אם אתם עוקבים אחרי הסקירות שלנו, אנחנו יודעים שאין לנו בעיקרון בעיה עם טלפונים חכמים עם מסכים בגודל של 5 אינץ' ומעלה. לא משנה אם מדובר בטלפונים חכמים מהשורה או טאבלטפונים, מהר מאוד למדנו שלא לוקח הרבה זמן להתרגל לטלפון בגודל כזה, ועוד יותר קל להתרגל לאפשרויות שמציע מסך גדול מעין זה, וכמובן מדובר בנוחות שימוש בעת הרצת יישומים ומשחקים.

אנחנו גם יודעים שמצד שני לא ממש כיף להוציא מהכיס 3,500 שקלים ויותר בכדי לרכוש טלפון חדש, גם אם הוא עם מסך גדול במיוחד. אם לא להיות מציאותיים, רוב הצרכנים בישראל לא ממש יכולים להרשות לעצמם להוציא סכומים כאלה, ועבור לא מעט מדובר בחסם גבוה מאוד.

מכיוון שכך, ה-Mobile Xtreamer, או ה-Aiki 5, מהחברה שהביאה לשוק את מזרים המדיה המוצלח, נראה על פניו הצעה מאוד מפתה: טלפון מבוסס אנדרואיד (Android) עם מסך בגודל של 5 אינץ' שעולה בחנויות, או בעצם ב-'באג', 999 ש"ח בלבד, ובנוסף מגיע שהוא עם ספריית שורש (Root) פתוחה כך שלא צריך לבצע פריצה, ולא צריכה להיות בעיה להתקין אף יישום, כולל כאלה שזקוקים לגישה לספרייה הזו כדי לתפקד.

אין ספק שזה נראה פתרון נחמד עבור כל מי שרוצה לרכוש טלפון חכם מודרני ולא רוצה לחפור יותר מדי בחסכונות שלו בכדי לקנות אחד כזה חדש. גם אם התצורה שלו, כפי שנראה בהמשך, אינה מהעדכניות ביותר שאפשר למצוא, וזה בלשון המעטה. זהו גם פתרון עבור מי שלא רוצה להתעסק לבד עם פתיחת ספריית השורש, ואולי אפילו עבור כותבי יישומים שמחפשים פלטפורמה לא יקרה במיוחד כדי לבדוק את היישום שלהם בזמן יצירתו.

והחברה מכוונת אל כל הכיוונים האלה, ובמיוחד אל הקהל שרוצה להוציא מעט אבל לקבל הרבה יחסית בתמורה, לפחות על הנייר. "למה לשלם יותר?" היא הססמה עמו היא שלחה את הטלפון לשוק, תוך שהיא מגבה את האמירה שלה באתר מיוחד בו היא מסבירה כיצד יחס העלות תועלת שה-Aiki 5 מציע הוא למעשה חסר תחרות.

האם זה אכן כך? האם המכשיר מצליח להביא בפועל למשתמש את מה שהוא מתחייב אליו? האם כדי להשיג מחיר כזה החברה נקטה קיצורי דרך רבים מדי, או שהם בגדר ההיגיון? ובשורה התחתונה: האם לרכוש? תשובות לשאלות הללו תקבלו לאורך כל הסקירה הזו.

סקירה כללית
כבר מה מהרגע הראשון, כשמוציאים את ה-Aiki 5 מהקופסה, אפשר לראות שהוא לא ממש מרשים למראה, להוציא כמובן הגודל שלו. הגב עשוי מפלסטיק פשוט וקצת מחוספס שאמור לעזור באחיזה, והוא עוזר בדרך כלל גם כשהיד קצת מזיעה, אבל הוא לא ממש מרשים למראה. מקדימה המסגרת אמנם דקיקה יחסית מהצדדים אבל רחבה מלמעלה ולמטה, כאילו הפוך למגמה שהולכת ומשתרשת של תצוגה מקצה לקצה עם מסגרת דקיקה ככל האפשר.

