שבועות בודדים בלבד לאחר שסוני (Sony) השיקה את ה-PlayStation 4, קונסולת הדור הבא שלה, מיקרוסופט (Microsoft) ממהרת להגיב: ב-21 לנובמבר היא תשיק את ה-Xbox One, היורשת של ה-Xbox 360 המזדקנת. היא תנחת על מדפי החנויות בארצות-הברית ובעוד 20 מדינות ברחבי העולם. לקראת ההשקה הקרובה, הגיע הזמן לסכם את נקודות החוזקה והתורפה של ה-Xbox One, כפי שהן ידועות נכון להיום.

נתחיל בנתונים הטכניים. תמורת 499 דולר או יורו, תלוי במיקום הגאוגרפי שלכם, ניתן יהיה לרכוש קונסולת Xbox One המציעה מפרט שמורכב ממעבד 8 ליבות, זיכרון RAM בנפח 8 ג'יגה-בייט וכונן קשיח בנפח של חצי טרה-בייט. בנוסף, ה-Xbox One עדכנה את פורמט הדיסקים שלה מ-DVD ל-Blu-Ray ובכך סוגרת סוף-סוף את הפער הטכנולוגי המסוים הזה בינה לבין סוני, שהחלה להשתמש בפורמט זה עוד בתקופת ה-PlayStation 3. כמו כן, חיבור האינטרנט של ה-Xbox One לא יהיה תלוי עוד בחיבור קווי לשקע מאחר והקונסולה תתמוך בהתחברות באמצעות WiFi. מי שירכוש את ה-Xbox One יקבל בנוסף גם שלט אלחוטי אחד, שבועיים ניסיון חינם ברשת Xbox Live וגם את מצלמת ה-Kinect 2, שבעצם מהווה חלק בלתי נפרד מהמכשיר.

xbox-one-controllerההתמקדות של ה-Xbox One הפעם אינה במשחקים, אלא יותר בשימוש בה כיחידת בידור ביתית לכל המשפחה של שמציעה 'הכל באחד', ומכאן נובע שמה. הקונסולה מעניקה גישה למגוון של סרטים, תכניות טלוויזיה ותכנים נוספים. בניסיון לשלב בין סוגי המדיה השונים, ה-Xbox One תאפשר למשתמשים לחצות את המסך לשניים ולהקרין שני סוגי תוכן במקביל. כך, לדוגמה, ניתן יהיה בצד אחד של המסך לצפות בסרט או לגלוש באינטרנט בזמן שבצד השני המשחק יטען את השלב הבא. כמובן שמיקרוסופט לא זנחה את קהל הגיימרים לגמרי – היא שדרגה את רשת ה-Xbox Live, השיגה שבעה משחקי השקה בלעדיים ומאפשרת שיחות וידאו עם עד שלושה חברים במקביל בזמן משחק. עם זאת אבל כן היא הצליחה גם לעצבן לא מעט אנשים עם כמה החלטות שנויות במחלוקת.

המפץ הגדול התרחש כשנודע שמיקרוסופט החליטה להפוך את ה-Kinect 2 לחלק אינטגרלי מה-Xbox One, מה שיצר אנטגוניזם עצום של המעריצים כלפי הקונסולה. המצלמה, שאמורה במקור לשמש כאמצעי שליטה במשחקים התומכים בה, אינה מצלמה רגילה – היא מצויידת בתכונות מתוחכמות במיוחד, ביניהן היכולת לזהות פנים, לעקוב אחרי מספר אנשים או אובייקטים במקביל ואף למדוד מדדי חיים של המצולם כמו קצב לב וחום גוף. נוסף על כך קיים בה גם מיקרופון לשימוש בפקודות קוליות. בהתחשב בעובדה שבאירוע חשיפת הקונסולה בתערוכת E3 האחרונה מיקרוסופט גם התעקשה שה-Xbox One תהיה מחוברת באופן קבוע לאינטרנט על-מנת שתפעל, מעריצים ברחבי העולם הגיבו בזעם רב בטענה שה-Xbox One עלולה לרגל אחריהם ולפגוע בפרטיותם. לבסוף מיקרוסופט התקפלה, החליפה את הדרישה לחיבור רציף לאינטרנט בהתחברות חד-פעמית לשרתי החברה לצורכי רישום, והוסיפה אפשרות לכבות את הקונסולה דרך ממשק המשתמש, אך בהתחשב בעובדה שהקונסולה תומכת ב-Wi-Fi ואת ה-Kinect 2 בלתי-אפשרי לנתק מזרם החשמל, אי-אפשר באמת לדעת האם הקונסולה תרגל אחרינו או לא. זהו שיקול בקניית הקונסולה שעלול להיות מכריע למי שחרד למעט הפרטיות שנותרה לו בעידן האינטרנט, ויש כאלה שהספיקו לזהות את הפוטנציאל הרווחי הטמון בחרדה זו.

בעיה גדולה יותר מבחינת הקהל הישראלי היא המדיניות החדשה של מיקרוסופט, לפיה ה-Xbox One תוכל להתחבר לרשת ה-Xbox Live רק ממדינות שמייבאות את הקונסולה באופן רשמי. המשמעות היא שקונסולה שתנסה להתחבר מהארץ לשרתי החברה לא תוכל לעשות זאת, ולכן ה-Xbox One לא תיפתח' ולא תרשה לרוכש הישראלי להשתמש בה. סביר להניח שבעתיד מיקרוסופט תרחיב את רשימת המדינות המורשות, אבל כרגע עתיד הקונסולה בארץ לוט בערפל. האם תימצא דרך לעקוף את המגבלה השרירותית של מיקרוסופט?

ולסיום, להלן רשימת משחקי ההשקה שיהיו זמינים מיד עם הגעת הקונסולה לחנויות:

Crimson Dragon
Dead Rising 3
Fighter Within
Forza Motorsports 5
Killer Instinct
Ryse: Son of Rome
Zoo Tycoon
Assassin's Creed 4: Black Flag
Call of Duty: Ghosts
FIFA 14
NBA Live 14
Madden NFL 25
Need for Speed: Rivals
Watch Dogs
Just Dance 2014
Lego Marvel Super Heroes
Lococycle
Peggle 2
Powerstar Golf
Skylanders: Swap Force
Zumba Fitness: World Party

כתב: עדי פרל