יש מחשבים שקשה, אבל באמת קשה, שלא להתלהב מהם כבר ממבט ראשון, גם אם הוא שטחי לחלוטין, או יותר נכון, חיצוני לחלוטין. יש כאלה שאפילו גורמים למעין קליק כזה קטן, כמו שמרגישים בכל פעם שלוקחים דבר כלשהו מלהיב לידיים.

לסמסונג (Samsung) יש סיפור הצלחה ידוע שכזה, ואפילו כבר וותיק במונחים של עולם המחשבים של ימינו. קוראים לו מחשבי סדרה 9. עכשיו הם יכולים להוסיף לרשימה גם את מחשבי סדרה 7 החדשה. אלו, כפי ששמם מציין, נמצאים בהיררכיית מחשבי האולטרה-בוק של החברה, בדיוק באמצע, בין מחשבי סדרת ה-9 היוקרתיים והמוצלחים מאוד ובין מחשבי סדרת 5 שהם אולטרה-בוקים שמיועדים לרמת הפתיחה, פחות או יותר, ומציעים יותר פונקציונליות על חשבון מראה חיצוני – ולא שהמראה החיצוני שלהם נורא. לא ממש לא.

ובכן המחשב מסדרה 7 שבדקנו, או ליתר דיוק, ה-740U3E-S01, מרשים מאוד כבר מבחינה חיצונית מכיוון שהוא מהחלק העליון עד הקצה התחתון שלו עשוי כולו ממתכת מסוגסגת בצבע אפור בהיר שפשוט נראית טוב, במיוחד בגלל שהיא מקנה למחשב מראה יוקרתי למדי שקצת מבדיל אותו מהערימה הרגילה. שוב, זו לא אותה הרגשת פרימיום שמקבלים ברגע שרואים את מחשבי סדרה 9 של החברה, אבל חייבים להודות שזה גם לא ממש רחוק משם, במיוחד עבור אלו שמעדיפים צבעי אלומיניום אפורים על פני צבעי שחור או אפור כהה מאוד.

העיצוב הוא עיצוב אולטרה-בוקי מושלם. סמסונג הייתה בין הראשונות לאמץ את הקטגוריה כבר הלא כל כך חדשה של אינטל (Intel) ומהרגע הראשון היא עושה עבודה לא רעה בתחום. בהתאם לכך, ה-740U3E-S01 מציג מראה דקיק שהולך ונעשה דקיק ככל שמתקרבים קדימה, הוא מציע משקל נוח מאוד של 1.45 ק"ג לבד – משקל שהוא כבר תחרותי למדי אפילו מול טאלבטים עם מסכים קטנים יותר כשמצרפים אליהם מקלדת חיצונית.

ההתרשמות מהמחשב אף גוברת שמתחילים לבדוק לעומק את הפרטים. ובכן, מסך ה-13.3 אינץ' שלו הוא מסך מגע שתומך ב-10 נקודות מגע, והוא מציע רזולוציית HD מלאה. כן, אם לא הבנתם, מדובר במסך קטן יחסית שמציע רזולוציה של 1,920×1,080 פיקסלים, מעל ומעבר לממוצע בתחום הזה שעומד על 1,366×768 פיקסלים – אבל כמובן עדיים רחוק מה-MacBook Air המעודכן עם מסך הרטינה שלו שעומד כמו זקיף גדול מכל כל קטגוריית מחשבי האולרה-בוק בצורתה הנוכחית.

הוסיפו לכך תצורת חומרה לא רעה בכלל, לפחות על הנייר (כמובן שנתייחס לכך בהמשך), ותבינו מדוע שברגע שקיבלנו אותו לידיים שלנו כבר השתוקקנו להכניס אותו למבחנים, כולל כמה שבדקו, בלי ממש כוונה, עד כמה המעטפת שלו קשיחה (לא נהרסו מחשבים בזמן הכנת הסקירה, וכולם שבו לבסיסם בשלום).

סמסונג סדרה 7, מכל הכיווניםסיור מסביב: טוב, נצעד בסדר המקובל שלנו, ונתחיל את הסקירה עצמה במבט מסביב למחשב, ונחלוף על כל אגפיו. בצד שמאל של המחשב, ימין לשמאל, מוצאים חיבור מתאם ל-VGA, חיבור אוזניות/מיקרופון משולב, חיבור USB 3.0, יציאת HDMI וחיבור רשת בחצי גובה כדי לשמור על השדרה עם דלת קטנה מלמטה שנפתחת ומאפשרת חיבור רגיל בעת שיש צורך.

