חברת אדובי, החברה שאחראית על פיתוחן של מספר טכנולוגיות ובראשן הפלאש, מיישרת קו עם קופרטינו. החברה תתאים את עצמה (ולא להיפך) כדי שמשתמשים בעלי מכשירים עם מערכת ה-iOS יוכלו לצרוך תכני פלאש.

סטיב ג'ובס – מעדיף התאמה ל-HTML5

ג'ובס סיפר כי אפל בדקה ובחנה את טכנולוגיית הפלאש והתאמתה למכשירים החדשים מתוצרתה – האייפונים והאייפדים ולאחר הבדיקה התברר כי לאפל עדיף לוודא שמכשירי ה-iOS יותאמו לתקן HTML5, והחברה תזנח את פלאש לגמרי. זאת, משום שפלאש היא טכנולוגיה שעברה את שיאה, ולעומתה HTML5 רק מתחילה את נסיקתה בעולם הטכנולוגיה (ראו ראיון עימו בסרטון המצורף).

על רקע דברים אלו היו שאמרו שישנן בעיות נוספות עם פלאש, אשר הופכות את התמיכה בטכנולוגיה ללא כדאית במכשירי iOS. יש כאלה שיאמרו כי מדובר במוצר מחורר, שנפרץ על-ידי גורמים זדוניים לעיתים קרובות ושילובו במכשירי iOS עשוי להפוך אותם למטרות אפשריות של אותם גורמים זדוניים. טענה נוספת היתה סוגיית צריכת הסלולה, לפיה הרצת פלאש תגרום לעלייה משמעותית בצריכת הסוללה.

מהלך חכם של אדובי

אדובי מצידה ביצעה מקצה שיפורים לנגני הפלאש שלה (קישור לראיון עם מנהלי המוצר של פלאש באדובי, בתגובה לג'ובס) במטרה לייעל את צריכת הסוללה. צעדים אלו לא שכנעו את אפל לשנות את המדיניות שלה להדיר את רגלי פלאש ממכשירי ה-iOS, וכעת אדובי מכריזה על צעד שעשוי לקדם את הגעת תכני פלאש למכשירי ה-iOS, לאחר שיומרו ל-HTML 5 על-ידי אדובי.

קרא עוד:  גם טינדר עובדת על גרסה קלה למכשירים חלשים

החברה משיקה את Adobe Flash Media Server 4.5, אשר יוכל לספק גם למכשירי ה-iOS תכנים שנבנו כפלאש ויומרו על-ידי אדובי ל-HTML5, לפני שיישלחו אל משתמשי ה-iOS. השקת היכולת החדשה הזו מספקת לאדובי אוויר לנשימה, עד שהחברה תבחן את עתיד פלאש כפלטפורמה ואת מקומה ברשת. כבר היום פלאש נמצאת באתרים רבים ברחבי הרשת, ומאפשרת ליצרני התוכן לייצר משחקים, אפקטים ויזואליים וקוליים, והכל בתוך מעטפת של פלטפורמה אחת – הפלאש.

העובדה שקבוצה נרחבת כמו משתמשי ה-iOS אינה יכולה לצרוך פלאש היתה נקודת חולשה משמעותית עבור אדובי. בנוסף, בהעדר פתרון, אדובי היתה עשויה להפוך להיות בלתי-רלוונטית עבור יצרני התוכן, אשר ממילא שוקלים להתקדם ולעבור מפלאש ל-HTML5 כפלטפורמה עיקרית עבורם. מציאת פתרון בדמות האחרון שאדובי הציעה עשויה לאפשר לחברה לבחון כיצד עליה להמשיך, מבלי לאבד את יצרני התוכן.

וידאו: ראיון עם ג'ובס מ-2010 על פלאש ומכשירי iOS

פורסם במקור באתר Newsgeek.co.il