שוק מערכות ההפעלה למחשב השולחני ללא ספק משתנה ובמיקרוסופט רואים אט אט את עלייתה של מערכת ה-Windows 8, אבל וודאי לא בקצב שהם ציפו לו. מאז שהודיעה החברה מרדמונד על הפסקת התמיכה ב-Windows XP לפני כשנה, נרשמה ירידה בכמות המשתמשים במערכת אולם רק כמחציתם בחרו במערכת החדשה יותר.

על פי נתונים מעודכנים של חברת המחקר NetMarketShare, מערכת ה-Windows XP רשמה צניחה של כ-10 אחוזים בשוק משנת 2013 לכדי 25.64 אחוזים ברבעון האחרון – רבע משוק המחשבים העולמי. לעומתה, Windows 8 עלתה באותה תקופה רק בכאחד אחוז בלבד, אולם אם נוסיף את גרסה 8.1 לתמונה נמצא כי היא עוקפת את גרסה 8 ואחראית על 6.27 אחוז מהשוק (כ-13 אחוזים יחדיו לשתי הגרסאות). שאר המשתמשים שזנחו את Windows XP עברו דווקא ל-Windows 7 עם עלייה של קצת יותר מ-5 אחוז לכדי 49.95 אחוזים סה”כ ברבעון האחרון.

גם אורקל מסירה את התמיכה
בעוד שגוגל הודיעה כי היא תמשיך לתמוך במערכת עם דפדפן ה-Chrome עד 2015, חלק מחברות התוכנה הפסיקו את התמיכה במערכת. כך גם אורקל (Oracle), מפתחת ה-Java החליטה כי החל מהעדכון הבא של ה-15 ליולי, היא לא תשחרר יותר גרסאות עבור משתמשי ה-Windows XP ומבקשת מהמשתמשים לבצע את העדכון האחרון שיש כיום.

אמנם לחלקכם זה לא נשמע כל כך נורא שיישומי Java לא יעבוד כראוי, אולם לאורך השנים התגלו פירצות רבות ביישומים הרצים על Java וכן נוזקות המגיעות דרכה, כך שנוסף לעובדה כי מיקרוסופט הפסיקה את עדכוני האבטחה למערכת, הסרת התמיכה מרכיב חשוב כמו Java הופכת את מערכת ה-Windows XP לחשופה עוד יותר לפירצות.

הסכנה הטמונה בשימוש עם Windows XP אינה בלעדית רק למשתמשים הביתיים, ודווקא בחברות הסכנה גדולה עוד יותר, שם לרוב מאוחסנים מידע רגיש לגבי פעילות החברה, אשר יכול לדלוף החוצה באם האקר ימצא את הדרך לנצל את הפירצות הקיימות. המערכת הוותיקה עדיין רצה גם על מחשבי ממשל, כספומטים, ומערכות רגישות כך שהחשש בשוק גדול.

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • עמית

  וינדווס 8 חראאאאאאא!!!!!!!!
  זה מיועד לטאבלטים למסך מגע!!! לא למחשבים נייחים! זה פשוט מגעיל!!!!
  ווינדווס xp מאווד ישן גם הוא לא כדאי
  רק ווינדוס 7!!! המערכת הפעלה הכי חדשה ונורמאלית שמיקרוסופט הוציאו לאחרונה!
  אני עוד מעט קונה מחשב נייד חדש, מן הסתם יהיה עליו וינדווס 8, אני ישר מתקין ווינדוס 7, לא נשאר עם החרא המגעיל הזה!!

  • רוני

   אתה עתיק יש Classic Shell ופתרונות חינמיים נוספים ואז יש לך את כל הייתרונות של 8.1 + את הממשק הרגיל עם ההתחל ובכלל מיקרוסופט מתכננים להחזיר את ההתחל בהמשך השנה
   http://hwzone.co.il/tech/news/142797

 • אבי

  או שאנשים קמצנים או שאנשים אדישים. הגיע הזמן להתקדם לווינדוס 7 (לפחות)
  מתי שמיקרוסופט הודיעה על הפסקת התמיכה בווינדוס XP יצא לי לראות לא מעט תגובות זועמות. מיקרוסופט תמכה במערכת ההפעלה הזאת 12 שנים. זה מספיק זמן, אפילו יותר מדי. אין לאנשים סיבה להתלונן.
  אי אפשר לבוא למוסך עם רכב משנת 1950 ולצפות לחלקי חילוף זמינים ונגישים.

 • אבנר

  לינוקס עוקפת את מיקרוסופט בסיבוב
  גם הרבה יותר בטוחה
  גם לרוב בחינם
  וגם מאוד תואמת

  • אני

   לינוקס זאת הליבה שהמערכת מבוססת עליה , אז איך בדיוק היא תעקוף את ווינדוס עם ווינדוס מבוססת עליה ??!!

   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    וינדוס ממש אבל ממש לא מבוססת על לינוקס

 • יוגב

  בעיה של החברות ראוי לציין שמיקרוסופט הודיעה מלפני הרבה מאוד זמן על התאריך בו תפסיק לתמוך במערכת והיה לחברות פרק זמן של כמה שנים כדי להחליף את מערכות ההפעלה. אם יפרצו לשירותיהן, זה רק באשמתן.