בעבר, כשרצינו לתרום לטובת מחקרים פורצי דרך, היינו עושים זאת לרוב באמצעות תרומה כספית לקהילה המדעית (או לחלופין, הופכים למדענים בעצמנו). אך בימינו, כשהסמארטפונים מכילים מעבדים עוצמתיים, יש בידינו את האפשרות לתרום לקהילה המדעית בדרך מעט שונה – באמצעות תרומת כוח העיבוד של הסמארטפון לטובת חישובים סבוכים במחקרים בתחום הביולוגיה.

בסוף השבוע האחרון השיקה סמסונג (Samsung) אפליקציה חדשה עבור מכשירי האנדרואיד – "Samsung Power Sleep". האפליקציה, שפותחה כחלק משיתוף פעולה עם אוניברסיטת וינה שבאוסטריה, תעניק למשתמש תכונה פשוטה אך שימושית בסמארטפונים – תכונת השעון המעורר. בעת שהמשתמש יפעיל את האפליקציה כדי שזו תעיר אותו בבוקר, יחל המכשיר לקבל מנות נתונים קטנות משרתי אוניברסיטת וינה. במהלך שעות השינה, בהן המכשיר לא בשימוש, יעובדו הנתונים המתמטיים בקרבי המכשיר וישלחו חזרה לאוניברסיטה שתבנה בעזרתם, ובעזרת הנתונים שיתקבלו ממכשירים בכל העולם, מסד נתונים עבור מחקרים סבוכים בביולוגיה. מסד נתונים זה עתיד לשמש לפיתוח תרופות עבור מחלת הסרטן או האלצהיימר.

Power Sleep לא ניגשת לנתונים אישיים כלשהם, מבטיחים המפתחים. הנתונים שנשלחים בחזרה לשרתי האוניברסיטה בוינה הם ערכים מספריים בלבד שנבעו מהליך החישוב שבוצע במכשיר. למרות שסמסונג שותפה בתהליך, מתאימה האפליקציה לשימוש במכשירי אנדרואיד (סמארטפונים וטאבלטים) מכלל היצרניות, בעלי גרסה 2.3 ומעלה.

האפליקציה היא חלק מקמפיין גלובלי של סמסונג שמטרתו ליצור חדשנות שתורמת לחייהם של אנשים ושל הקהילה בפרספקטיבה רחבה יותר. "אנו מאמינים שחדשנות צריכה להיות הגשר שמאפשר לאנשים לנצל יותר את הטכנולוגיה – לא רק עבור עצמם, אלא גם לטובת כלל", אומר גרגור אלמסי, מנהל השיווק של סמסונג אוסטריה.

להורדת האפליקציה מחנות ה-Google Play

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.