Xtreamer Mobile AiKi 5 Handאחת הסיבות לרוחב למטה היא לא פחות מחמישה כפתורים פיזיים משמשולבים במכשיר. מישהו שכח שבאיכות המגע שמציעים כיום מסכי המגע יש עדיפות לכפתורי תוכנה? חמשת הכפתורים הם, מימין לשמאל, חיפוש כללי, חזרה למסך קודם, בית, הגדרות וביצוע שיחת טלפון. מכיוון שחמשת כפתורי השליטה הראשיים בתחתית תצוגת המסך ניתנים לתכנות והחלפה, ואף אפשרות ליצירת כפתורים שלא נראים אלא עם הזחת התצוגה, קצת קשה להבין מדוע יש צורך בכל כך הרבה כפתורי חומרה.

עוד דבר מוזר במיקומי הכפתורים הפיזיים האחרים. מילא שכפתור הכיבוי/הדלקה נמצא למעלה, יש בכך עוד הגיון כי זה מקום שנגיש פחות לאצבעות מאשר צד ימין למעלה, כך שהסיכויים לפעולת כיבוי אקראית נמוכים יותר, אבל למה כפתור השליטה בעוצמת הקול נמצא בצד ימין, הפוך לכולם? קצת קשה להתרגל.

עם משקל של 223, כמעט 40 גרם יותר מה-Note II של סמסונג (Samsung), זה גם לא הטלפון הכי קל בעולם. ובכלל, עם עובי של 11.6 מ"מ הוא פחות נוח להחזקה ממתחרהו היקר. עם זאת, אסור לשכוח שהחברה עצמה אומרת שהטלפון הזה אינו מתחרה לטלפונים מהקו הראשון, אלא טלפון שמציע תמורה מאוד גבוהה לכסף, מכיוון שכך משתמשים במארז מוכן ולא סקסי בעליל.

ה-Xtreamer Mobile תומך בשני סימים, וזו נקודה שעומדת כמובן לזכותו, למרות שהתחום הזה הרבה יותר פופולארי במזרח אסיה והרבה פחות בעולם המערבי. עם זאת, איך שלא מסתכלים על ה-AiKi 5, המבנה שלו, כמו גם התצורה, מהווה עוד הוכחה שמדובר בטלפון בו החשיבה העיקרית הייתה לספק מקו הייצור מכשיר שמוטיב המכירה העיקרי שלו הוא קודם כל תג המחיר, ורק אחר כך תראו מה אתם מקבלים תמורת הסכום הזה והזה. הביצועים, אחרי הגודל והעמסת היישומים בסגנון 'ניפוח התכניות' (Bloatware) הקיצוני, היו רק בדף השני של התכנון, אם לא השלישי.

קצת טכנולוגיה
אחת הדרכים להגיע לתג מחיר נמוך היא להשתמש בפלטפורמת ייצור קיימת, לשנות אותה קצת, להדביק לה שם, ולצאת לחנויות. זה היה מקובל בתחום ה-PC, וזה מאוד מקובל בתחום הטאבלטים, וגם אם זה פחות מורגש בארץ, זה בהחלט קיים גם בתחום הטלפוניה החכמה. הפלטפורמה המוכנה עליה מתבסס ה-Xtreamer Mobile AiKi 5 היא של חברת MediaTek, וזו פלטפורמה לתחום הטלפונים מבוססי אנדרואיד ברמת הפתיחה עד ביניים.

