ההיצע בשוק בהיבט של כונני גיבוי ניידים גדול למדי, וגם אנחנו ב-TGspot סקרנו לא מעט כוננים כאלו. כמו רוב המשתמשים אנחנו מעדיפים להשתמש בכונני אחסון המבוססים על טכנולוגיית SSD, במיוחד אם מניידים אותם ממקום למקום, אבל בנפחים גבוהים הם יקרים משמעותית. HD680 של ADATA מנסה להיכנס בדיוק לפער הזה והוא מציע אחסון גדול באריזה קטנה וקשוחה.

קשוח מבחוץ אבל גם מבפנים

במבט ראשון, HD680 נראה כמו כונן העטוף בלא מעט שכבות הגנה. יש לו מגן סיליקון עב קרס בצבע כחול – והוא זמין גם בצהוב או שחור – קופסת פלסטיק קשיחה וכבל העוטף אותה. הוא אינו מהכוננים הזעירים שהחברה מציעה, כמו לדוגמה ה-SD600Q שסקרנו אצלנו באחרונה.

הסיבה לכך הוא כי בתוכו שוכן כונן מכני בנפח 1 או 2 טרה-בייט ולא אחד שמבוסס על זיכרונות פלאש. עצם השימוש במנגנון מכני כבר יכול להרחיק לקוחות פוטנציאלים, שכן אחסון מידע רגיש בכונן מכני נחשב כמתכון לאסון במיוחד כשמדובר בכונן נייד. טהל נכונן המסוים הזה משלב לא מעט הגנות, כולל משככי זעזועים פנימיים שנועדו למנוע איבוד מידע גם בזעזוע חזק במיוחד, וכולל מנגנון אלקטרוני מובנה.

בחברה מבטיחים כי הוא מסוגל לשרוד נפילה מגובה של 1.2 מטר, לא משנה באיזה כיוון הוא ייפול. הוא בנוי עם שלוש שכבות הגנה שונות ובתוכו גם חיישני תנועה המזהים תנועה חדה שגורמת באופן מיידי להפסקת פעילות הכונן. כך, אם בטעות הוא נופל מהשולחן בזמן עבודה או מקבל מכה חזקה הוא הוא ימנע איבוד מידע. מלבד זאת, הוא עומד בתקן הצבאי MIL-STD-810G וכן הוא מספק יכולת הצפנת מידע AES ברוחב של 256 ביט.

העיצוב של HD680 מזכיר דגם אחר של החברה, HD710 Pro שגם אותו שסקרנו בעבר. כמו אז גם הפעם אהבנו למצוא מקום ידידותי מאוד לכבל ה-USB שנדרש ללוות אותנו בכל מקום. זה עוטף בקשת את דפנות הכונן ומחובר לחיפוי החיצוני, כך שאף הוא משמש כמעין ידית קטנה לנשיאה קלה.

הכבל מסוג USB A ל-USB Micro B תומך בתקן USB 3.1 דור 1, ותואם אחורה לשימוש בחיבור USB 2.0 ומטה. החיבור נמצא בחלק האחורי שאינו מוגן בכיסוי מפני נוזלים ואבק. מה שאומר כי הכונן אמנם קשיח ועמיד בנפילות, אך לא מיועד להתרטב או לשהות באזורי לחות גבוהים.

הלוגו של ADATA מודפס על החלק העליון, והסיבה שאנו מציינים את זה כי ממש מתחתיו נמצאת נורית החיווי. זו מופעלת בצבע כחול מיד כאשר מחברים את הכונן למחשב ואילו היא מהבהבת כאשר מתבצעת העברת מידע. עוד מציגה הנורית חיווי בצבע אדום כאשר היא מזהה תקלה בכונן ומהבהבת בצבע אדום כאשר חיישני התנועה מזהים חשש לנפילה. בזמן זה הכונן מושבת ולא ניתן לכתוב או לקרוא ממנו נתונים.

ADATA HD680 מגיע כאמור בנפח של 1 או 2 טרה-בייט. זה לא מעט עבור מי שצריך לגבות מידע תוך כדי תנועה או בשביל להעביר מידע ממקום למקום. הוא שוקל 270 גרם ותומך בעבודה עם מחשבי Windows וגם Mac OS או Linux.

למרות כי לא צוין ביצועיו של הכונן הנייד, אנחנו ביצענו מספר בדיקות העתקה וקריאת נתונים כדי לאמוד את מהירותו. תחילה חובר הכונן ליציאת USB 3.1 במחשב מבוסס Windows 10 והוא אותחל במערכת קבצים מסוג NTFS. בבדיקה השתמשנו בקובץ בנפח 88 גיגה-בייט, שהוא הרבה מעבר לכמות זיכרון ה-RAM שבמחשב.

כך העתקת קובץ רגיל אל הכונן (כתיבה) הייתה במהירות ממוצעת של 125 מגה-בייט/לשנייה. העברה מהכונן למחשב (קריאה) הייתה במהירות של 135 מגה-בייט/לשנייה. כמובן שזה לא בר השוואה לכונן SSD, אך אלו מספרים נאים בהחלט לכונן מכני.

ADATA מספקת גישה להורדת תוכנות עזר מהאתר שלה. היא מציעה את OStoGo ו-HDDtoGo. הראשונה מסייעת להתקין Windows 10 היישר מהכונן והשנייה כוללת מגוון של כלים למחשב, ובראשם האפשרות לסנכרן קבצים לכונן לצורך גיבוי מהיר וכן הצפנת המידע שבתוכו, כך שהוא לא יהיה קריא לגורמים זרים.

השורה התחתונה

ADATA HD680 הוא כונן גיבוי נייד קצת יוצא דופן. כן הוא מספק את אותן היכולות של כוננים מתחרים ואולי מעט יותר יקר בהשוואה אליהם, אבל הוא מבטיח עמידות שאין לאחרים. כך אם מדובר בכונן שכל ייעודו הוא להתנייד ממקום למקום, זה לדעתנו דבר קריטי וחשוב כדי לשמור על המידע מפני פגעי היום-יום.

מחירו של HD680 הוא 300 שקלים בעבור 1 טרה-בייט או 430 שקלים לנפח אחסון של 2 טרה-בייט.