אתם נוהגים לרכוש גאדג’טים ולמכור אותם כיד שנייה, אך מה לגבי המדיה הדיגיטלית? שופט בית המשפט המחוזי בניו-יורק ארה”ב פסק אמש כי מכירה חוזרת של קבצי MP3 היא הפרה של זכויות יוצרים. הפסיקה אומרת כי כאשר מתבצעת המכירה בפועל, עותק של הקובץ משוכפל מועבר לקונה ובכך המוכר פוגע בזכות הבסיסית של בעל הזכויות יוצרים ויש חשש גבוה כי הקובץ למעשה רק שוכפל ולא הועבר. השופט אמר כי המחוקק לא התייחס למצב בו קבצי המוזיקה הדיגיטלית יעברו באופן לא מפוקח בין משתמשים, אלא רק לאפשרות שקיים עותק אחד בלבד.

כיום החוק בארה”ב מאפשר לסחור במשחקים ומדיה בדיסק CD או DVD, אולם עלייתה של חנות ה-iTunes של אפל גרמה לשוק לעבור לקובץ דיגיטלי, ואחריה קמו גם חנויות רבות אחרות לרכישת מוזיקה באופן מקוון בקבצי MP3. על בסיס זה קמו אתרים לסחר בין משתמשים למכירת קבצים ואחד מאתרים אלו נתבע ישירות על ידי קפיטול רקורדס (Capitol Records), חברת התקליטים שבבעלות יוניברסל מיוזיק גרופ שייצגה כמה מהאמנים הגדולים כמו פרנק סינטרה, הביטלס, קייטי פרי, קולדפליי ועוד. האתר ReDigi איפשר כאמור למשתמשים למכור עותקים חוקיים של קבצי מדיה אשר רכשו, אולם בית המשפט פסק כי פעילותם אינה חוקית.

צילום: Pimthida

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • פיפוש

  כבר כמה שנים שהקבצים באייטיונס סטור הם DRM-Free. הפורמט המוצע למכירה בחנות המקוונת של אפל הוא AAC 256 Kbps. זהו פורמט לא דחוס כמו mp3, נהוג גם לקרוא לו Apple Looseless.

  בנוגע לכתבה, אין ספק שזהו הדבר הנכון לעשות.

 • TDC

  הוגן לגמריי
  אין טענה נגדית
  אך שיתוף חינמי לדעתי יש לאפשר

  • נבו

   זה יותר מהוגן – זה הדבר הנכון לעשות.
   מכירה של דבר מה פיזי, אך משומש, היא הגיונית. יש לו ערך, והוא יורד עם הזמן, וכך יש מוטיבציה לאנשים לקנות גם חדש.

   אך משהו דיגיטלי אינו מתיישן באמת, אינו בלה, ולפיכך מכירתו כ"משומש" היא בבחינת אבסורד. זו בעצם העתקה של המוצר המקורי – מוסיקה, ספר, וכו – ונתינת הרשאה לכל אדם בעולם למכור אותו ללא הגבלה.
   זוהי השמטת הקרקע מתחת לרגלייהם של האנשים שמנסים להתפרנס עצמאית – ללא אולפנים, הוצאות ספרים, וכו – וממילא מוכרים מרכולתם בזול.

 • אז צריך לשנות

  צריך לשנות את זה ממכירה ל-שימוש

  • נבו

   ניסו.
   זה עובד בוידאו, שם השכרה היא הגיונית.
   גם בספרים זה עובד – ישנן סיפריות דיגטליות – ע"ע קינדל.
   אבל למיטב ידיעתי מודל ההשכרה נכשל בכל האמור למוסיקה (הייתי מעורב בנסיון כזה בקנה מידה יבשתי, וחקרתי את התחום).

 • כתבה מעניינת בהחלט, כמדומני חברת Apple הכניסה לחוזה השימוש ב-iTunes את איסור המכירות, חוץ מזה מוזיקה הנרכשת בחנות iTunes הינה בפורמט M4A פורמט המקודד בצורה שונה לחלוטין מMP3 ואם אני זוכר נכון גם מאובטח בצורה שיותר קשה להעבירו ממחשב למחשב…
  תודה רבה על הכתבה ונקווה שפסיקה זו ואחרות יתרמו לכלכלת האמנים בארץ ובעולם
  עידן

  • נבו

   פורמט m4a הוא זה קיצור של MP4 audio. ז"א צלילים בלבד, ארוזים כ MP4.
   בינו ובין DRM – הגנה על זכויות יוצרים – אין כלום.

   זכויות יוצרים נשמרות בעזרת מערכות מיוחדות המצריכות מערכת אקולוגית טובה וגדולה המסוגלת לאמת את זהות (מכשיר) הקניין ולפענח את הצפנת המדיה הדיגיטלית – כל זאת עוד לפני התייחסות לפורמט כזה או אחר, כמות קבצים, וכו.
   דוגמא טובה לנ"ל היא המערכת של אפל, הכוללת את כל מכשיריה – מהמחשב הביתי ועד לנגנים הניידים, כשאייטיונס הוא הפורטל והקונטרולר הראשי שלה (אם מישהו לא הבין עד עכשיו מדוע חייבים אייטיונס בכדי לקנות = DRM).
   דוגמא נוספת – כל חוויות הקניה והקריאה בקינדל של אמזון.
   פורמט mobi הוא נטול הצפנה. אך כל האקו-סיסטם של הקינדל היא מאד מאופיינת DRM.

   ואגב אמזון – הם החלו לפעול לכיוון מסחר ב "ספרים דיגטליים משומשים", ובכך העלו את חמתם של הסופרים העצמאיים, מכיוון שזהו גזל של תחום מחייתם.
   מעניין איך הפסיקה הזו תשפיע על ההחלטה של אמזון.

  • אלי

   הפורמט שאתה מציין נקרא ע"י כל נגני ה- MP3 כך שאת הקבצים שרכשתי באופן חוקי הספקתי לשמוע בנגן ה- DVD שבסלון, ב- IPOD, בסלולרי ובאוטו. בנוסף קיימות תוכנות רבות ש"ישמחו" להמיר את הקבצים ל- MP3 ללא כל אובדן איכות. ניסיתי וזה עובד.