כאשר אנו ניגשים לחפש דבר מה ברשת אנו לרוב מבצעים חיפוש פשטני: כלומר, כותבים את מילות החיפוש, עוברים עמוד או שניים וממשיכים הלאה. אם מדובר בתוכן ספציפי זו לא בעיה, אולם כאשר אנו מוצפים במידע ותוצאות רבות מוצגות לנו – כבר יהיה לנו קשה למצוא את מבוקשנו.

מנוע החיפוש של גוגל (Google) הוא חכם הרבה יותר ויודע לקבל שאילתות מתקדמות, כאלה המאפשרות לבצע סינון וחיתוכים מדויקים בתוצאות החיפוש. כיצד עושים זאת? מוסיפים כמה פקודות פשוטות אל מילות החיפוש. אספנו 10 שיטות חיפוש שתעזורנה לכם להוציא מגוגל את המיץ.

1. חיפוש בתוך אתרים

ברוב המקרים, הקלדת ערך בודד תגרור אחריה שובל של תוצאות חיפוש, גם אם הן לא בדיוק תואמות את מה שרצינו. אם נרצה לדייק בתוצאות, גוגל מאפשרת לחפש ערכים ספציפיים ישירות באתרים עצמם. כך, למשל, אם ברצונכם לחפש את הערך "iPhone" ישירות באתר דרכו אתם קוראים אייטם זה, יש להקליד Site נקודתיים (ללא רווח), את שם האתר (ללא תוספת ה-www לפני כן), רווח והקלדת הערך המבוקש, בדיוק כמו בדוגמה הבאה: "site:Mako.co.il iPhone". דרך זו יעילה במיוחד אם אתם מעוניינים לחפש אחר כתבה באתר ספציפי.

2. חיפוש משפט שלם

דרך נוחה במיוחד לאתר רצף של מילים היא שימוש במרכאות ("). בעת שאילתה של יותר משתי מילים, גוגל נוטה לערבב לנו את תוצאות שלא על-פי סדרן. על ידי הוספת מרכאות בתחילתו ובסופו של משפט, ניתן לבקש מגוגל לחפש לנו את הרצף המדוייק של המילים. כך למשל, ניתן להקליד את המשפט "גשם כיסה את אספלט הכביש" וכתגובה, גוגל תמצא את השיר "אתה פה חסר לי" על סמך רצף המילים.

3. כוחה של כוכבית

לעתים אנחנו מעוניינים לחפש מונח מסויים, אך אנו רוצים להרחיב את החיפוש לנגזרות נוספות של שורש מילת החיפוש. לדוגמה, במקום לחפש "האוכל הכי בריא שיש", אפשר לחפש "האוכל הכי * שיש" ונקבל תוצאות מגוונות בהתאם לשאילתה שקבענו. אפשר להקליד מספר כוכביות לשאילתות יותר מורכבות.

קרא עוד:  צפו: Galaxy Note 10 בהצצה ראשונה

4. חיפוש קבצים

נאמר לדוגמה שאתם מחפשים אחר מדריך למשתמש של מוצר מסוים וסביר כי הוא שמור ברשת כקובץ PDF או DOC. בשימוש עם המונח Filetypes, נוכל לחפש אחר קבצים באופן מדויק ומהיר. כך לדוגמה נקליד "Filetype:pdf מדריך למשתמש P9" ונקבל תוצאות עם קישור ישיר לקבצי PDF הכוללים מדריך למשתמש של מכשיר הדגל של וואווי. באותו האופן נוכל לעשות חיפוש למגוון סוגי קבצים כמו PPT, TXT, XLS ועוד. הרשימה המלאה כאן.