בצד ימין מוצאים לצד מחבר הקניגסטון הבלתי נמנע שני חיבורי USB 2.0 ומגן פלסטיק צר שמסתיר את חריץ קורא הכרטיסים. מתחת למחשב מוצאים שני רמקולים קצת מאחורי הרגליות הקדמיות, צמודים לקצוות של המחשב. מדובר בשני רמקולים של JBL בעוצמה של 2 וואט האחד, והמיקום שלהם מקדימה מבטיח למשתמש עוצמת קול סבירה בהחלט גם כשלא משתמשים באוזניות. ובכל זאת, אל תעמיסו עליהם יותר מדי בסים 'נקיים'.

מסך הלד, תוצרת סמסונג עצמה דרך אגב, כמו עוד רכיבים אחרים במחשב כנהוג במחשבים של החברה, מציע כאמור רזולוציה של 1,920×1,080 שהיא בהחלט נאה מול הממוצע שקיים כיום בשוק. עצם השימוש ברזולוציה הזו במסך בגודל של 13.3 אינץ' בלבד מוסיף הרגשה של חדות ושמישות למסך, והעובדה שהוא מציע בהירות של 350 ניט ובהיר יחסית, רק מוסיף לעניין. אם כבר נדרשנו לעניין, יישומון ההגדרות באזור ההודעות של חלונות מאפשר לחבור אחת מבין כמה הגדרות צבעי תצוגה לשימושים שונים, כמו סרט, בהיר ועוד, כך שניתן לבחור בהירויות שונות לפי מה שנוח לעין, ובקלות רבה. מעל המסך, במסגרת כמובן, מוצאים מצלמת 720H.

קרא עוד:  דיווח: סמסונג תציג טכנולוגיה מהפכנית בתחום הסוללות למכשירים ניידים

המסך יושב על ציר אחד ארוך שממוקם במרכזו והוא קשה וחזק מספיק כדי למנוע תנודות מיותרות של המסך. בכלל, המחשב הזה יחסית קשיח מול הרבה רוב מחשבי האולטרה-בוק שבדקנו עד היום, החל במעטפת של המסך ועד התחתית היחסית קשיחה. הוא לא יתרסק לכם בנפילות מקריות גם מגובה של שולחן, כל עוד לא ייפול על זווית מיוחדת שאף אחד לא חשב עליה.

המקלדת שונה מזו של סדרה 9 ושל סדרה 5 כאחת. כמו כל המחשב, היא מבוססת על מקשים עם ציפוי מתכתי. המקשים יורדים היטב, וגם המרחק ביניהם מספק, אבל למרות זאת קצת קשה להתרגל למגע המתכתי שלהם, אבל מתרגלים בסופו של דבר. אין כפתורים מיוחדים מעבר למקלדת, מעבר לכפתור ההפעלה/כיבוי המעוצב, אבל במקלדת עצמה מצאו בסמסונג מקום למקש שמפעיל/מכבה את היכולות האלחוטיות שלו, מקש שהופך את הפונקציות המיוחדות של מקשי ה-F לפעילות באופן אוטומטי (Fn פעיל כל הזמן). יש גם כפתורים, כחלק ממקשי ה-F, ששולטים בעוצמת התאורה האחורית של מקשי המקלדת (צבע לד כחול בהיר), תאורה שניתן להגדיר את התנהגותה דרך יישומון ההגדרות שהזכרנו לעיל.

samsung-np740u3eכמו במחשבי אולטרה-בוק רבים אחרים משטח השליטה פשוט ענק וכפתורי הלחיצה משולבים בו. ההתנהגות של כל המכלול הזה מצוינת, החל בדיוק של הזזת סמן העכבר וכלה בתגובה הקלילה של הכפתורים, שאינה דורשת כל הפעלת כוח.

