשמור על המארז קריר וקטן ככל האפשר.

dell alienware alpha r2 steam gaming console controller

בהשוואה למחשבי גיימינג אחרים, העיצוב של ה-R2 אינו מוגזם במיוחד – בחזית ניתן למצוא את סמל החייזר המשמש גם ככפתור ההפעלה, זוג כניסות USB ובפינה השמאלית התחתונה אלמנט עיצובי שמכיל את הלוגו של Steam, אולי כדי להזכיר כי זה לא מחשב, זה Steam Machine. נראה כי המעצבים בחברה ניסו לעצב מארז שיראה אמנם 'מגניב' כמו מחשב גיימינג, אך שמצד שני גם לא ירגיש זר בסלון ביתי.

בצד האחורי של המארז ניתן למצוא את יתר המחברים: כניסת RJ45 לחיבור כבל רשת, כניסת ויציאת HDMI שבדומה לתצורה הקיימת ב-Xbox One מאפשרות לשרשר את אות הווידאו עם מכשיר נוסף, זוג כניסות USB, המחבר לשנאי ויציאת אודיו אופטית. בצעד חכם כללו בקונסולה עוד כניסת USB נסתרת בתחתית המארז, המשמשת לחיבור המתאם האלחוטי של הבקר Steam Controller מבלי לתפוס את אחת הכניסות החיצוניות. יש לציין כי ל-Alpha Steam R2 אין מקלט Wi-Fi מובנה וכדאי לוודא מבעוד מועד כי מיקום הצבת הקונסולה קרוב לנתב הביתי או לכבל רשת פנוי. תמיכה בבלוטות' דווקא יש.

מפרט המכשיר שקיבלנו לסקירה כלל מעבד Core i5-6500T של אינטל (Intel) עם מהירות שעון מרבית של 2.8 ג׳יגה-הרץ, זיכרון עבודה (RAM) בנפח 8 ג'יגה-בייט, מאיץ גרפי מדגם GeForce GTX 960 של NVIDIA עם זיכרון ייעודי בנפח 4 ג׳יגה-בייט וכונן קשיח בנפח 512 ג׳יגה-בייט.

בניגוד לקונסולות של מיקרוסופט (Microsoft) או סוני (Sony), ניתן בקלות יחסית לשפר את הביצועים על ידי שדרוג הרכיבים הפנימיים כמו: המעבד, כרטיס הזיכרון או הכונן הקשיח. כרגע לא נראה שיש בכך צורך, שכן למרות שלא מדובר על החומרה העדכנית ביותר, לא מצאנו קושי בהרצת משחקים מהקטלוג הזמין ואת המשחק Tomb Raider הרצנו על ההגדרות הגבוהות באבחנה של Full HD ללא כל ירידה בביצועים.

SteamOS: ברכה וקללה

הדגם שקיבלנו לסקירה מבוסס על SteamOS, מערכת ההפעלה מבוססת לינוקס (Linux) שפיתחה Valve לצורך הפעלת משחקים. כיאה למחשב גיימינג שמתיימר להיות קונסולה, ההפעלה והעלייה של SteamOS מתרחשת בזריזות. מרגע שמופיע מסך הפתיחה כל מה שנדרש הוא לבצע כניסה עם חשבון Steam או ליצור אחד חדש. לאחר הכניסה מופעל ממשק ה-Big Screen Mode, ממשק משתמש מופשט אשר תוכנן לניווט. באמצעות שימוש בבקר השליטה, עם כפתורי הכתף, ניתן במהירות לנווט בין החלקים השונים בחנות, לתקשר עם חברי הקהילה ואף לגלוש באינטרנט.

SteamOS

בכללותה מערכת ההפעלה וממשק ה-Big Screen Mode עובדים נהדר, אך למרות שזו הייתה מעודכנת סבלנו ממספר תקלות קטנות ומרגיזות. לדוגמא, 'קפיאה' של בקר השליטה בעת הכנסת אמצעי תשלום. כדי לפתור זאת היינו צריכים לנתק ולחבר את בקר השליטה לסירוגין כדי להזין עוד מספר עד אשר התייאשנו וחיברנו מקלדת ועכבר.

משתמשים שמעוניינים להשתמש ב-Alienware Alpha R2 בתור מחשב 'רגיל' ישמחו לגלות כי ניתן להפעיל את החנות במצב הקלאסי ואפילו ישנה אפשרות לגישה למצב שולחן העבודה הרגיל של לינוקס.

מערכת ההפעלה SteamOS פשוטה ורזה והחברה הצהירה לא פעם כי השימוש בה מניב שיפור משמעותי בביצועים. הבעיה היא שרובו הגדול של קטלוג המשחקים של Steam לא תומך בלינוקס וכיוצא בזה ב-SteamOS. חרף היתרונות, מערכת ההפעלה שהושקה בדצמבר 2013 לא הצליחה לגרוף את אמון קהילת המפתחים ואין זה מפתיע על פי סקר החומרה השנתי של החברה עצמה, משתמשי לינוקס מהווים 0.88% מכלל המשתמשים בחנות המשחקים המקוונת. לכן משחקי 'AAA' גדולים שזמינים להורדה ב-SteamOS הם מחזה נדיר ואת כמות המשחקים הגדולים ניתן לספור על יד אחת.

