גלישה באינטרנט Surface

לקראת יום העצמאות, ערך איגוד האינטרנט הישראלי סקר בקרב כלל אוכלוסיית ישראל, במטרה לאפיין את דמותו של גולש האינטרנט הישראלי והשימוש שהוא עושה ברשת.

לפי הסקר, 87 אחוז מהישראלים גולשים באינטרנט, בין אם במחשב, בטלפון הסלולרי או בטאבלט;  14 אחוז גולשים רק במכשירים ניידים (סלולר וטאבלט) ואילו 8 אחוזים רק במחשב שולחני. הסיבות בגינם ש-13 אחוז אינם גולשים כלל באינטרנט, הוא בעיקר בשל סיבות דתיות (47%), חלק טען כי הם לא מוצאים עניין (29%) או כי עקב מחסור טכנולוגי (23%).

מה אתם עושים באינטרנט?

בסקר התבקשו המשיבים על ידי האיגוד לדרג מהם הדברים שהכי מלהיבים אותם באינטרנט: 27 אחוז נלהבים מעושר המידע ברשת; 23 אחוז אוהבים בראש ובראשונה את היכולת ללמוד דברים חדשים ו-21 אחוז ציינו כי האפשרות לתקשר עם אנשים בכל העולם היא היתרון העיקרי ברשת. 13 אחוז חושבים שהאפשרות להגיע למידע מכל מקום ללא צנזורה היא החשובה, ו-8 אחוזים בלבד ציינו שהדבר שהכי מלהיב אותם באינטרנט הוא שרוב הפעילות בחינם.

הפרטיות בסדר העדיפות

בכל זאת נראה כי הגולשים מודעים לסכנות שברשת וכי 36 אחוז השיבו כי הם חוששים בעיקר מהפגיעה בפרטיותם, כמו גם מגניבת מידע אישי או הפצת נתונים אודותיהם. 23 אחוז דירגו כדאגה הגדולה ביותר את הפגיעה בקטינים באינטרנט. 12 אחוז ציינו כי עבורם החשיפה לעבירות הונאה והאקרים היא המדאיגה ביותר. 11 אחוז אינם מודאגים כלל מהשימוש באינטרנט, ואילו 10 אחוזים חוששים מחשיפה לתוכן לא חינוכי, פוגעני או פורנוגרפי. הנתון המעניין יותר בממצאים אלה הוא כי רק 4 אחוזים ציינו כי הם חוששים משיימינג ברשתות החברתיות.

קרא עוד:  7 הרגלים גרועים שאתם עושים עם הטלפון ופוגעים בסביבה

"אלה הם נתונים ראשוניים מתוך סקר מקיף שמטרתו ללמוד לעומק את האופן בו כלל החברה הישראלית – ובפרט מיעוטים – עושים שימוש באינטרנט כיום", אמר עו"ד יורם הכהן, מנכ"ל האיגוד. "על בסיס נתונים אלה ניתן יהיה לבסס מדיניות ציבורית, לתעדף פעילות של שיפור ופיתוח פרישת הרשת בישראל, ולספק ידע והדרכה לציבור. אנו רואים חשיבות רבה בשמירת האינטרנט בישראל כמשאב נגיש לכולם, נייטרלי, בטוח ושיוויוני, ובפיתוח הרשת תחת עקרונות היסוד הדמוקרטיים העומדים בבסיסה של ההוויה הישראלית, כדי שתמשיך לשמש כשדרה מרכזית בחיי החברה והכלכלה בארץ", הוסף הכהן.