חודשיים עברו להם מאז שהאייפד 3 הושק באופן רשמי ביחד עם מעבד ה-A5X החדש, וגם חודשיים תמימים שבהם הורד מחירו של האייפד 2 ב-$100 לכל דגם, כך שמחירו ירד ל-$400 לדגם הבסיסי. אך מסתבר שבפס הייצור של האייפד 2 לאחר הורדת המחיר מסתתרת לה הפתעה חדשה: מעבד A5 חדש. אז מה זה אומר?

מעבד ה-A5 החדש הוא עדיין אותו מעבד כפול ליבה בתדר של 1GHz לכל ליבה המבוסס על ARM Cortex A9, כך שמבחינת ביצועים לא נרגיש הבדל בשימוש היום-יומי, על אף שמבחינה טכנית אמור למעבד ה-A5 הישן להיות יתרון קטן על הישן. בכל מקרה, מה שהשתנה הוא תהליך הייצור: אם באייפד 2 ובאייפד 3 מעבדי ה-A5 וה-A5X מיוצרים בתהליך של 45 ננומטר, באייפד 2 החדש (הידוע בשם המודל שלו: אייפד 2,4) מעבד ה-A5 מיוצר בתהליך של 32 ננומטר. אפל עושה שימוש באותו מעבד חדיש גם ב-Apple TV 3rd Generation.

יותר סוללה
אז מה ההבדל? צריכת חשמל משופרת. זה לא חדש שחיי הסוללה של האייפד 2 טובים, וכעת הם טובים אפילו יותר בפערים ניכרים. האתר AnandTech בדק את האייפד 2 הישן לעומת האייפד 2 החדש (שד"א, מגיע רק בגרסת Wi-Fi. גרסאות ה-3G זה עדיין אותו מעבד) בכל מה שקשור לחיי הסוללה והתוצאות המעודדות לפניכם: האייפד 2 החדש יכול לגלוש שעה וחצי יותר לעומת הישן (15.7 שעות לעומת 13.3; "רק" 11.15 שעות באייפד 3) ולספק לנו שעתיים נוספות של משחקיי גימיינג בתלת מימד (8:82 שעות בחדש לעומת 6:77 בישן; האייפד 3 הגיע רק ל-6:03 שעות). גם מבחינת ההתחממות האייפד 2 החדש קר בכמעלה אחת (בממוצע) לעומת הישן.

קרא עוד:  הדור העשירי נחת: Yoga C740 של לנובו כבר נמכר בארץ עם Core i7-10510U

למקרה ששאלתם את עצמכם מדוע אפל לא בחרה להשתמש בתהליך הייצור הזה גם באייפד 3 (שמתחמם מהר מאוד כתוצאה מזלילת החשמל של המסך והמעבד הגרפי), אז התשובה היא פשוטה: תהליך הייצור של A5, ה-32 ננומטר עדיין קטן לעומת הביקוש שאפל דורשת מסמסונג לייצר, ולכן זה לא קרה. הביקוש לאייפד 2 (במיוחד שהמעבד החדש מגיע רק בגרסת Wi-Fi) ולאפל TV לא כזה גדול לעומת הביקוש לאייפד 3 ולכן אפל יכלה להרשות לעצמה ללכת על מהלך כזה.

העובדה המעניינת זה שאם נוסיף עוד 2 ליבות למעבד ה-A5 החדש, אנחנו נקבל בעצם העתק משודרג של מעבד ה-Exynos 4212 החדש של סמסונג, אותו אחד שנמצא ב-Galaxy S III, שגם הוא מיוצר ב-32 ננומטר. אנחנו מעריכים כי אפל כבר החלה לתכנן את המעבד החדש לאייפון הבא, ששם כפי הנראה נקבל את ה-A5X בגרסת 32 ננומטר, ואם ממש יתמזל מזלנו, אולי גם נקבל את ה-A6 – אז זה באמת יהיה תואם ל-4212 של סמסונג.