טכנולוגיה: הסמסונג מסדרה 7 שבדקנו מצויד במעבד 'סטנדרטי' למחשבי אולטרה-בוק. זה אומר מבחינתנו מעבד שמיועד לצריכת כוח נמוכה, וזה בדיוק מה שמציע ה-Core i5- 3337U בו הוא מצויד: מעבד Ivy Bridge עם TDP של 17 וואט. זהו מעבד שני ליבות שתומך בריבוי נימים (Multithreading) במהירות רגילה של 1.8 ג'יגה-הרץ שיכולה להגיע במצב הטורבו ל-2.7 ג'יגה-הרץ. הוא מצויד ב-3 מגה-בייט זיכרון מטמון חכם, ושבב הגרפי שלו הוא ה-HD 4000 הרגיל שפועל במהירות של 350 מגה-הרץ (ויכול עד 1,100 מגה-הרץ בשיא המאמץ שלו). הוא מגיע עם ערכת השבבים HM76 ממשפחת ה-Panther Point שתומכת כבר ב-USB 3.0, כפי שכבר הבנתם מהסיבוב מסביב למחשב לעיל, וכן בשתי תצוגות בו זמנית. היא גם תומכת ב-SATA III, ומבין הטכנולוגיות המתקדמות שמציעה אינטל היא תומכת ב-Anti Theft, HD Audio וגם Rapid Storage. אם תרצו, ערכת שבבים שמיועדת למחשבי טווח הביניים דווקא.

המעבד תומך בעד 32 ג'יגה-בייט זיכרון מסוג DDR3 או DDR3L (הספק נמוך) בשני ערוצים, במהירות של 1,333/1,600 מגה-הרץ. המחשב מגיע עם 4 ג'יגה-בייט זיכרון, 2 על הלוח של המחשב עצמו, ו-2 האחרים ב-2 רכיבים של 1 ג'יגה-בייט שתופסים את שני חריצי ההרחבה הפנויים. מדובר בזיכרון DDR3 במהירות 1,600 מגה-הרץ.

כאמור, המחשב מצויד מעבר לשבב הגרפי הפנימי גם בשבב תצוגה נוסף, AMD Radeon HD 8570M שמגיע עם 1 גי'גה-בייט זיכרון GDDR3. שבב זה כבר מיוצר בארכיטקטורת ה-GCN של AMD (ר"ת של Graphics Core Next) שמופקת בליטוגרפיה של 28 ננו-מטר. מבין שבבי משפחת ה-8000M הוא נחשב לשבב מיינסטרים עם מהירות של 650 מגה-הרץ שניתן לדחוף עד 825 מגה-הרץ לכל היותר. מהירות הזיכרון היא 1 ג'יגה-הרץ, ולעומת כל חבריו למשפחה שמצוידים ב-384 יחידות עיבוד, הוא מצויד ב-320 יחידות בלבד. כל האחרים גם תומכים ב-GDDR5, כך שקל להבין שמדובר בשבב הכי נמוך בסדרה. עם זאת, מדובר בסדרה יחסית מתקדמת, והביצועים, כמו שתראו בהמשך, טובים בהחלט.

הבעיה היא שלא תמיד ברור מתי השבב נכנס לעבודה, וברוב המקרים, כדי להיות בטוחים שהוא אכן פועל, צריך להוריד, להתקין ולהגדיר את Catalyst מהאתר של AMD. ההתקנה של חלונות 8 עצמה לא ממש מאפשרת שליטה מלאה ביכולות של הכרטיס, וזו בעיה מוכרת בכרטיסים של AMD. אפילו חלק מתוכנות העבודה שלנו התקשו לאבחן את השבב במצב עבודה רגיל וזיהו את השבב הגרפי של אינטל בלבד.

קרא עוד:  סמסונג הכריזה על Galaxy A10s, שדרוג לטלפון שוק הכניסה

הכונן הקשיח, או יותר נכון כונן ה-SSD, הוא מבית סמסונג ומציע 128 ג'יגה-בייט נפח אחסון. מבחינת תקשורתיות הוא מצויד בכרטיס Intel® Centrino® Advanced-N 6235, כרטיס שפועל בשני ערוצים ויכול להגיע למהירות העברה של 300 מגה-ביט/לשנייה, בלוטות' 4.0 ומחבר אתרנט גי'גה-בייט סטנדרטי. מהעבודה הממושכת שלנו עם המחשב אנחנו יכולים לספר לכם שלא נתקלנו בכל בעיה למצוא נקודות חיבור לאינטרנט בכל מקום, והטווח של האנטנות ועצמת החיבור היו בדרך כלל יותר מטובים.

