המכשירים החכמים משמשים אותנו במגוון דרכים: מאפשרים גישה מהירה לשלל אפליקציות ניווט, מידע על תחבורה ציבורית, בדיקת אימיילים, המלצות למסעדות, ביצוע שיחות/שיחות וידאו ועוד. מסיבות אלו ועוד רבות רבות אחרות, המכשירים הללו מבלים יותר ביד מאשר בכיס או בתיק. אבל כל זה טוב ויפה כל עוד הסוללה של המכשיר מחזיקה מעמד ואין מטען בסביבה. אז מה עושים? בואו נבחן עובדות אל מול מיתוסים ב- 9 דרכים להארכת חיי הסוללה של מכשירי ה- iOS שלכם, שנבדקו על ידי האתר מקוורלד על מכשיר אייפד דור 4 ואייפון 5.

בהירות מסך המכשיר משפיעה על חיי הסוללה
אם היה לכם איזשהו ספק, אז כן. עוצמת בהירות המסך של המכשיר היא אחד הגורמים, אם לא הגורם העיקרי לשמירה או לחלופין ריקון הסוללה. בבדיקות שערך מקוורלד גילה שבמצב בהירות מלא תוך כדי שהיה במצב טיסה, האייפון 5 הצליח להחזיק 6 שעות ו-21 דקות תוך כדי שהוא מציג סרט ברזולוציית 720p. באותו תרחיש כאשר עוצמת הבהירות של המכשיר הייתה על חצי המכשיר החזיק 9 שעות ו- 48 דקות. בדיקה דומה על מכשיר האייפד הראתה שיפור של פי 2 בחיי הסוללה של המכשיר. אז כן בהירות המסך היא חשובה מאוד. רצוי לשנות את עוצמת התאורה לאזור החצי ולהשתמש באפשרות האוטומטית בה חיישן התאורה מתאים את התאורה של המסך בהתאם לתאורת הסביבה.

סטרימינג למכשיר הטלוויזיה מרוקן את חיי הסוללה
סטרימינג של וידאו ממכשיר iOS לטלוויזיה (דרך Apple TV) לא ממש משפיע באופן ניכר על חיי הסוללה יותר ממה שהסוללה מתאמצת בהצגת הסרטון על המכשיר עצמו. הבדיקה שנעשתה על האייפד הראתה שהאייפד הציג 13 שעות ו- 45 דקות של סרט HD למסך של טלוויזיית סוני Bravia ולאחר מכן הסוללה שלו עמדה על 82%. במילה אחת – מיתוס.

שימוש ב-iTunes Home Sharimg מרוקן את חיי הסוללה
בעיקרון הפיצ'ר הזה הוא הפוך ל-Airplay והוא למעשה מאפשר למשתמשי המק ו/או ה- PC להשתמש בפונקציית סטרימינג של תכני מדיה שעל המחשב במכשיר ה- iDevice. אבל זה לא מעמיס על הסוללה יותר מאשר צפייה בסרט באופן ישיר על המכשיר, כשהגורם העקרי פה הוא המסך. במצב של עוצמת תאורה מלאה האייפד הציג סרט במשך 5 שעות ו- 34 דקות שהועבר אליו בסטרימינג דרך פיצ'ר ה- iTunes Home Sharimg, שהסתכמו ב- 50 דקות פחות מאשר צפייה של אותו הסרט מתוך קובץ מדיה שהיה באייפד עצמו.

אפליקציות להארכת חיי הסוללה עוזרות לשפר את חיי הסוללה של המכשיר
האפסטור מכילה עשרות אפליקציות שטוענות שהן יוכלו להאריך את חיי הסוללה של המכשיר שלכם. מקוורלד בחן מספר מאותן אפליקציות ביניהן: free Battery Doctor של חברת Beijing Kingsoft Internet Security, אפליקציית Sys Activity Manager Lite של חברת Appsware וכן את BatterySense של Philips. יש לציין שלאור העובדה ש- iOS היא מערכת הפעלה סגורה לאפליקציות הללו אין שום גישה לניהול של הסוללה במכשיר. האפליקציות הללו בעיקר מספקות מידע על תנאים נוכחיים של המכשיר ומעריכות את זמן הסוללה שנותר, לפעילויות מסוימות כמו למשל גלישה ברשת דרך Wifi או צפייה בוידאו. חלק מהאפליקציות הללו גם מציעות כל מיני טיפים להגדיל את זמן השימוש במכשיר בכל מחזור טעינה, אם כי נראה שרוב הטיפים הללו לקוחים מהאתר של אפל. כך שלמרות שנראה שהאפליקציות הללו הן לא שימושיות ממש, הן עדיין יכולות לתת מידע אבל לא באמת להאריך את חיי הסוללה.

