מרכז שירות של הוט מובייל

משרד התקשורת פרסם אמש (ב’) את תוצאות מכרז התדרים לאספקת שירותי דור רביעי בישראל בתדר 1800 מגה הרץ. במכרז זכו ששת מפעילות הסלולר הגדולות יחד עם שחקנית חדשה בשוק – אקספון.

במסגרת המכרז הוצעו 8 רצועות בנות 5 מגה הרץ כל אחת המאפשר למפעילות לספק תקשורת דור רביעי (4G) במהירות מקסימלית של 150 מגה-ביט בשנייה ועד 50 מגה ביט בשנייה מהירות העלאה.

מבין המפעילות הוותיקות, הרוכשת הגדולה במכרז היא פלאפון אשר רכשה שלוש רצועות תדרים בסכום כולל של 96 מיליון שקל, זאת מכיוון שאין ברשותה כל רצועה בתדר זה. פרטנר זכתה ברצועה בודדת שבעבורה תשלם 33.5 מיליון שקל, סלקום לעומתם תשלם 19.5 מיליון שקל, אולם מכיוון שיש ברשותה את הכמות הגדולה ביותר של תדרים, היא תקבל רצועה צרה של 3 מגה-הרץ.

גולן טלקום והוט מובייל רכשו גם הן רצועת תדרים אחת בעבורה ישלמו 34 מיליון שקל כאשר מחצית מהסכום עבור ערבות בנקאית, ובהתאם לתנאים שהכתיב משרד התקשורת המפעילות הצעירות יוכלו לזכות בהחזר של עד 50 אחוז.

עוד בנושא

אקספון נכנסת לשוק

המתמודדת החדשה היא אקספון 018 אשר רכשה רצועה בודדת בסכום כולל של 33 מיליון שקל. כדי שזו תוכל להפוך למפעילה מן המניין היא תצטרך לחתום על הסכם לשיתוף רשתות עם אחת מהמפעילות וכרגע, הסבירות שזו תהיה פלאפון מכיוון שהיא היחידה שאין ברשותה הסכם שותפות עם אף אחת מהמפעילות הצעירות והיא זקוקה לרצועת תדר נוספת על מנת להבטיח מהירות נתונים גבוהה כמו של המתחרים.

קרא עוד:  אידיגיטל מרחיבה את פעילותה בתחום הסאונד

כחלק מהמכרז נקבעה גם מהירות גלישה מינימלית, בה כל אנטנה (סקטור) צריכה לספק מהירות הורדה של 100 מגה ביט בשנייה ו-50 מגה ביט בהעלאה, מדובר במהירות גבוהה אולם צריך לזכור כי מדובר באנטנה המשותפת למספר גדול של משתמשים באותו הרגע. עוד נקבע כי הרשת החדשה תכסה 95% מהמבנים בתוך יישובים ו-100% בכבישי הארץ ויש לציין כי דרישה נוספת היא שבתוך 18 חודשים (שלב א') יהיה כיסוי של הרשת ב-30%, בתוך 36 חודש 64% ו-48 חודשים ל-100% כיסוי.

המפעילות יזכו להחזרים כספיים בהתאם לעמידה ביעדים ובעבור כל 1 אחוז נתח שוק הם יקבלו הנחה של 10 אחוז מהסכום שהם השקיעו. הערכות כי בתוך 4 חודשים יוכלו המפעילות לספק באופן מלא שירותי דור רביעי בישראל אך הערכות כי זה יקרה מוקדם יותר זאת בהתאם למילוי החובות של המפעילות אל מול משרד התקשורת.