בשבוע שעבר פורסמה הדלפה אודות הגרסה הבאה של מערכת ההפעלה אנדרואיד עם פרטים אודות חידושים לטובת המשתמש, ביניהן הגדרות פרטיות מקיפות יותר ותמיכה באביזרים המסוגלים להפוך את מכשיר הטלפון החכם למעין מחשב נייד. עם זאת, נראה כי לא כל השינויים אותם עומדת גוגל (Google) להציג ב-Android Q יהיו חיוביים, כולל גזירה מפתיעה – יכולת שתאפשר למפעילות הסלולר לנעול את מכשיריהן לשימוש ברשתות מסוימות ברמת מערכת ההפעלה.

הדבר צץ במהלך בדיקה של שינויים שהוכנסו לאחרונה בקוד המקור של אנדרואיד Q, ומהם עולה בנוסף כי בטלפונים התומכים בשימוש בשני כרטיסי סים, יוכלו המפעילות לקבוע כי אם הסים שלהן לא יהיה בחריץ הראשון והראשי, לא ניתן יהיה כלל להשתמש בחריץ הסים השני. ההגדרות אף כוללות אפשרות לחסימת רשתות ווירטואליות הנשענות במלואן על התשתית והרשת של המפעיל המקורי – אך עדיין נתפסות בעיניו כמתחרות.

השינויים הללו צפויים להשפיע אך ורק על מכשירים הנמכרים מראש כנעולים או מיועדים לשימוש ברשת מסוימת. בחלק מהמדינות, בהן ישראל, נאסר על רשתות הסלולר למכור מכשירים כאלו וכל טלפון חכם הנמסר ללקוח חייב להיות פתוח לשימוש בכל רשת אחרת. אולם בארצות הברית אין כל חובה כזו בחוק, כך שבאחד השווקים המרכזיים בעולם בחרה גוגל למעשה להיכנע לדרישת המפעילות, ולהקשות עוד יותר את המעבר בין רשתות שונות.