הניסיון הראשון של שאומי (Xiaomi) בתחום המצלמות היה עם Yi Action Camera שאותה כבר סקרנו בעבר ולדעתנו מדובר באחת ממצלמות הפעולה הטובות ביותר שאפשר למצוא בנקודת מחיר כה נמוכה. מעט לאחר מכן השיקה החברה, תחת השם XiaoYi (שִיוהֶיי) ומותג Yi, מצלמת רשת (IP). לקחנו את ה-Yi Smart Camera לסקירת שטח – בבית.

מבט מסביב

מדובר במצלמה קטנה וחביבה. יש לה עיצוב שונה לחלוטין ממצלמות רשת אחרות שהכרנו: היא דקיקה למדי, כאשר העינית יושבת במרכז עיגול גדול על תושבת המאפשרת לכופף ולכוון את המצלמה לזווית הרצויה. המצלמה חסרת חיבורים ולמעשה יש רק חיבור חשמל מסוג microUSB (המותאם לכל מטען USB סטנדרטי), זאת לצד חריץ הרחבת זיכרון. אין לה חיבור רשת קווי אלא חיבור אלחוטי WiFi.

בקדמת המצלמה ממוקמת נורית ביקורת הניתנת לביטול, קוד QR המודבק בחלק האחורי ומסייע לסנכרון הראשוני וזה למעשה הכל. אמנם התושבת מאפשרת לשנות ולסובב אותה לכל זווית אפשרית, והסרת התחתית חושפת מקום לברגים כדי לתלות את המצלמה על הקיר.

דבר איתה בסינית בעברית

אז לקחנו את המצלמה, חיברנו את חיבור החשמל ויצאנו לדרך. לדברי החברה מדובר בהתקנה פשוטה שמלווה בהסברים מדויקים לכל אורך הדרך, ואכן נראה כי ההתקנה פשוטה מאוד. אולם במקרה שלנו בדקנו את הדגם הסיני ולא הדגם המשווק כאן בארץ שאף דובר עברית, מה שהקשה עלינו ביצוע הסנכרון הראשוני, וזה סיבה מספיק טובה כדי להעדיף את הדגם שנמכר בישראל.

XiaoYi xiaomi Yi Smart Camera back

כחלק מתהליך ההתקנה צריכים נזקקים להוריד את האפליקציה Yi Home, אבל שלא זו שבחנות הרשמית המותאמת לאנדרואיד או ל-iOS אלא את הגרסה הסינית הייעודית עבורה (APK) ולעבוד על פי ההוראות. אמנם לא מורכב מידי, אך המצלמה ממלמלת מספר מילים בסינית, ובין היתר דורשת להציג את קוד ה-QR שבטלפון לכיוון המצלמה והגדרת נקודת WiFi פעילה (רק 2.4 ג'יגה-הרץ). לאחר ארבעה ניסיונות כושלים, הצלחנו לסנכרן את המצלמה לטלפון ויצאנו לדרך.

במסך הראשי מוצאים חלונית עם תצוגה מקדימה המייצגת את כל המצלמות שהותקנו בבית. לחיצה על מצלמה טוענת את התצוגה החיה ומספר שניות לאחר מכן מוצגת התמונה המלאה בזמן אמת. מכאן האפשרויות מגוונות למדי: לחיצה על כפתור המיקרופון במרכז תאפשר לדבר למי שבסביבת המצלמה, אפשר להאזין למה שמתרחש בבית דרך המיקרופון הקיים בה, ללחוץ על כפתור המצלמה לצילום תמונות סטילס או על כפתור הוידאו לצילום סרטון וידיאו בזמן אמת. אלה, אגב, נשמרים ישירות בטלפון בו משתמשים.

Xiaomi Yi Home cam app
אפליקציית Yi Home: נוחה להפליא

השומר האישי שלכם

מעבר לכל הפונקציות הרגילות של מצלמת אבטחה, Yi Smart Camera יכולה להיות 'העיניים שלכם בבית'. היא מסוגלת לספק מידע והתראות בזמן אמת גם בלי צורך להציץ בה בכל רגע נתון. כך, אם מתקינים כרטיס זיכרון פנימי מסוג microSD (עד לנפח 32 ג'יגה-בייט), אפשר לרוץ קדימה ואחורה בשניות על ידי תנועה על ציר הזמן, זאת כאשר המצלמה מצלמת כל תזוזה אותה היא מזהה, כשאת ההתראות השונות ניתן לראות כבר במסך הראשי תחת Alerts. הגרסה הנמכרת בישראל אף כוללת הזרמת וידאו ישירות לענן של החברה אשר אמור לספק עד 7 ימי גיבוי נוספים. מדובר בפונקציה שימושית אם המצלמה נגנבת או אם כרטיס הזיכרון ניזוק.

