גוגל (Google) הכריזה ביום רביעי האחרון על גרסת המפתחים הראשונה של Android P, המהדורה החדשה של  ההפעלה שלה שצפויה לצאת לקראת חודשי הקיץ השנה. בהודעת ההכרזה גוגל לא חשפה את כלל היכולות של המערכת ולכן אנו מביאים לכם את 8 החידושים שאתם צריכים לדעת כבר עכשיו.

עיצוב חדש לוילון ההתראות

אחד השינויים הבולטים ב-Android P הוא בכפתורי המערכת במסך ההתראות. הכפתורים כעת עגולים והאייקון של ה-Bluetooth, WiFi ודומיהם משתנה בהתאם לאופן הפעולה שלו – אם הוא פעיל הוא יוצג בתוך רקע כחול, אם הוא אינו פעיל ברקע אפור. משיכה מטה מציגה את שלל הכפתורים הזמינים וכפתורים כאלה גם נוספו והורחבו בגרסה האחרונה.

עד 5 התקני Bluetooth בו זמנית

שעון חכם, אוזניה אלחוטית ורמקול חכם יחדיו? דבר כזה לא היה אפשרי עד כה, אבל ב-Android P דווקא כן. הגרסה החדשה מסוגלת לתמוך בעד חמישה התקנים המחוברים למכשיר בו זמנית. גוגל אף הוסיפה תפריט לשינוי המגבלה הזו, בינתיים בתוך הגדרות המפתחים ככל הנראה כדי לאפשר ליצרניות לשלוט בזה (משום מה).

מנגנון לעריכת צילומי מסך

לא צריך יותר לחפש את כפתור צילום המסך או לדעת מראש את קומבינציית הכפתורים, שכן Android P משלבת יכולת לצילום מסך ישירות בתפריט הכיבוי בלחיצה ארוכה על כפתור ההפעלה במכשיר. אבל זה לא מסתיים כאן כי גוגל הוסיפה יכולת חדשה המכונה Markup המאפשרת לבצע עריכה מתקדמת לצילום המסך שזה עתה בוצע.

בהתראה שתוצג מיד לאחר צילום המסך נוסף כפתור 'עריכה'. אפשרות זו תציג ממשק הכולל סדרה של כלי עריכה, אפשרות לצייר על צילום המסך או להבליט אזור מסוים וניתן גם לקבוע את צבע העט. התמונה נשמרת מחדש בתוך המכשיר לשיתוף מהיר. עם זאת, מדובר בכלי בסיסי מאוד שאינו מאפשר חיתוך או הוספת אפקטים וסטיקרים, יכולות שכבר ראינו בכלים דומים.

כפתור לסיבוב מהיר

חבר שלח סרטון, אתם לוחצים עליו, מנגנים ומסובבים את הטלפון והמסך נותר תקוע אנכית? במקום להיכנס לוילון ההתראות ולחפש את כפתור הסיבוב, Android P תזהה כאשר הטלפון עבר ממצב מאונך למאוזן ותציג באופן אוטומטי כפתור לסיבוב המסך. הכפתור יוצג בחלק התחתון של המסך כחלק משורת הכפתורים המובנית בממשק.

ניווט בתוך מבנים

קשה כיום לדמיין את חיינו ללא Waze או Google Maps המשמשות לניווט בדרכים. השלב הבא בתחום הוא ניווט בתוך מבנים, ולשם כך תתמוך Android P בפרוטוקול RTT (ר"ת WiFi Round-Trip-Time), המבוסס על שימוש בהתקן WiFi ומאפשר למדוד את המרחק של המשתמש מנקודות הגישה הפזורות ברחבי המבנה. הטכנולוגיה דורשת כמובן היערכות מקדימה, סריקה ותכנון של המבנה, דבר שסביר שנראה מגיע בהדרגה בשנים הקרובות.

מחוון עוצמת קול חדש

גוגל החליפה את מיקומו של מחוון עוצמת הקול, זה שצץ מלמעלה בעת לחיצה על כפתורי השליטה בעוצמת השמע שבטלפון. כעת הוא מחליק מצד ימין (בממשק שבאנגלית) ומציג מראה מעודן יותר. מלבד היכולת לקבוע את עוצמת השמע, גוגל הוסיפה למחוון עוד מספר פונקציות כמו כפתור נפרד לקביעת פרופיל השמע ומעבר מהיר למצב השתקה או רטט וכן אפשרות לשנות את פלט השמע בין התקנים חיצוניים.

מערכת התראות משופרת

נדמה כי בכל גרסה חדשה גוגל שוקדת על שיפור במערכת ההתראות וגם ב-Android P המצב אינו שונה. השיפור הפעם מתמקד בתוכן רב יותר, ובמקום לצפות רק בהודעה האחרונה שהתקבלה, המפתחים יוכלו להציג למשתמש את מלוא השיחה, גם אם היא משלבת תמונות, אימוג'י או אפילו תצוגה מקדימה לקישור חיצוני. אף כפתורי המענה המהיר שופרו וניתן להטמיע כפתורים מוכנים לתגובה מהירה.

חידושים נוספים: יש גם תמיכה ב"מגרעת" המסך (Notch) שהפך לטרנד הלוהט של היצרניות הסיניות, שילוב של שורת החיפוש של גוגל עם כפתור Google Assistant קבוע בחלק התחתון (במשגר של מכשירי Pixel), מערכת הרצה (ART) משופרת, תמיכה בתקני מדיה כמו HDR VP9 להזרמת סרטונים באיכות HDR, קידוד HEIF לתמונות וישנו גם שיפור בהגדרות הפרטיות לפיו אפליקציות לא תוכלנה לגשת למצלמה או למיקרופון בכל זמן, ללא ידיעת המשתמש, כאשר הן פועלות ברקע.

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.