אם יש עובדה אחת שמתסכלת משתמשי Android (אנדרואיד) יותר מכל, הרי שזוהי חוסר הוודאות באשר למועדי הגעת עדכוני גרסא. בעוד שמשתמשי iPhone בכל העולם מקבלים את העדכונים ל-iOS בדיוק באותו זמן, משתמשי מערכת ההפעלה של גוגל (Google) נאלצים להמתין לשחרור הגרסא לדגם שלהם, במדינה שלהם, באישור מפעילת הסלולר שלהם. עתה מסתבר כי יש מי שניצל את העובדה הזו כדי לנסות לסחוט כסף מבעלי מכשירים של היצרנית הגדולה בעולם – סמסונג (Samsung).

חברת אבטחת המידע הדנית CSIS חשפה השבוע כי מפתח הצליח לגרום ליותר מ-10 מיליון משתמשים להוריד את האפליקציה שלו מחנות Google Play, בזכות הבטחה פשוטה: שמה של האפליקציה הוא Updates for Samsung – Android Update Versions – ובתרגום חופשי "עדכונים לסמסונג – גרסאות עדכון לאנדרואיד".

Updates for Samsung app payment screen

המסך הראשי של האפליקציה הציג עדכונים מהבלוג Updato, הפעיל כבר שנים ורוב התכנים בו לגיטימיים לחלוטין – אך נראה שבעלי הבלוג מצאו דרך קלה להכניס כסף מהצד: בנוסף להמוני פרסומות מסוגים שונים שמשולבות בכל מקום אפשרי באפליקציה (באנרים ומסכים מלאים), הם הבטיחו כאמור לספק עדכוני קושחה למכשירי סמסונג.

המשתמש יכול היה לחפש לפי הדגם שלו, מיקומו וספקית הסלולר שלו, ואז לבחור האם הוא מעוניין להוריד עדכון בודד חינם תמורת הרשמה לאתר, להרוויח 'נקודות' להורדת עדכונים על ידי לחיצה על הפרסומות, או לשלם 35 דולר (ובישראל 35 שקלים) לשנה תמורת הורדת עדכונים ללא הגבלה. את התשלום דרשו המפעילים דרך הזנת פרטי כרטיס האשראי ישירות באפליקציה, ולא איפשרו לשלם דרך גוגל או PayPal. בנוסף, הם הציעו שחרור סים תמורת 20 דולר, ושלל הרשאות מיותרות כמו גישה למצלמה, לשליטה על הקישוריות האלחוטית ולמניעת נעילת הטלפון.

קרא עוד:  הוא כאן: מיקרוסופט עדכנה את Edge לגרסת ה-Chromium

ב-CSIS ציינו כי מי שקיווה להסתפק באפשרות ההורדה החינמית, גילה עד מהרה כי היא מוגבלת למהירות של 56 קילובייט לשנייה – שבה הורדה של עדכון ממוצע לוקחת לפחות 4 שעות – מה גם שההורדות הללו תמיד נתקלו בשגיאה לפני הסיום.

כאמור, האפליקציה הגיעה ליותר מ-10 מיליון הורדות, וקרוב ל-87,000 דירוגים, רובם המוחלט 5 כוכבים. למרות שלא מדובר באפליקציה זדונית לפי ההגדרה המקובלת, היא בהחלט אינה לגיטימית. עם זאת, ביממה שעברה מאז חשיפתה לא ראתה גוגל לנכון להסיר אותה מהחנות שלה.

מי שרוצה להיות בטוח כי מדובר בעדכון רשמי, חינם וללא בעיות, יוכל לעשות זאת לא דרך אפליקציות חיצוניות, אלא במסך העדכונים הרשמי של סמסונג, שנמצא תחת הגדרות -> "אודות הטלפון" -> "עדכוני מערכת".

עדכון: גוגל הסירה את האפליקציה מהחנות