חווית הצפייה השתדרגה רבות כשנכנס ה-HD לחיינו, ולא פחות שראינו לראשונה סרט בטכנולוגיית תלת מימד בקולנוע. מאז, נכנס ה-HD למשתמש הביתי ונמצא כבר בכל מצלמה אפשרית. ממצלמות הוידאו הביתיות דרך המצלמות הקומפקטיות שיש לכל אחד ועד מצלמות ה-DSLR המקצועיות ואפילו בטלפונים הסלולריים זה כבר שם. אולם עד כה, הצילום התלת מימד התקדם לטלוויזיה ולשידורים החיים אבל לא לצרכן הביתי. האם אנו מצפים לשנה ברוכה בצילום תלת מימד ביתי? ומה יקרה בכלל למצלמות הקומפקטיות? כך נראה העתיד מתערוכת הצילום פוטוקינה 2010 שהתקיימה בגרמניה בשבוע שעבר.

עדשה מיוחדת מאפשרת צילום 3D גם ב DSLR

קומפקטיות בקטנה..
בקטגוריית המצלמות הקומפקטיות שרובכם וודאי משתמש כמעט שלא תמצאו שינויים. כמות המגה פיקסל הוא הדבר הכי פחות נדרש כיום לכן כעת תוכלו למצוא יותר מצלמות עם אפשרות וידאו HD, קישוריות WiFi ו-Bluetooth המאפשרים לכם שיתוף מהיר של התמונות היישר מן המצלמה. עוד תמצאו יותר מצלמות עם מקלטי GPS כדי שתוכלו לדעת היכן בדיוק צילמתם ואפילו מצלמה עם מקרן (S1100pj של ניקון), שתקרין לכם את התמונות עד 40 אינץ'. היחידים שמעט מחדשים הם סמסונג, עם סדרת מצלמות בעלות מסך נוסף בקדמת המצלמה המאפשר צילום עצמי קל יותר ובפשוט רבה יותר. עוד מאפשרת המצלמה להקרין סרטונים מצחיקים כדי שילדכם יחייך למצלמה בזמן הצילום, ולא תדרשו לקרוא להם כדי שיסתכלו לעדשה.
השיפור העיקרי בחלק קטן מהמצלמות הוא בחיישן. במצלמות תוכלו למצוא חיישנים רגישים וגדולים יותר אבל ברזולוציה קטנה יותר (10MP לעומת 14MP). אך אל תתנו לזה להטעות אתכם, חיישנים אלה הרבה יותר טובים אשר יתנו לכם תוצאות טובות יותר מבחינת צבע, קונטרסט ובעיקר עם הרבה פחות רעש דיגיטלי.

קרא עוד:  אלה מחירי Galaxy S20 ו-Z Flip בישראל, יושקו בחודש הבא

מצלמים ללא מראות
אחד הפיתוחים החדשים שראינו הן המצלמות ללא מראות. הכוונה למצלמות המשלבות את האיכות של המצלמות המקצועיות (חיישן גדול יותר APS-C ושימוש בעדשת גדולות ואיכותיות יותר) עם הנוחות התפעול של המצלמות הקומפקטיות והאפשרות להחלפת עדשות. חברות רבות פיתחו מצלמות המתיימרות להיות השילוב המנצח, בניהם תוכלו למצוא את Alpha NEX-5 של סוני, מצלמת ה Pen E-PL1 של אולימפוס, X100 של פוגי' פילם, ו-NX100 של סמסונג שהוסיפה לחצן על העדשה המאפשר מעבר ושינוי ערכי המצלמה בקלות יחסית. אין ספק שמצלמה מסוג זה היא בהחלט פתרון מצוין למצלמה "קטנה" ואיכותית אך המחיר שלה הוא זה שעלול למנוע מכם לקנות אותה (3500 ₪ ומעלה והיא שלכם).

צילום 3D זה הדבר הבא?
אין ספק שהדבר בכי מדובר היום הוא צילום התלת מימד. סרטים בקולנוע ושידורי ספורט בטלוויזיה הם בהחלט עניין גדול, אבל מה עם הצילום הביתי? פוג'י פילם משדרגת את המצלמה הקטנה של W1 ומוציאה את W3 המצלמת תלת מימד בעלת 2 חיישנים ברזולוציה של 10MP כל אחד המפיקים ביחד צילום 3D וידאו וסטילס אמיתי (לא כחול/אדום אלא ממש כמו שרואים בקולנוע). למצלמה מסך תצוגה 3.5' המאפשר לצפות בתמונות ובוידאו תלת מימד ללא משקפי עזר (לא תאמינו עד שתראו) ואת צילומי הוידאו והסטילס שלכם תוכלו לראות בחיבור ישיר בטלוויזיות תומכות 3D או במסגרות הדיגטליות של פוג'י פילם התומכות ב-3D (באלה כן תזדקקו למשקפיים). בנוסף פיתחה פוג'י מדפסת אשר תוכל להדפיס את תמונות התלת מימד על נייר – משטח דו מימדי המציג תמונה תלת מימדית ללא צורך במשקפיים.

קרא עוד:  משפחת Galaxy S20 ו-Galaxy Z Flip הושקו בישראל

את הצעד המשמעותי ביותר עשתה חברת פנסוניק, שהוציא לשוק מצלמת וידאו 3D הראשונה המיועדת לשימוש הביתי, HDC-SDT750, ואפילו במחיר לא רע בכלל של 1400$. אופציית הצילום ב-3D היא תוספת שמלבישים על עדשת מצלמת וידאו HD של פנסוניק, וכך גם מצלמת ה-DSLR של פנסוניק, DMC-GH2, זוכה לצלם בתלת מימד, בעזרת עדשה מיוחדת אותה תוכלו להרכיב על המצלמה ולצלם בעזרת וידאו וסטילס ב-3D.

אז מה צופה לנו העתיד?
מכירות המצלמות הקומפקטיות ימשיכו לרדת לטובת מכשירי הסלולר, שלבטח יצוידו בחיישנים טובים ועדשות טובות יותר. אמנם לא נגיע לאיכות האופטית במכשיר הסלולרי, אך רובנו מסתפקים בסלולרי מאשר במצלמה קומפקטית איכותית. מי שכן יחפש איכות טובה יותר, ירכוש מצלמה קומפקטית. אלה אשר יחפשו את האיכות יוכלו לפנות למצלמות ללא המראה אשר יתנו להם את האיכות הגבוהה מבלי להקנות מצלמת DSLR. כך נראה כי סוג המצלמות החדש ינגוס משוק מצלמות ה DSLR החצי מקצועיות, וישאיר את ה DSLR המקצועיות למקצוענים באמת.

ומה לגבי צילום התלת מימד? זו בהחלט שאלה קשה. אומנם יש כבר חברות רבות המפתחות טלוויזיות תומכות תלת מימד, ואפילו מספר ערוצי ספורט וסרטים אשר כבר משדרים בתלת מימד וכמובן בקולנוע, ממנו אנו נהנים מסרטי תלת מימד כבר יותר משנתיים. אבל מה יקרה עם הצילום הביתי? על פי המגמה הנראית, התלת מימד יהיה כעוד פיצ'ר קטן שיתווסף למצלמות ולא יהווה נושא עיקרי בעתיד. הרי,איך יכול להיות שאת הדבר החם ביותר בעולם המדיה מפתחות רק שתי חברות צילום ועדיין הגדולות שבהם עוד לא דרסו רגל?

הכותב היה אורח של חברת סמסונג בתערוכת פוטוקינה.