כיול הסוללה עשוי לשפר את זמן השימוש שלה
אם קרה לכם מצב בו הסוללה מציגה עוד 6 שעות שימוש ואחרי 3 שעות הסוללה התרוקנה, אז כנראה שמכשירכם זקוק לכיול הסוללה שלו. מה זה אומר ולמה זה קורה? ובכן קורה מדי פעם שהרכיב שמנהל את הסוללה של המכשיר וגם אחראי להציג את הזמן שנותר לשימוש יוצא מכיול ולכן הוא מציג זמנים שלא קשורים למציאות. הפתרון הוא כיול אותו רכיב שנעשה בצורה מאוד פשוטה: ריקון הסוללה לגמרי (עד שהמכשיר פשוט נכבה מעצמו) ולאחר מכן הטענת המכשיר למצב של 100%. חשוב לציין שפעולה זו לא תשפר את חיי הסוללה, אלא פשוט תציג מידע מדויק יותר ותאפשר להערך בהתאם, במידת הצורך.

האקולייזר במכשיר משפיע על חיי הסוללה
מקוורלד בחן את הנושא כשהוא לקח אייפד טעון במלואו והשמיע רשימת נגינה בניגון מתמשך. אחרי 26 שעות ו- 41 דקות רשימת ההשמעה הסתיימה וזמן הסוללה של המכשיר עמד על 84%. ביצוע של אותה רשימת השמעה על אותו המכשיר בשימוש בתצורת ההשמעה HipHop באוקולייזר, האייפד הגיע ל- 85%. כך שנראה ששימוש באקולייזר לא ממש משפיע על חיי הסוללה של המכשיר.

שימוש בשירותי מיקום ותוכנות GPS (כולל מפות) מקצרות את חיי הסוללה
כן, אך בתנאים מסוימים. תחילה יש לציין כי יש הבחנה ברורה בין שימוש בשירותי מיקום באופן כללי (כלומר שהם פועלים) אל מול שימוש באפליקציה ייעודית לניווט שמשתמשת ברכיבי המיקום הרלוונטיים כל הזמן. הראשון לא ממש משפיע באופן ניכר על חיי הסוללה של המכשיר אם כי ניתן לצמצם את השירות הרצים ברקע ללא הבחנה ולסגור את אלו שלא רלוונטיים מבחינת המשתמש, דרך הגדרות הפרטיות -> ניווט->שירותי מערכת. לעומת זאת, שימוש באפליקציית ניווט ייעודית בין אם המפות המובנות, Google Maps, וויז או iGo משפיעים באופן ברור וישיר על חיי הסוללה של המכשיר ובצורה ניכרת, אם כי יש אפליקציות יותר חסכוניות וכאלה שהן פחות. אבל עדיין ניווט של כשעתיים יכול לזלול כ-50% מהסוללה וזה עוד תלוי בעד כמה אות ה- GPS חזק, אם לא עוברים מנהרות ובתנאי מזג האוויר (עננים משבשים אותו GPS וגורמים למכשיר להתאמץ יותר).

מצב טיסה מאריך את חיי הסוללה
בהחלט כן. מסתבר שמצב טיסה לא נועד רק כדי לשמח את הדיילות החביבות של אלעל, אלא הוא גם שימושי מאוד במצבים קיצוניים. האפשרות שבגרסה 7 תגיע ישירות לתוך מרכז הבקרה סוגרת את כל הקישוריות של המכשיר בין אם: סלולרית, Wifi, בלוטות' ואת כל שירותי המיקום (GPS וכו'). שימוש במכשיר שכזה יאריך את חייו באופן משמעותי כשהוא מונח ללא שימוש וקצת כשהוא נמצא בשימוש אינטנסיבי. הבדיקה שמקוורלד ביצע בנושא בחנה שימוש באייפון 5 תוך כדי הצגת סרט שבמצב רגיל החזיק 5 שעות ו- 54 דקות ובמצב טיסה 6 שעות ו- 21 דקות. שוב לא שינוי קיצוני אבל יש לציין שבבדיקה הזו מה שזלל את הסוללה באופן מהותי יותר הוא המסך, שכאמור הוא הגורם העיקרי לקיצור חיי הסוללה ואם הבדיקה הייתה נעשית עבור זמן המתנה התוצאות היו הרבה יותר משמעותיות.

ואיך פותרים בכל זאת את הבעיה?
אם כבר מוכרים לכם כל הדרכים הללו, יש לא מעט יצרניות שישמחו להציע לכם נרתיקים חיצוניים למכשיר האייפון שגם מגדילים את חיי הסוללה של המכשיר וגם מציגים הגנה. דוגמא טובה לכך הוא ה- Mophie Juice Pack Plus המגיע עם סוללת 2100 מיליאמפר שמאפשרת למשתמש לקבל כמעט פי 2 מחיי הסוללה של מכשיר האייפון שלו. בקיצור, אם אתם נמצאים הרבה בדרכים, זה יכול להיות פתרון שמאריך את חיי הסוללה בצורה ניכרת, בהתאם לגודל הסוללה.

פורסם לראשונה באתר iPhones.co.il