הדפדפנים השונים המיועדים לגלישה באינטרנט כוללים תכונה שימושית עבור רובנו – תכונת ה'גלישה בסתר' מכיוון שלא תמיד אנו רוצים שגלישה ספציפית תישמר בהיסטוריית הגלישה של הדפדפן.

אך האם גלישה בסתר (Incognito) באמת שומרת עלינו אנונימיים ברשת? מחקרים שבוצעו בנושא, כמו גם המחקר הזה שפורסם לאחרונה, מצא שגוגל ופייסבוק יודעות עלינו כמעט הכל, כמעט בכל אתר בו אנו גולשים. הנה כמה עובדות שכדאי לדעת על התכונה השימושית.

מהו מצב גלישה בסתר (Incognito)?

לאחר שמפעילים את התכונה, אנשים אחרים שישתמשו במכשיר ממנו גלשתם לא יוכלו לצפות דרך הדפדפן בהיסטוריית הגלישה או כל מידע אחר שמילאתם בטפסים מקוונים במהלך הגלישה. הדפדפן אמנם זוכר את קובצי ה-Cookie ונתונים אחרים שמסייעים בטעינת אתרים, אך הם נמחקים ברגע שיוצאים ממצב הגלישה בסתר.

מי שמשתמש אחרי לא יוכל לצפות בהיסטוריית הגלישה?

לא באופן גורף. מצב גלישה בסתר מונע רק מהדפדפן לשמור את היסטוריית הגלישה, אך אם הותקנו במחשב אפליקציות מעקב כלשהן, או אם יחליט המשתמש הבא אחריכם לחפור קצת בקבצי מערכת ההפעלה, ייתכן כי הוא יוכל לגלות לא מעט על הגלישה שביצעתם, גם אם זו היתה במצב Incognito.

האם המעסיק יכול לראות לאילו אתרים גלשתי?

תיאורטית כן. יש לזכור כי המעסיק, וכן כל מי שמנהל את רשת המחשבים ממנה אתם גולשים, יכול להפעיל אמצעי מעקב אחר תעבורת הרשת שאותה הוא מנהל, גם אם הופעל מצב גלישה בסתר. בדומה לכך, גם ספק האינטרנט יוכל למסור את היסטוריית הגלישה שלכם, אם יידרש לכך על ידי הרשויות המוסמכות.

קרא עוד:  גאוני: לנייד החדש של לנובו יש מסך דיו אלקטרוני בגבו

האם האתרים בהם בוצעה גלישה בסתר יודעים מי אני?

במקרים רבים כן. הם אולי לא יוכלו להשתמש בקבצי ה-Cookies ששמורים במחשב כדי לזהות אתכם כגולשים חוזרים, אך הם בהחלט יוכלו לשמור את נתוני ה-IP ממנו גלשתם לצורך מעקב סטטיסטי. בנוסף, אם לאתר ניתן להתחבר באמצעות שם משתמש וסיסמה והחלטתם לעשות זאת – מיד הזדהתם בפניו.

אז מה בכל זאת ניתן לעשות כדי לגלוש באופן אנונימי?

ישנם שירותים שונים המנסים להצפין את הגלישה שלנו באינטרנט והפופולריים ביותר הם שירותי VPN – רשתות וירטואליות פרטיות. באמצעות שימוש בשירות מהסוג הזה, ניתן לגלוש באינטרנט דרך מחשב מרוחק אליו תתחברו באופן מוצפן. כך, האקרים ובעלי האתרים אליהם אתם גולשים יתקשו לזהות מי אתם, מהיכן אתם גולשים ועוד. הנה כמה מהם כאן.

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.