מיקרוסופט (Microsoft) הודיעה אתמול בערב שבהשקה הרשמית של חלונות 8 יהיו שלוש גרסאות רשמיות של מערכת ההפעלה החדשה: גרסה צרכנית, גרסה מקצועית וגרסה שמיועדת למעבדים המבוססים על הטכנולוגיה של ARM, כשכזכור, זו הפעם הראשונה שמיקרוסופט תציע את מערכת ההפעלה שלה למחשבים המבוססים גם על מעבדים שאינם יוצאים מבוססים על x86: אינטל (Intel) וגם AMD ו-VIA.

הגרסה הצרכנית, שתקרא בפשטות Windows 8, ושאת גרסת ההתנסות שלה אפשר להוריד כבר משלהי פברואר, כבר די מוכרת: כפי שכבר יודעים, היא מיועדת למחשבי PC וטאבלטים ב-32 וב-64 סיביות כאחד והיא תומכת במסכי מגע ובשימוש בשילוב עכבר/מקלדת לפי בחירת המשתמש שיוכל לבחור בין ממשק המטרו (Metro) לבין שימוש בממשק המסורתי של חלונות. מעבר לכך מציעה גרסה זו שינויים משמעותיים בסייר חלונות, מנהל היישומים ותמיכה בריבוי מסכים, כמו גם התקנה קלה של שפות ושינוי הממשק בהתאם, תכונה שבעבר הייתה קיימת רק עבור משתמשי הגרסאות המתקדמות ביותר של חלונות 7.

הגרסה המקצועית היא Windows 8 Pro, וכמו שניתן להבין היא מיועדת למקצועני מחשבים ולחברות. היא מכילה תכונות שהיו זמינות בעבר בגרסת ה-Enterprise וה-Ultimate של חלונות 7, ובין השאר כלי הצפנה, ווירטואליזציה, ניהול מחשבים מרחוק וטיפול בקישוריות למערכות.

הגרסה החדשה מכונה Windows 8 RT, כשעד עתה היא זכתה לכינוי WOA (חלונות ל-ARM). גרסה זו, כאמור, מיועדת להתקנה מראש בלבד במחשבים וטאבלטים המבוססים על מעבדי ARM, כשזכור זו הפעם הראשונה שמיקרוסופט מייצרת מערכת הפעלה המיועדת למעבדים שאינם של אינטל. גרסה זו של חלונות 8 תגיע עם גרסאות מותאמות של התוכנות המשרדיות של מיקרוסופט: Word, Excel, Powerpoint ו-Onenote. כן ישולבו יישומים אחרים שמיועדים לסביבה זו ועברו המרה מסביבת ה-x86.

קרא עוד:  בקרוב ב-Gmail: תיקון שגיאות וטעויות ניסוח אוטומטי באנגלית

בהודעה בבלוג הרשמי של החברה אפשר גם למצוא טבלה השוואתית בין הגרסאות השונות של חלונות 8, כולל שדרוג מגרסאות ישנות יותר, והדבר הבולט ביותר הוא הוכחה סופית לכך שיישומים ישנים של סביבת חלונות לא יעלו בגרסת ה-RT ללא המרה וכתיבה מחדש.