בין המשחקים המוכרים יותר ניתן למצוא את Deus Ex: Mankind Divided, Tomb Raider או Portal 2. משחקי אינדי לעומת זאת יותר נפוצים ואלו מהווים את מרבית הקטלוג הזמין להורדה. מדובר בסוגיה שלא תטריד את משתמשי גרסת ה-Windows של ה-Alienware Alpha R2, אך יש לזכור כי מערכת ההפעלה של מיקרוסופט בזבזנית יותר במשאבים כך שתיתכן ותהיה ירידה בביצועים. לחלופין ניתן גם להזרים משחקים ממחשב מבוסס Windows שנמצא באותה רשת ביתית אך לשם כך יש פתרונות מוזלים יותר כמו ה-Steam Link.

בקר שליטה גאוני עם ארגונומיה בעייתית

עם הקונסולה קיבלנו גם את Steam Controller בקר שליטה ייחודי אותו תכננה Valve. הבקר על פי כוונות החברה אמור להוות תחליף ראוי למקלדת ועכבר ולאפשר לשחק גם במשחקים שלא תוכננו תחילה לשימוש עם בקר שליטה כמו משחקי אסטרטגיה והדבר ניכר בעיצוב של השלט – במקום זוג ידיות משחק אנלוגיות מצויד השלט בזוג משטחי מגע (Touchpad), ידית אנלוגית בודדת, ארבעה כפתורי פעולה, כפתור בית, זוג כפתורי תפריט, ארבעה כפתורי כתף וזוג כפתורי אחיזה (Grip button) בתחתית השלט.

כשאחזנו בבקר השליטה בפעם הראשונה הפתיעה אותנו המשקל הקל שלו שנובע מכך שהוא לא מצוייד בסוללה פנימית. על מנת להפעיל אותו יש להצטייד בזוג סוללת AA הכלולות בערכה וגם עם הסוללות בפנים פיזור המשקל הוא אחיד ואינו שונה מהמשקל של בקר PlayStation או Xbox. לעומת זאת, הפלסטיק ממנו עשוי ה-Steam Controller נותן תחושה זולה, זאת כנראה עקב הגימור החלק שלו.

וידאו: Alienware Alpha R2, יכולה להוות אלטרנטיבה לקונסולות המסורתיות?

למרות משטחי המגע הייחודים, מצאנו כי קל להתרגל אליהם די בקלות ובמהירות, זאת הודות לכך שניתן להוריד תוכניות הגדרה שמומלצות על ידי הקהילה או מפתחים. תוכניות אלה מגדירות את כל כפתורי הבקר לעבודה עם משחקים ייעודיים, כך שבמשחק שהוגדר לעבודה עם מקלדת ועכבר, משטח המגע אחראי לתזוזת סמן העכבר ולכפתורי השליטה מיוחסים קיצורי מקלדת. במשחקי יריות תוכנית השליטה המועדפת עלינו היא זו המאפשרת שימוש בחיישני התנועה של הבקר לכוונון עדין של הכוונת.

משטחי המגע הייחודיים אפשרו ל-Valve גם להטמיע את המקלדת הווירטואלית הנוחה ביותר שיצא לנו להשתמש בה. המקלדת מופיעה על המסך כשהיא מחולקת לשניים, צד לכל משטח מגע ובאמצעות הבהונות ניתן 'להקליד' יחסית במהירות ובקלות. כמובן שלא מדובר באותה מהירות כמו בשימוש במקלדת ייעודית אך זהו בהחלט בפתרון אלגנטי ויעיל.

למרות כל היתרונות, השלט סובל לדענו מבעיה עיצובית. משענות כף היד מוגבהות ועל מנת להגיע לכל חלקי משטח המגע יש למתוח את הבהונות, דבר שהוביל למאמץ ובסופו של דבר להתעייפות שלהן אחרי כמה שעות משחק. מבדיקה ברשת עלה כי ניתן להתגבר על הבעיה הזו על ידי כוונון הציר והשטח המת של משטחי המגע אבל גם לאחר מספר ניסיונות כיול יצאנו עם אותה תחושת עייפות בידיים.

Steam Machine – עדיין לא מתחרה רצינית

על ה-Alienware Alpha R2 היינו ממליצים לשחקן המחשב האישי שמעוניין בעוד מחשב בסלון. את המשתמש הפשוט לעומת זאת יהיה הרבה יותר קשה לשכנע לקנות את Alpha R2 לעומת קונסולת Xbox או PlayStation.

למרות הביצועים המרשימים, תג המחיר שעומד 3,996 שקלים ונמכר ברשת באג הופך את הקונסולה של דל ליקרה באופן משמעותי מהקונסולות המתחרות מבית סוני או מיקרוסופט. המחסור במשחקי AAA בולטים על גבי ה-SteamOS הופך את ההשקעה ללא כדאית, שכן מה שווה חומרה חזקה שלא ניתן להריץ עליה את המשחקים החדשים ובעלי השמות הגדולים?

dell-alienware-alpha-r2-steam-gaming-console-2