הפלטפורמה, MT6575, מציעה מעבד ARM Cortex-A9 שעובד במהירות מרבית של 1 ג'יגה-הרץ, שיכולה לרדת עד ל-167 מגה-הרץ כדי לחסוך בסוללה, מודם 3G/HSPA ואנדרואיד בגרסת ה-ICS, כשהטלפון שאנו קיבלנו לבדיקה הגיע עם גרסה 4.0.3. מבחינת התצוגה, הפלטפורמה יכולה לתמוך בהצגת סרטים באיכות של 720p, ברזולוציית qHD ובמצלמה של 8 מגה-פיקסלים. מה שמקבלים בפועל הוא רזולוציה של 480×800 ומצלמה אחורית ברמה של 5 מגה-פיקסלים בלבד. כלומר, ב-Xtreamer אפילו לא 'הלכו עד הסוף' במה שיכולה להציע הפלטפורמה עליה מבוסס הטלפון.

Xtreamer 3כחלק מהפלטפורמה מגיע המכשיר עם השבב הגרפי PowerVR SGX 531 שהגיע לשוק כבר בשלהי 2006, והוא פחות טוב, לפחות על הנייר, מה-Adreno 200 ומעלה, Mali-400 וגם מ-GeForce ULP שגרסאותיו משובצות ב-Tegra 2 ומעלה של Nvidia.

הטלפון מגיע גם עם 512 מגה-בייט זיכרון עבודה ו-4 ג'יגה-בייט זיכרון אחסון, מספרים נמוכים לעומת מה שמוצע בטלפונים החכמים המתקדמים של ימינו, וניתן להרחיב את זיכרון האחסון באמצעות כרטיס microSD שמוכנס מתחת למכסה האחורי, קצת מעל שני כרטיסי הסים בהם תומך המכשיר, ומעל סוללת ה-2,200mAh בה מצויד המכשיר, סוללת OEM שנושאת את שם המכשיר. בנוסף, הוא מגיע עם בלוטות' 2.0 ותמיכה ב-WiFi 802.11 b/g בלבד, כך שקל להבין היכן בוצעו קיצורי הדרך. זה גורם לחשוב אם לא היה עדיף לקבל יותר איכות על חשבון גודל מסך? מה היה רע ב-4 אינץ' אבל ביותר זיכרון וברזולוציה גבוהה יותר?

קצת ביצועים
כמו כל טלפון חכם וטאבלט עבר גם ה-AiKi 5 של Xtreamer שורה לא קצרה של מבחני ביצועים מהרגע שהוא הגיע לידינו, במטרה לקבוע את המהות שלו ואת מיקומו בשוק מנקודת המבט הזו. לא שציפינו לגדולות ונצורות לאור התצורה שלו, אבל בכל זאת. עד מהירה התמונה והמיקום שלו מול מכשירים אחרים בשוק התבררה מהר מאוד: יותר טוב מכמה טאבלטים וטלפונים חכמים וותיקים בשוק, אבל רחוק מאוד מהמכשירים המודרניים שמוצאים כיום ברמה הגבוהה ביותר, אותם מכשירים שעולים כ-3,000 ש"ח ומעלה.

כך לדוגמה במבחן Quadrant Standard Edition קיבל המכשיר ציון של 2,485 נקודות שמתמודד מבחינת מקום בטבלה עם טאבלט ה-8.9 אינץ' של סמסונג (GT-P7300) ואפילו עם ה-Galaxy S, אבל רחוק מאוד ממה שיש ל-Note II להציע, וגם ל-Iconia A700 של אייסר (Acer). התוצאה הנמוכה יחסית נובעת כמובן בעיקר מביצועי המעבד החד ליבתי, וזה לא מפתיע כמובן אף אחד. היא דמתה מבחינת יחסים גם לתוצאה של מבחני Antutu Benchmark: 4,616 נקודות, תוצאה שלא מתקרבת אפילו לכדי 50% מהתוצאות הממוצעות של מעבדי ה-ARM מהדור הנוכחי, אך מסתדרת היטב עם המכשירים עם המעבדים בעלי הליבה האחת שהיו ראשונים לרוץ במהירות של 1 ג'יגה-הרץ ומעלה.

