העדכון המשמעותי לאפליקציות פייסבוק לאנדרואיד ו-iOS, שהושק בשלהי השנה שעברה, הביא לעלייה משמעותית ביותר בשימוש בפייסבוק מסמארטפונים ולעומס ממשי על ספקיות סלולר ברחבי העולם, כך עולה מדו"ח שפרסמה אתמול ספקית ציוד התשתית הצרפתית אלקטל-לוסנט.

בעיות בתקשורת הסלולרית.
צילום: מתוך קמפיין הפרסום ל-First Else

מנתונים שאוספת החברה באמצעות תשתית מדידת תעבורה המותקנת אצל ספקיות סלולר רבות ברחבי העולם עולה כי מאז יציאת גרסה 5.2 של אפליקציית פייסבוק למכשירי גוגל ואפל ב-15 בנובמבר 2011 נרשמה עלייה של 5-10 אחוזים בתעבורת הנתונים על גבי רשתות הסלולר. זאת למרות שמספר המשתמשים הסלולריים ברשת החברתית עלה באותה תקופה ב-4% בלבד. מעבר לכך, לפי הדיווח של אלקטל נרשמו זינוקים של 25% במשך זמן תעבורת המידע בין סמארטפונים לפייסבוק, 60% בכמות האיתותים מצד מכשירים לרשתות על צורך בחיבור לשם קבלת או שליחת נתונים לפייסבוק ו-350% בתעבורת וידאו באמצעות פייסבוק.

הסיבה לעלייה החדה בשימוש באפליקציית פייסבוק היא שבגרסה 5.2 הפכה האפליקציה מיישום HTML5 לאפליקציית native – כלומר: כזו הבנויה בנפרד עבור כל אחת ממערכות ההפעלה הסלולריות ואינה משתמשת בשפה אחידה הדורשת "כלי תרגום", המהווים שכבת תוכנה המפרידה בין המכשיר לאפליקציה. במסגרת המעבר כללה האפליקציה החדשה שיפורים רבים, כגון מהירות הפעלה גבוהה משמעותית מבעבר, יכולת לשיתוף סטטוסים, תמונות ווידאו מתוך האפליקציה בקלות ובמהירות ועוד.

בדיווח שלה מציינת אלקטל כי עוד לפני השדרוג היו אפליקציות פייסבוק אחראיות על כ-10% מתעבורת הנתונים ברשתות סלולר מהדור השני וכ-15% מהתעבורה ברשתות סלולר מהדור השלישי. לדברי החברה, העלייה הניכרת בתעבורה שהביא איתו השדרוג העלתה את עלות אספקת השירות מצד המפעילות, מאחר והיא מאלצת אותן להשקיע ברוחב פס נוסף לתשתיותיהן. הפעם הקודמת בה "הואשמה" חברה יחידה בגרימת עומס תשתיתי על ספקיות הסלולר היתה ב-2008, כאשר AT&T האמריקאית האשימה את אפל בעומס שנוצר על התשתית שלה ברחבי ארה"ב עם השקת האייפון 3G, שהיה המכשיר הראשון שהפך את הגלישה באינטרנט על גבי תשתית סלולר לחלק מרכזי מהשימוש.

קרא עוד:  מצב Ambient Mode הגיע למכשירי OnePlus

נקודה נוספת בדו"ח של אלקטל, המוזכרת בקצרה בלבד בשל עצימות העניין הנמוכה של ספקית התשתיות בנושא, היא שלא רק רשתות הסלולר עשויות לחוות השפעות שליליות מהשדרוג המשמעותי לאפליקציית פייסבוק: גם במשתמשי הקצה פוגע השדרוג, בשל הגדלת צריכת הסוללה של המכשיר הדרושה לשם התקשורת הממושכת עם הרשת החברתית. כבר כיום מתקשים רוב המשתמשים בטלפונים החכמים לשרוד יום שימוש ממוצע ללא טעינה של המכשיר, והכמות ההולכת וגוברת של אפליקציות המבוססות על חיבור תמידי לרשת האינטרנט מגביר את תחושת צמאון האנרגיה של המכשירים. הדבר מכביד גם על יצרניות הסוללות והמכשירים, ומביא לייצור סוללות עצמתיות יותר, דחוסות יותר ומסוכנות יותר.