ביום שישי שעבר התאספו רבבות משפחות בישראל לחגוג את היציאה של עם ישראל מעבדות לחירות לפני יותר מ-3,000 שנה. עם כל הניקיונות לחג, אף אחד לא ממש שם לב לפריט מסוים אחד שבעבר דרש ניקיון לעתים דחופות, ודווקא לאחרונה לא דורש ניקוי כמעט אף פעם: עכבר המחשב.

19 באפריל 1999, 20 שנה לפני ליל הסדר האחרון, היה היום בו הכריזה מיקרוסופט (Microsoft) על מותו של העכבר כפי שהיה מוכר עד אז: במסגרת תערוכת Comdex (אותה ירשה CES) היא הציגה את IntelliMouse Explorer, העכבר האופטי הראשון שיועד למכירה לצרכני קצה במחיר שווה לכל נפש.

כידוע, עד אז עכברי המחשב התבססו על כדורי מתכת מצופים גומי, שהסתובבו בעת התזוזה על משטח והזיזו גלגל שמוקם לצד הכדור וייצג את הציר האופקי וגלגל שמוקם לפני הכדור וייצג את הציר האנכי. תנועת הגלגלים הומרה לתנועות של הסמן על המסך – אם הם לא 'נדבקו' בגלל לכלוכים על הכדור, מה שהיה תרחיש נפוץ מאוד. הטכנולוגיה של מיקרוסופט, שהגיעה מ-HP, החליפה את המנגנון הזה בנורה אדומה שהאירה את המשטח מתחת לעכבר, וחיישן תמונה סרק את האזור המואר 1,500 פעם בשנייה כדי לזהות האם העכבר זז ולאיזה כיוון.

IntelliMouse Exploere לא היה העכבר האופטי הראשון, אך לפניו כל העכברים מסוג זה הגיעו יחד עם מחשבים עסקיים, שעלו אלפי דולרים. מיקרוסופט היתה הראשונה להפוך את הטכנולוגיה לזמינה לכולם. אחרי ה-IntelliMouse Explorer, שמחירו היה 75 דולר (כ-219 שקלים לפי שער הדולר באוקטובר, החודש בו התחיל העכבר להימכר בפועל), החלו להגיע גם עכברים דומים מבית אפל (Apple) ולוג'יטק (Logitech).

קרא עוד:  שאומי, ויוו ואופו משתפות פעולה ליצירת שירות העברת קבצים בין מכשירי החברות

בהמשך שודרגו העכברים האופטיים לקרני לייזר, וב-2009 הציגה מיקרוסופט טכנולוגיה חדשה בשם BluTrack, שהמירה את האור האדום הצר בקרן כחולה רחבה יותר, והעלתה משמעותית את רמת הדיוק. כיום, כל עכבר בסיסי שמחירו עשרות בודדות של שקלים מגיע ברמת רגישות של כ-1,000 נקודות לאינץ' – בעוד בדור השני של IntelliMouse Explorer, שהתבסס על טכנולוגיית הלייזר, היו 400 בלבד. בגרסה המודרנית ל-IntelliMouse שיצאה בשנה שעברה כבר ניתן היה לקבל רמת רגישות של 3,200dpi תמורת כ-150 שקל בלבד.