במבחן Smartbench 2012, בו התחלנו להשתמש לפני כשמונה חודשים, השיג ה-AiKi 5 את התוצאה הנמוכה ביותר מבין כל המכשירים שנבדקו עם 1,170 נקודות בלבד במבחן הפרודוקטיביות, וציון של 1,518 במבחן המשחקיות, ציון לא רע דווקא, יחסית.

הפעם גם השתמשנו לראשונה בערכת מבחני הביצועים של Passmark, חברה שידועה דווקא בערכת המבדקים שלה לתחום ה-PC. הציון הכללי היה 1,220 נקודות שממקם אותו, בסולם ה-Galaxy, מעל S, אך מתחת ל-S II, וקצת מתחת ל-Optimus 3D של LG, לפני הנתונים שהחברה סיפקה. הגורם האחראי ביותר לציון הזה: גרפיקת התלת ממד. במבחן הזה בערכה נחת הטלפון שאנו בוחנים כאן היישר למקום האחרון עם 378 נקודות בלבד, ואפילו ציונים טובים בחלק מהמבחנים לא הצליחו לסגור את הפער לרעה שנוצר במבחן הזה.

המסקנות מכך ברורות: עבור תג המחיר שלו המכשיר הזה מציע ביצועים בהחלט סבירים. הטכנולוגיה והתצורה הם מדור אחד אחורה, אבל לסוף הדור ולא לתחילתו, אך מצד שני, אם אתם מחפשים להשתמש בטלפון החכם שלכם גם כקונסולת משחקים ניידת, אתם תתאכזבו מאוד. הוא לא סוחב תלת-ממד מספיק טוב, כלומר משחקים שמבוססים על OpenGL ES 2.0, וקצבים של 3 עד 4 מסגרות לשנייה במבחן GLBenchmark סיפקו את ההוכחה הסופית לכך.

ממשק ויישומים
Lock
אחד הדברים הבסיסים אותו מזכירה החברה שוב ושוב במקרה של ה-Aiki 5 שהוא שמדובר בטלפון שפותח בשיתוף עם הקהילה הפתוחה. מה זה אומר? זה אומר שתשכחו מברירת המחדל האנדרואידית. את המסך של הממשק הזה אתם לא תראו כאן. מה שאתם תמצאו בטלפון הזה, כברירת מחדל, הוא את משלח ה-Apex שמחליף את ערכת ברירת המחדל של הקסטה האנדרואידית לחלוטין.

לצד יכולת התאמה רבה, ה-Apex הוא פשוט, לדעת כותב שורות אלו, לא יפה. אפשר למצוא ב-Google Play הרבה מאוד ערכות נושא אחרות, אבל חלקן הגדול לא חינמיות. מעבר לכך שמבחינת מראה הוא לא ממש מוצלח, הוא מגיע עם הרבה מאוד הגדרות שזה טוב ונפלא למי שמכיר את הסביבה או למישהו שאוהב לשחק עם ממשק הטלפון שלו, אבל אנחנו לא ממש בטוחים שזה טוב למתחילים שיכלים בקלות להתבלבל בין הגדרות האנדרואיד לבין הגדרות המשלח, והן רבות מאוד. במקום שהיה זה באמת מכשיר ידידותי מהרגע הראשון, הוא למעשה שולח את המשתמשים לעקומת לימוד לא ממש קלה.

כאמור הטלפון מגיע עם ספריית שורש פתוחה, וזה חלק מעניין פיתוח הסביבה שלו על ידי הקהילה. הקהילה גם דאגה להשאיר כלים רבים, כמו גיבוי, שחזור, התקנת רומים ועוד, במרחק נגיעה. זה הופך את הטלפון למכשיר שיכול לשמש מפתחים, אבל זה לא ממש רלבנטי למשמש המצוי.