מלבד זאת, יש מנגנון של הודעות בדחיפה המאפשר לקבוע טווח זמן בו מעוניינים שהמצלמה תשלח התראות לטלפון. מנגנון זה טוב במיוחד בשעות מסוימות שאין אף אחד בבית, ואז מעוניינים כמובן לדעת שאף פורץ או גורם זר לא נכנס הביתה.

Xiaomi Yi Home cam app 2
לנוע בחופשיות על ציר הזמן המצולם

מצלמת גם בלילה

איכות הצילום טובה למדי. מדובר בעדשת CMOS 1/4 אינץ' ברזולוציית 1280 על 720, כלומר HD, בעלת עדשה רחבה של 110 מעלות וצמצם f/2.0. ניתן לעבור בין איכות SD ל-HD ובאופן מפתיע ההזרמה פועלת חלק לטלפון גם כאשר צופים בנעשה כשלא בבית, ללא קפיצות או שהיות. בממשק הצילום ניתן לבצע זום דיגיטלי x4, לנוע לצדדים בין אם במגע או באמצעות הטיית הטלפון.

למצלמה קיים גם חיישן אינפרא-אדום 940nm המאפשר לצלם גם בחושך מוחלט וללא אור משתקף מהמצלמה כפי שלרוב קיים במצלמות מתחרות. התמונה בחושך נראית ברורה מאוד וקל לזהות את האדם המתהלך לפניה וגם כאן השימוש בתכונה הזאת מגוון מאוד ולא נועד רק לשם אבטחה. ניתן לדוגמה להשגיח על המתרחש בחדר הילדים.

Xiaomi Yi Home cam app 3 ir night
מי זה פה דופק ארוחות בלילה?

האפליקציה כאמור קלילה ופשוטה מאוד לשימוש. יש לה פונקציות רבות ויכולות שלא היו מביישות את המצלמות המקצועיות. מספר פעמים במהלך השימוש עם המצלמה זוהה עדכון קושחה חדש, כמו גם עדכון לאפליקציה. כל אלו פעלו באופן חלק ומהיר ללא תקלות.

העובדה כי החיבור היה מהיר וחלק בכל זמן השימוש בה מעניק נקודות זכות רבות לשאומי, אך צריך גם לזכור כי בניגוד למצלמות IP רגילות אליהן אנו מתחברים ישירות, החיבור למצלמה דורש מעבר דרך השרתים של החברה ואם אלה לא זמינים – כך גם המצלמה לא זמינה לנו לצפייה.

השורה התחתונה

לא בטוח כמה כל אחד מאיתנו זקוק למצלמה בבית, אבל תמיד זה טוב שיש את האפשרות לצפות בנעשה, בין אם זה בילדים או בחתול שלא מחרב את הבית וכמובן גם לצרכי אבטחה. Yi Smart Camera מצליחה להוכיח שוב כי אפשר לייצר מוצרים זולים וטובים בתג מחיר נמוך במיוחד ושאומי ללא ספק עושה זאת באופן מושלם ונוח מאוד גם למשתמש הפשוט שאינו בעל ידע טכני רב.

מדובר בתמורה אולי הטובה ביותר שאפשר לצפות, כאשר הדגם הנמכר כאן בישראל הכולל הגיבוי בענן למשך שבוע ימים מוצע ב-279 שקל.

הבהרה: ישנם הבדלים רבים באופי השימוש בין הדגם הסיני לדגם המשווק כאן באופן רשמי, כמו גם השימוש באפליקציה ואופן הסנכרון הראשוני והחיבור דרך שרתי החברה הנמצאים במיקומים שונים. לכן, אנו ממליצים לרכוש את הדגם המשווק בישראל.

עדכון: הגרסה הסינית לא מאפשרת עוד חיבור מרחוק דרך האפליקציה ועל כן יש להעדיף את הדגם האירופאי או כאמור זה שנמכר כאן בישראל כדי להבטיח תקינות מלאה של המצלמה.