בקצרה
ל-ADATA יש בפורטפוליו כוננים טובים יותר מאשר SD600Q, גם בגלל שהוא לא ממש עומד בהטחות המהירות שלו. אבל הוא מציע חסינות, עמידות ונוחות נשיאה, וגם מחיר מאוד נוח
אהבנו
קטן וקומפקטי
מחיר נגיש
עמיד בנפילות
פחות אהבנו
חיבור מיושן
ביצועים טובים אבל לא כמובטח
7.6

כיום קל למדי להעביר קבצים ממקום למקום ולרשת האינטרנט יש הרבה מאוד קרדיט בכך שזה הפך כל כך: דואר אלקטרוני, WhatSapp (ווטסאפ) או שירותי אחסון בענן – לכולם יש חלק בכך. אבל השירותים הללו מגבילים בדרך כלל את נפחי התעבורה. מה עושים כשצריכים להעביר קבצים בעלי נפח מסיבי? בדרך כלל זה בדיוק הזמן שצריכים כונן נייד, ועדיף שזה יהיה אחד מהיר וגם עמיד בפני נפילות ושאר המזיקים. SD600Q של ADATA מתיימר לענות על הדרישות הללו, אז לקחנו אותו לבדיקה כדי לראות אם זה נכון.

קטן ונייד

SD600Q אינו מהכוננים הקטנים ביותר שפגשנו בימי חיינו, אבל את מידותיו עדיין ניתן להגדיר כצנועות: גודל של 80×80 מ"מ, עובי של 15 מ"מ ומשקל של 60 גרם בלבד. גוף הכונן מיוצר מפלסטיק ועטוף בסיליקון הזמין בצבעים אדום, כחול או שחור. לציפוי גם יש מרקם גבשושי המונע החלקה.

העיצוב הזה נראה קשוח ואכן, SD600Q באמת כזה: הסיליקון עבה יותר בפינות הכונן, זאת כדי לספוג נפילות מגובה או שריטות שעלולות להופיע עם הזמן, הפלסטיק מסוג ABS מסוגל לעמוד בלחץ של משקל רב, והוא גם נבדק לעמידות בתקן הצבאי MIL-STD-810G. הוא מסוגל גם לעמוד בנפילה מגובה של כ-1.2 מטרים. הוא אינו חסין למים, אבל אפשר להבין את זה, כי קשה לנו להאמין שמישהו יוצא לשחייה מתוכננת עם כונן קשיח כלשהו במכנסיו.

מאחור יש חיבור USB 3.1 עם תמיכה בדור השני המהיר יותר מאשר תקן USB 3. הסיבה לכך היא ההבטחה של החברה כי הכונן מציע ביצועים גבוהים במיוחד, כך שהוא יכול לנצל את רוחב הפס הרחב יותר המציע הדור השני של USB 3.1. עם זאת היינו שמחים לראות חיבור USB-C במקום חיבור USB 3.1 Micro-B עם המחבר הרחב והמיושן משהו.

הכונן הנייד הזה מגיע בנפחים שונים – החל מ-240 גיגה-בייט, כמו בדגם שבדקנו, דרך 480 גיגה-בייט ועד 960 גיגה-בייט. הוא מבוסס על אחסון מהיר מסוג SSD 3D Nand. בקצה מקדימה יש נורית חיווי בצבע כחול הפועלת כאשר הכונן מחובר ומהבהבת כאשר מתבצעת פעולה כתיבה או קריאה.

ביצועים

כיצרנית התקני אחסון וותיקה, ADATA יודעת לספק ביצועים בגדלים קטנים. היא עשתה זאת ב-SE730 או ב-SD700 שכבר סקרנו אצלנו, וגם SD600Q מבטיח מספרים נאים – עד 440 מגה-בייט/לשנייה בקריאה ועד 430 מגה-בייט/לשנייה בכתיבה.

אבל נתונים אלה הם נתונים מרביים בעבודה במצב ובתנאים אופטימליים, וזה לא מה שמתרחש בדרך כלל בחיי היום יום. בבדיקה על מחשב עם חיבור USB 3.1 דור שני ועם תוכנת בדיקת הביצועים לכוננים CrystalDiskMark (ברצף בדיקה סדרתי ובגודל קובץ של 4K) קיבלנו תוצאה של 301 מגה-בייט/לשנייה בכתיבה ו-390 מגה-בייט/לשנייה בקריאה. למרות כי זה נמוך מהמספרים המובטחים, מדובר בכתיבה סדרתית, ששוב לא משקפת את השימוש הביתי.

לכן ביצענו בדיקה של העתקת קובץ גדול (פעולת כתיבה) בנפח של כמעט 10 גיגה-בייט. כדי להגיע לביצועים המקסימליים, מקור הקובץ היה על כונן SSD NVMe מהיר במיוחד. הבדיקה העלתה כי בכתיבה לא רציפה, מהירות הכתבה הייתה כ-250 מגה-בייט/לשנייה. בכיוון ההפוך, כלומר העתקה מהכונן (פעולת קריאה), קיבלנו כ-310 מגה-בייט/לשנייה. בשני המקרים הכתיבה והקריאה הייתה אחידה וללא קפיצות.

מדובר אמנם במספרים נמוכים ממה שמובטח, אך עדיין מדובר בכונן מהיר למדי. לקח לנו פחות מ-40 שניות להעביר אליו את אותו הקובץ בנפח 10 גיגה-בייט ופחות מ-30 שניות להעתיק אותו למקור אחר.

בניגוד לחברות אחרות, ADATA לא צרפה כל תוכנה ל-SD600Q. אפשר עם זאת להוריד את תוכנת OStoGo ו-HDDtoGo מהאתר שלה. הראשונה מסייעת להתקין Windows 10 היישר מהכונן והשנייה כוללת מגוון של כלים למחשב, ובראשם האפשרות לסנכרן קבצים לכונן לצורך גיבוי מהיר.

השורה התחתונה

ADATA SD600Q הוא לא הכונן הכי מהיר שיש לחברה להציע ויש לה מספר דגמים שמסוגלים להביא ביצועי כתיבה וקריאה טובים יותר. עם זאת הוא עדיין מספק ביצועים סבירים ביותר, הוא חסין ועמיד וגודלו קומפקטי ונוח לנשיאה לכל מקום ובלי חשש שהמידע ייפגע.

יש לו גם יתרון נוסף על המתחרים: המחיר. הכונן נמכר במחיר נמוך יותר בהשוואה למתחרים. דגם ה-480 גיגה-בייט נמכר באמזון וגם בארץ בכ-400 שקלים, ואילו דגם ה-960 גיגה-בייט נמכר ב-550 שקלים באמזון או 690 שקלים בישראל. אפשר למצוא אותו גם ב-AliExpress במחיר של החל מ-77 דולרים.