Appsמה שכן רלבנטי למשתמש המצוי זה יישומים. בעצם, יש יותר מדי יישומים עם הפתיחה, וזה קצת מעמיס על המשתמשים ברגע הראשון, וזה פשוט נורא עבור מי שפשוט רוצה טלפון לעבוד. אפשר כמובן לנקות את ה-Bloatware, ואפילו קל יחסית עם אתחול משתמש קליל, אבל בשביל מה להגזים? למה בעת שרוצים לשלוח מסרון רגיל צריך להתמודד בפעם הראשונה, לפחות, עם שלושה יישומים? לבחור את מי שישמש באותו פעם לשליחת ההודעה בפועל. ואחר כך, אם לא מוחקים את היישומים הכפולים, אז יש יישומים כפולים שאומרים שיש הודעות חדשות, שהן למעשה אותן הודעות?

מצד שני אולי ריבוי היישומים טוב למתחילים שבמקום לחפש מקבלים יכולת לבצע הרבה דברים עוד לפני שהם לומדים להכיר את החנות.

יש גם כמה דברים מוצחים ב-Apex, כמו הדפדוף בין היישומים הפתוחים בסגנון של חלונות 7 ומעלה – גם אם זה גם אחד המקומות בהם נתקע המכשיר מדי פעם עד כדי פתיחה, הוצאת סוללה, והדלקת המכשיר מחדש – היכולת להציג קבוצות של יישומים בתיקיות נושא, ואף להניח אותן על שולחן העבודה, פס שליטה שנגלל ימינה ושמאלה כדי לגלות אפשרויות שליטה מהירות נוספות, ועוד. אבל ההרגשה היא משום מה לא נוחה מספיק.

שימושיות
המעבר בין המסכים השונים מתבצע במהירות ובקלות בדרך כלל, מה שמצביע לכאורה על כך שהמסך הקיבולי מגיב היטב למגע. אבל, יותר מפעם אחת, ובעיקר במהלך משחקים בהם הפרטים על המסך מעצם טבעם יכולים להיות ממש קטנים, הייתה הרגשה שהלחיצות לא מבוצעות או שיש השהיה ארוכה מדי בין הלחיצה לבין ביצוע הפעולה בפועל. זה לא קורה כל הזמן, אבל זה קורה מדי פעם, וצריך לקחת את זה בחשבון.

אבל זו הייתה הבעיה הקלה. הבעיה הקשה הייתה בטלפון עצמו. כן. קצת קשה להיזכר שבסופו של דבר אנחנו מחזיקים טלפון ביד ואנחנו צריכים, לפחות מדי פעם, גם לשוחח בו. החוויה הייתה לא מוצלחת בלשון המעטה. לא שומעים היטב בשני הצדדים, וכנראה שזה נובע מבעיות תוכנה. כי שיחה בווידאו הייתה נחמדה מאוד, השמע היה סביר במשחקים, לא עוצמתי מדי, אבל בסדר, אבל בשיחות בקושי שמעו, עד כדי צורך להצמיד ממש את המכשיר לפנים, וזה מאוד לא נוח עם משקל כזה, שלא לדבר על כך שהקרינה 'מוזרקת' ישירות למוח.

הגלישה באינטרנט, מעבר לצורך לבחור האם להשתמש בדפדפן ברירת המחדל או ב-Dolphin, לפחות פעם אחת, הייתה בדרך כלל חלקה לחלוטין, ובכל מקרה, לא נתקלנו בבעיות משמעותיות להוציא כמובן העובדה שאי אפשר לנצל את העובדה שרוב הנתבים שם בחוץ הם כבר מזמן נתבי 802.11n, וה-Aiki 5, כפי שכבר הזכרנו לעיל, לא ממש תומך בזה.

לגבי עודף היישומים, ולגבי עודף ההגדרות, כבר התייחסנו לפני, וזה יכול להיות טוב מאוד עד רע מאוד, בהתאם לסוג ויכולת המשתמש בטלפון, בדיוק כמו היכולות הפתוחות שלו. לגבי הנקודה האחרונה, קצת התאכזבנו לגלות שלמרות שספריית השורש של המכשיר כבר פרוצה, לא הצלחנו להתקין את כל היישומים שרצינו, כולל יישום מצלמה שמשמש אותנו בטלפון Ace מיושן של סמסונג (Samsung).