Samsung NP740U3E-A01UB Series 7 Ultrabookמבחנים: ה-740U3E-S01 מגיע עם סוללת ליתיום-יון בעלת ארבע תאים, תוצרת סמסונג (איך לא), בנפח עבודה של 57,456mWh. במבחן MobileMark 2012 זה הספיק ל-434 דקות עבודה, או כמט שבע שעות ורבע. מרשים. גם במבחן ה-Powermark של Futuremark, שקצת יותר קשוח, הוא הציג תוצאה סבירה של 4 שעות ו-24 דקות. משימוש במחשב לאורך זמן מצאנו שבדרך כלל, ביום עבודה רגיל, שה-WiFi פעיל כל הזמן, תוכלו לחזור הביתה בלי טעינה נוספת באמצע יום העבודה. מרשים בהחלט.

במבחני הגרפיקה השונים הוא השיג תוצאות גבוהות, כצפוי יחסית. ב-3DMark 11 הוא השיג ציון של 1,366 נקודות שנמוך רק מה-1,461 שהשיג בתחילת 2012 ה-dv6-6b19ej, מחשב המשחקים של HP. ב-Cinebench 11.5 הוא השיג מבחן ה-OpenGL את התוצאה הגבוהה יותר שמחשב אולטרה-בוק הוציא במבחנים שלנו עם 20.83 נקודות. תוצאה באיכות דומה הוא הוציא גם ברזולוציה של 1,366×768 פיקסלים במבחן Heaven: 374 נקודות וקצב פריימים של 14.9 לשנייה בממוצע, ושל 30.5 פריימים לשנייה בשיא. בהחלט מחשב שאפשר לשחק איתו.

במבחן PCMark7 Basic הוא השיג תוצאה של לא פחות מ-4,380 נקודות, וזהו המחשב הראשון שעובר את קו ה-4,000 נקודות במבחנים שלנו. ללא ספק זה נובע במיוחד בזכות כונן ה-SSD שבתוכו שהגיע במבחנים שלנו לקצב העברה ממוצע של 480.9 מגה-בייט/לשנייה, אבל גם בזכות השבב הגרפי שלו.

מסקנות והגיגים אחרונים: מהרבה בחינות מהווה המחשב המסוים הזה שבדקנו מכשיר שאינטל צריכה להראות כדוגמה לאולטרה-בוק שכבר עונה על הדרישות של הדור הרביעי של המחשבים הללו, בזכות זה שהוא מצויד במסך מגע, ועוד במסך באיכות וברזולוציה גבוהים. כמובן, אנחנו מדברים כאן על מחשבים בתצורה הסטנדרטית לחלוטין, ולא לאלו שיכבשו בסוף כנראה את השוק עם מסכים מתהפכים ונתיקים.

זהו מחשב מושלם לאיש עסקים שרוצה מחשב ולא טאבלט. הוא מספק יכולות גבוהות מבחינת ביצועים, נוחות עבודה גבוהה במיוחד, אחרי שמתרגלים למגע המתכתי של מקשי המקלדת, הוא גם מספיק קשיח כדי לעמוד בתלאות הדרך ואפילו בנפילות קלות (לא מומלץ כמובן לנסות לראות זאת סתם כך לצורך הבדיקה). ויותר מכך, אם מוצאים רגע של מנוחה בו רוצים לצפות בסרט או לשחק אפילו משחק או שניים, אין שום בעיה, והכל במסך נוח יחסית לעין כשלא צריך להסתפק ב-10 אינץ' ומטה כפי שמציעים רוב רובם של הטאבלטים בימינו.

הוא לא מתחמם, הוא בהחלט מסוגל בתנאי עבודה רגילים להתמודד עם יום עבודה מלא, ואנחנו יכולים לומר לכם מניסיון שהוא הותיר רושם רב בכל מקום בו הוצאנו אותו מהתיק כי הוא פשוט נראה מצוין.

אמנם יש לו כמה נקודות שזקוקות לטיפול, אבל בסך הכל אם אתם מחפשים אולטרה-בוק טוב, שיש לו גם מסך מגע, זו אחת הבחירות הטובות שעומדות בפניכם. תג המחיר אמנם קצת גבוה, 6,000 ש"ח, אבל כשתחברו את היתרונות שלו תראו שהמחיר לא כל כך רחוק ממחירם של האולטרה-בוק הפשוטים. כנראה שנכון להיום רק המחשב בסדרה 9, טוב ממנו בשוק בתחום האולטרה-בוקים -הניסיון שצברה סמסונג בתחום האולטרה-בוקים בהחלט בא כאן לידי ביטוי.

פורסם לראשונה באתר החומרה THspot.co.il