רשת דור חמישי 5G

בישראל עוד חוגגים על כניסתה של רשת הדור הרביעי, אך בעולם כבר מתכוננים לדור הבא: הרשות הבינלאומית לתקשורת (ITU) הציגה טיוטה ראשונה המגדירה את הסטנדרט לרשת הדור החמישי 5G בתקשורת הניידת.

על פי המתווה המסתמן, רשתות הדור החמישי יספקו מהירות העברת נתונים גבוהה במיוחד, עד 20 ג’יגה-ביט לשנייה (20Gbps). זוהי קפיצה משמעותית אל מול רשתות דור הרביעי (4G) אשר התקן מכתיב מהירות מקסימלית של עד 1 ג’יגה-ביט בשנייה (1Gbps): “רשתות 5G יוכלו לספק יותר מ-100 מגה ביט לשנייה בהעברת נתונים בממוצע ליותר ממיליון משתמשים והתקני רשת בתוך 1 ק”מ רבוע”, נאמר בהודעה. בפועל, זה אומר כי המשתמש יכול לצפות למהירות של בין 100 ל-1000 ג’יגה-ביט לשנייה בהתאם לאזור שהוא נמצא, תמיכת המכשיר והעומס ברשת המקומית.

הדרישה העתידית לרשתות שכאלה תהיה בעיקר בצורך של הזרמת נתונים ברוב פס גבוה, כמו לדוגמה צפייה בוידאו באיכות של 4K למכשירים ניידים, הורדת קבצים במהירות גבוהה במיוחד או חיבור התקני רשת רבים מתחום האינטרנט של הדברים.

חברות שונות כבר ערכו ניסוי כלים לרשתות מהירות יותר, כמו אינטל, סמסונג וגם אריקסון שהצליחה להעביר נתונים במהירות של 5 ג'יגה-ביט בשנייה, אולם נראה כי הסטנדרט החדש מהיר עוד יותר. התכנון של רשות התקשורת הוא לסיים את התקן עד 2018 ורשתות ראשונות יקומו עד 2020, יחד עם ציוד התשתית ומוצרי הקצה של יצרניות שונות.