5. חיפוש בטווח תאריכים

אלו אירועים מרכזיים התרחשו בין 2009 ל-2010? איך לחפש תוכן שפורסם בטווח תאריכים מסויים? כדי לצמצם את תוצאות החיפוש בהתאם לזמן פרסומן ברשת נוכל לכתוב שאילתה הכוללת טווח שנים ספציפי. למשל, ניתן לכתוב בגוגל "פתרון בגרות במתמטיקה" תאריך התחלה, שלוש נקודות ותאריך סיום. למשל: "פתרון בגרות במתמטיקה 2010…2011". גוגל, תציג לנו את כל העמודים שהתפרסמו בין השנים 2010 עד 2011 בהקשר לפתרון בחינת הבגרות במתמטיקה.

6. מילים נרדפות

השפה האנגלית עשירה במילים נרדפות. על מנת לקצר את התהליך, גוגל מאפשרת לנו לחפש מילים נרדפות באמצעות הסימן טילדה (~). כך, למשל, אם נרצה לחפש מילים נרדפות הקשורות לערך "מזון בריא", יהיה עלינו להקליד בגוגל "healthy~food". גוגל תציג תוצאות הקשורות במתכונים, עקרונות מזון בריא, טיפים לחיים בריאים וכדומה. השאילתה הזו עובדת באנגלית בלבד.

7. סינון תוצאות

גוגל מאפשרת לבצע חיפוש רק לפי כותרת, לפי תוכן הטקסט או שילוב של השניים. לדוגמה, אם נרצה לקבל תוצאות שבכותרתן מופיעות המילים "פארקים בתל אביב", יש להשתמש בשאילתה "allintitle: פארקים בתל אביב". כדי לקבל תוצאה משולבת של כותרת וטקסט, נשתמש במונח Intitle ונקודתיים (ללא רווח), לדוגמה: "intitle:פארקים בתל אביב". ניתן לחפש באותו האופן את התוכן רק בטקסט בשימוש המונח Allintext, ושימוש במונח Allinurl יחזיר אתרים בהם מופיעה המילה בכתובת הדף.

קרא עוד:  עדכון במכשירי האנדרואיד גורם לזלילת סוללה, כך ניתן לשפר את המצב

8. זה או זה

כברירת מחדל גוגל תציג לנו תוצאות חיפוש רבות הקשורות לביטוי אותו אנחנו מחפשים. לעיתים אנו לא מחפשים משהו ספציפי כל כך, אך גם לא רחב כל כך. למזלנו, גוגל באה לעזרתנו ומציעה לנו לחפש צמד מילים בעזרת המילה OR ׁ(או) או לחלופין באמצעות מקש ה-|. כך, למשל, אם אנחנו מתלבטים לגבי רכישת סמארטפון, אך מוכנים לשקול רק רכישת iPhone או Samsung Galaxy, נוכל להקליד "iPhone OR Galaxy" וגוגל בתגובה תקפיץ תמונות ותוצאות חיפוש הכוללות רק את מילות החיפוש הללו.

9. חיפוש אתרים דומים

האם ידעתם שגוגל יודע לחפש עבורכם אתרים דומים על סמך התחום שבו עוסק האתר שחיפשתם? בגוגל ניתן למצוא אתרים (גם ישראלים) אחרים שעוסקים בדיוק באותו התחום. כך, למשל, אם ברצונכם למצוא אתרי ספורט שקשורים לאתר ה-NBA, יהיה עליכם להקליד את הערך Related, נקודתיים (ללא רווח) והאתר. לדוגמה: "related:nba.com". גוגל, בתגובה תמצא אתרים שעוסקים בתחום הכדורסל בארה"ב, אתרים בהם קיימות קטגוריות כדורסל ועוד.

10. חיפוש מתקדם

את כל האפשרויות שציינו, נוכל גם לשלב לכדי שאילתה אחת גדולה יחד עם אפשרויות חיפוש נוספות. אולם כדי שלא נצטרך לזכור את כל המונחים, ניתן לבצע את החיתוכים דרך אפשרות החיפוש המתקדם. כדי לעשות זאת, יש ללחוץ על כפתור ההגדרות הנמצא מתחת לשורת החיפוש ולבחור באפשרות "חיפוש מתקדם". שם נוכל להגדיר מספר חיתוכים נוספים.