מצלמה/וידאו
ה-Aiki 5 מגיע עם מצלמה אחורית באיכות של 5 מגה-פיקסלים עם אינטרפולציה ל-12 מגה-פיקסלים שהיא בעצם יישום שלכאורה 'מגדיל' את התמונה, וכמו תמיד שאנחנו נתקלים בה אנחנו חושבים שהיא מיותרת.

יישום המצלמה מספק גישה ל-HDR או לבחירה במספר תרחישי צילום, והוא כולל גם מספר מסננים שמאפשרים להקנות לתמונות איכויות שונות ומגוונות, אבל התוצאה הסופית לא תמיד מרשימה, בלשון המעטה. בדרך כלל כשאנו מצלמים עם טלפונים אנחנו לא נתקלים בבעיה בצילום באור יום מלא בחוץ, אבל במקרה של ה-Aiki לא התלהבנו מהתוצאות בכלל. שעתוק הצבעים לא היה מדויק מספיק, ובצילומים בתוך אולם ספורט, באור פלורוסנטים, היו גם טשטושים למרות שבחרנו, לכאורה, בהגדרות מתאימות.

בוידאו התוצאות היו דומות, למרות שאהבנו את היכולת לשנות את הזום תוך כדי צילום. בנוסף, בגלל גודלו של המכשיר, או בעצם משקלו, גם אי אפשר היה שלא להבחין ברעידות של היד. חייבים לצלם בשתי ידיים.

בעיה אחרת הייתה בשימושיות. בהרבה פעמים שצילמנו לרוחב נגענו ביד המחזיקה בכפתור עוצמת הקול, וזה הפריע לצילום השוטף.

לקראת הסוף
כמו תמיד ביצענו גם סקירת וידאו של המכשיר, והרי היא לפניכם.

ועכשיו למסקנות. נקודת המחיר היא הנקודה החזקה של המכשיר הזה. ב-999 ש"ח הוא מציג יכולות שהן יותר טובות, או לפחות לא פחות טובות, מאלו של ה-Galaxy S של סמסונג, ובנקודת מחיר יותר נמוכה. אבל, אין לנו אלא לחזק את ידי החברה שכתבה בעצמה באתר שלה: אל תצפו לגדולות ולנצורות מהטלפון הזה. למרות גודלו של המסך, שזו נקודה יפה בפני עצמה, יש הרבה קיצורי דרך שבוצעו כדי להגיע לנקודת המחיר הזו. מעבר לכך, לא אהבנו את ההחלפה של ממשק ברירת המחדל של אנדרואיד עם ה-Apex. בשביל מה? לא היה עדיף להגיש פשוט טלפון פתוח עם ממשק ברירת המחדל של מערכת ההפעלה ולתת לאנשים להתנסות לבד עם ערכות נושא ומשגרים לאחר שהם יתרגלו לטלפון? מצד שני, נו טוב, במחיר כזה לא תמצאו לו הרבה מתחרים, אם בכלל, כך שאם אתם רוצים לטלפון אנדרואיד, יכול להיות שזאת נקודת פתיחה לא רעה אם לא היה לכם עד עכשיו אחד כזה. אם כבר יש לכם טלפון אנדרואיד, ואפילו עם מסך של 3.8 אינץ' או 4 אינץ' או משהו כזה, אין סיבה להחליף אותו ב-Xtreamer Aiki 5, גם אם המכשיר שלכם אינו תומך בגרסה 4 של אנדרואיד. ובכל מקרה, באמת שאין סיבה לשלם עליו יותר, 999 ש"ח זה מחיר הולם עבורו, ואפילו לא אגורה יותר.

 פורסם לראשונה באתר THspot

>> ביקורת: Motorola Razr i עם מעבד אינטל, מי צריך מרובה ליבות?