גלישה באינטרנט Surface

מה אתם עושים עם הסמארטפון באופן יום-יומי? כנראה שכמעט הכל – בודקים מיילים, פייסבוק, מתעדכנים בחדשות סרטונים ועוד הרבה דברים. ומה לגבי קניות? משחקים? כנראה שגם כן, ואם זה נכון, אז לא יזיק לכם לשמוע כמה טיפים שיכולים להציל לכם את הסמארטפון ואולי גם את חשבון הבנק ולחסוך לכם הרבה מבוכה מיותרת.

1. אם זה נראה או נשמע טוב מדי בכדי להיות אמיתי – זה כנראה לא אמיתי: אם אתם רואים מודעה בפייסבוק או בגוגל שמבטיחה לכם אושר או עושר מיידי – כנראה שמישהו מנסה לעבוד עליכם, עדיף שלא תקליקו עליה כלל, או במידה וכבר הקלקתם – ברחו מהאתר, גם אם הוא נראה מקורי ואמיתי.

2. שיטת המייל המזוייף: שיטה נוספת שתנסה לדלות ממכם פרטים אישיים או פיננסיים היא שליחת מייל מבנק או חברת אשראי שמתריע בפניכם על אפשרות של פריצה לחשבונכם, ובאותה נשימה יבקש מכם להכניס את פרטי ההזדהות שלכם ו״להחליף״ סיסמא, אם תעשו זאת – כנראה שתתעוררו לחשבון בנק שאין לכם גישה אליו במקרה הטוב או שהתרוקן במקרה הרע. הדרך להמנע מתרמיות כאלו היא פשוט להרים טלפון לבנק שלכם ולבדוק מה הסיכויי שהם שלחו מייל שכזה.

רכישות מקוונות ותרמיות שקשורות אליהן הן נקודות שהציבור כנראה עדיין לא מודע לחומרתן, ולכן – ורבים נופלים קורבן אליהן, במידה ואתם מבצעים רכישות באינטרנט, בין אם מדובר בהזמנת פיצה, מזרים מדיה או ספר מחו״ל  שימו לב למספר כללים חשובים:

3. שימו לב איפה מקליקים: אל תקליקו על קישורים שקיבלתם כפרסומת במייל או בפייסבוק, ובוודאי שלא באתרים פחות מוכרים – במידה וקיים בכם ספק לגבי האמינות של הקישור שקיבלתם – חפשו את שם האתר בגוגל וכנסו דרך הלינק שתמצאו שם.

4. תסתכלו על כתובת האתר: בכל דף אינטרנט שבו אתם מתבקשים להקליד פרטים אישיים – החל מכתובת המייל שלכם, דרך תעודת הזהות ועד פרטי בנק או כרטיס אשראי – שימו לב שבשורת הכתובת של הדפדפן שלכם הכתובת מופיעה כ HTTPS  ולא HTTP. בנוסף תקפידו לוודא כי ליד שורת הכתובת מופיע סימן של מנעול – כך תוכלו לוודא שהאתר שאתם גולשים בו מאובטח בפני פריצות חיצוניות.

5. שמרו על מסמכים: שימרו תמיד את חשבוניות הקניה עד שהמוצר שקניתם נמצא בידיכם – אתרים מסוימים עשויים לבקש תוספות שלא הוצהרו במחיר המקורי של משלוח, תוספת אריזה ושאר דברים דמיוניים שכאלו, אם נתקלתם במקרה שכזה זכרו שתמיד שמורה לכם הזכות לבטל את העסקה מול חברת האשראי.

6. אל תשמרו פרטי אשראי: בעולם המשחקים המקוונים, גם אלו שמיועדים למכשירים ניידים וגם אלו שלמחשבים נפוצות מאוד תרמיות שכוללות חיובים חוזרים ונשנים שמצטברים לסכומי עתק לפעמים בעקבות הקלקות שגויות – הדרך לעצור חיובים שכאלו היא פשוטה – אל תשמרו את פרטי האשראי או הבנק שלכם בחשבון גוגל או אפל שלכם, בצורה כזו, אם תצטרכו לרכוש משהו תוכלו לוודא שהדבר נעשה מתוך כוונה מלאה, ולא בטעות.

7. התקינו תוכנות אבטחה בהסמארטפון שלכם: מתוכנות אנטי וירוס ועד תוכנות אבטחה לרשת. תוכנות אלו יכולות לזהות (לרוב בזמן אמיתי) ולמנוע ניסיונות גישה וחדירה למידע הרגיש שלכם, ובכך מפחיתות את הסכנה שתיפלו קורבן להונאה או גניבה. אפשרות פשוטה יותר היא פשוט לגלוש ברשת בטוחה. לדג' רשת פלאפון החלה לתת לכל לקוחותיה מעטפת הגנה מתקדמת באמצעות פלאפון סייבר. ההגנה הכוללת הגנה מפני וירוסים וגניבת זהות, ניהול רמת אבטחה אישית, חסימת אתרים פוגעניים ומניעת והשתלטות וכופר. זאת ללא צורך בהורדת אפליקציה. השירות ניתן חינם ללקוחות החברה בלבד.

למידע נוסף והצטרפות