היזם הסדרתי דב מורן לא עוצר. האיש שעומד מאחורי המצאת ה-Disk-on-Key, אחד ההמצאות החשובות בתחום המחשוב האישי, אך גם זה שעומד מאחורי הכשלון של הטלפון המודולרי מודו (Mudo) וגם אחרי פרויקט הטלוויזיה קומיגו (Comigo) שלא צובר תאוצה, הציג אתמול בתל אביב פרויקט חדש בו הוא עוסק, כך מתברר, כבר מזה שנתיים: מקלדת חכמה בשם Smartype. המקלדת היא תולדה של מיזם בשם Keyview אותו הקים מורן יחד אורי בריזון שמשמש כמנכ"ל החברה, והמקלדת שהוצגה היום, כך לפחות לפי השניים, היא רק הציפור הראשונה ששוחררה מהכלוב כשברקע יש עוד מספר תצורות שמיועדות להגיע לשוק במועדים מאוחרים יותר.

כך או כך, המקלדת החכמה שהוצגה כוללת מסך LCD ברזולוציה של 1,024×100 פיקסלים. היא מבוססת על מיקרו מעבד עם יישום שמאפשר להציג במסך הממוזער יישומונים (ווידג'טים) שונים ומשונים, כולל הצגת תקציר של הודעת דואר אחרונה שהתקבלה, שעון, מזג אוויר וכדומה. אבל גולת הכותרת, לפי מורן ובריזון, היא היישום שמציג את הטקסט שמוקלד במקלדת, בגובה שורה אחת או שלוש שורות, לפי בחירת המשתמש, כשתמונה צדדית מציגה את המיקום היחסי הטקסט במסמך כולו. כמו כן התצוגה על המסך משתנה בהתאם לגופן בו בוחר המשתמש לכתוב את המסמך שלו.

"רוב המקלידים מסתכלים בזמן ההקלדה על המקלדת ולא על המסך, וכל התהליך הוא לא טריוויאלי, והוא איטי ומוביל לשגיאות כתיב, וגם לחזרה על תהליכי כתיבה. המקלדת הנוכחית היא פשוט לא כיפית. לא נעימה", אמר מורן. "אנחנו יוצרים מקלדת חדשה ששונה ממה שהיה קיים עד היום, בדומה למהפכה שעברו הטלפונים והטלוויזיות למוצרים החכמים של היום. רוב העולם כותב שהעיניים שלו נעוצות במקלדת ולא במסך, ומכיוון שכך המסך המובנה יאפשר להם לזהות מייד טעויות כתיב ולתקן במהירות".

קרא עוד:  תכירו: מותג האביזרים האירופאי טלור עושה עלייה

לפי מורן, בארצות הברית בוצע מחקר בו התגלה שרק כ-20% ממשתמשי המחשבים מבצעים הקלדה עיוורת למרות שמדובר במקצוע שנלמד בבית הספר. בישראל הוא מעריך שרק כ-10% בלבד מהשוק עושה זאת. "מה שקורה הוא שרוב האנשים שמקלידים מביטים רוב הזמן אל המקלדת, מרימים את הראש כדי לראות מה קורה, מגלים שהם עשו טעויות, מתקנים, ושוב מחזירים את המבט למקלדת. זמן רב מבוזבז על פעולות לא נוחות לגוף, וההקלדה עצמה סובלת מכך ברמה גבוהה מאוד. עם ה-Smartype אין כל צורך להרים את המבט מהמקלדת, מספר הטעויות יורד, וכתוצאה מכך גם זמן ההקלדה קצר יותר, והחוויה גם עשירה ומהנה יותר", הוא אמר.

לטענת מורן אין אף מתחרה בשוק שמציע משהו דומה, ולחברה פטנטים מאוד חזקים לגבי מה שמוצג על המסך, החל בטקסטים וכלה ביישומים המוצגים בו בהתאם לצרכי המשתמש. הוא התייחס גם להיבט הייצור של המקלדת עם טכנולוגיה ישראלית. ""זו לא מסיבת עיתונאים הראשונה שלי אבל אני מתרגש. זה אירוע מאוד ייחודי בתעשייה הישראלית. זו תעשייה שלא עושה מוצרי צריכה, ומוצר צריכה ישראלי הוא דבר נדיר, אם בכלל. אנחנו גאים במוצר צריכה ישראלי שהכוונה היא שהוא יהיה בידיים של מיליוני, עשרות מיליוני ואפילו יותר משתמשים", הוא אמר.

החברה תספק API למתכנתים בחינם כדי שיוכלו לתכנן יישומונים בצורה הניתנת להצגה במסך החכם של המקלדת, וגם החברה עצמה תיצור יישומים מתאימים אותם יוכלו לבחור המשתמשים בכל עת, כשההנחה היא שלפחות מה שהחברה תספק יהיה בחינם. כותבי היישומונים החיצוניים, כך מקווים בחברה, ינקטו בדרך של שילוב מודעות.

קרא עוד:  סקירה: מצלמת אבטחה חכמה של שאומי שיכולה לפעול בכל מקום - וללא חיבור לחשמל

המקלדת תומכת כרגע בחלונות 7 ובחלונות 8, כשבאופק צופה החברה להוסיף תמיכה גם במקינטוש. היא מוצעת כעת עם חיבור כבל בלבד, כשבהמשך מתוכננות גרסאות עם חיבור בלוטות' וחיבור אלחוטי. המקלדת, עם עברית מלאה, תוצע במחיר מומלץ לצרכן של 399 ש"ח, והיא זמינה כבר בחנויות.

פורסם לראשונה באתר החומרה – Thspot.co.il

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.