רכישת נוקיה על ידי מיקרוסופט ללא ספק תשנה את השוק של מערכת ההפעלה Windows Phone, לטוב או לרע. שליטה של ענקית התוכנה ביצרנית הגדולה ביותר כיום של מכשירים מבוססי המערכת שלה היא לא דבר פשוט למתחרות האחרות לעכל. HTC, סמסונג ואחרות השיקו מספר מכשירים בשוק, אולם הם לא הגיעו לאותה כמות המכשירים כמו מספר המכשירים בשוק של החברה הפינית.

בכל זאת, מיקרוסופט מרגיעה ואומרת כי היא לא תשנה את החוקים: “רכישת חטיבת המכשירים של נוקיה תסייע להפוך את השוק כולו למכשירי Windows Phone, ממיקרוסופט או משותפותיה השונות”, אמר טרי מיירסון ממיקרוסופט.

הכל לכאורה ימשיך כסדרו, אך האם היצרניות המובילות יהיו מעוניינות להשיק מכשירים ולהשקיע במערכת כאשר בעל הבית הוא זה שגם מפתח וגם מייצר ללא כל אפשרות או גמישות מצידם? כאשר הושקה Windows Phone 7 לראשונה, הייתה זו HTC שהשיקה 5 מכשירים שונים ומגוונים. חלקם הצליחו יותר וחלקם פחות, והעובדה שהשנה היא בחרה להשיק 2 מכשירים בלבד אולי אומרת הכל. גם סמסונג השיקה השנה בקול תרועה את ה-Ativ S, אולם נראה כי היא לא ממש ניסתה לדחוף את המכשיר קדימה ותמחרה אותו גבוה מעל מכשירי האנדרואיד שלה.

המערכת של מיקרוסופט אינה סיבה מספיק טובה ליצרניות הגדולות ללכת איתה וכיום האנדרואיד מספקת את הגמישות שהם כל כך זקוקים לה. בימים שכל המכשירים נראים אותו הדבר, הממשק המותאם של היצרנית והפיצ'רים הרבים המוטמעים בה הוא סימן ההיכר של החברה. לעומת האנדרואיד של גוגל, מיקרוסופט לא מאפשרת לשנות את הממשק אלא רק להוסיף יישומים שונים שהם בלעדיים לחברה, כפי שנוקיה עושה עם מכשירי הלומיה.

המקרה הזה עוד נתון למבחן המציאות, ומה בדיוק יאשר הרגולטור למיקרוסופט לעשות עם החברה עוד מוקדם לדעת. למרות הדמיון לסיטואציה שעמדה גוגל לפני שנתיים עם רכישת מוטורולה מובילטי, כאן נראה כי המטרה תהיה שונה, ומיקרוסופט תרצה ללכת על כל הקופה שכן האינטרס שלה לדחוף את המערכת קדימה הוא יוצא מגדר הרגיל והיא תעשה הכל כדי לגרום למערכת ה-Windows Phone לסגור את הפער מול האנדרואיד ו-iOS ולכן היא תנצל את יכולות נוקיה עד תום.

בהנחה כי מיקרוסופט תצליח ותאחד כוחות מלאים עם נוקיה, אפשר להעריך בזהירות כי היצרניות הגדולות האחרות לא ימשיכו להשקיע במכשירים עבור המערכת, או ישיקו מכשירים “רק לצאת מידי חובה” כדי לא להרוס את היחסים מול מיקרוסופט. אם דבר שכזה אכן יקרה, לא רק אמון הלקוחות ייפגע, אלא גם שמה של מיקרוסופט והמערכת ההפעלה שלה תפגע והיא תמצא את עצמה לבד במערכה.

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • דודו

  אין ספק שנוקיה, אחרי הרכישה, תזנק למעלה ותשנה את השוק. דם חדש שיוזרם יוציא דגמים חדשים עם טכנולוגיה חדשה שרק מייקרוסופט יכולה לעשות ( ראה XBOX ONE ). המומנטום שבה נמצאת ווינדוס פון (הכפלה,תוך שנה, באירופה ל 8.2% ) יקבל האצה ויזניק מחדש את היצרנית הפיניץ חזרה לטופ של ייצרני הטלפונים.

  • ZOOM

   אדון דודו,
   אתה כנראה לא מבין את הארועים האחרונים – אין יותר יצרנית מכשירי סמארטפון בשם "נוקיה".
   מכשירי LUMIA יוצעו לקהל עם לוגו של "מיקרוסופט" בלי המילה "נוקיה".
   אשר לסיכויים של מכשירי חלונות-פון מעתה והלאה:
   כתבת "אין ספק" – נו טוב, אלו מילים שמומחים של ממש שמאיישים את המשרות הכי בכירות בעולם הטכנולוגיה לא יעזו להוציא מפיהם. "אין ספק" זו עדות לילדותיות ולחובבנות של ממש.
   ישנה גירסה, שלא מעטים מאמינים בה, שאם חלונות-פון נכשלה כשלון מחפיר בשנתיים וחצי האחרונות כאשר חלק מהקונים היו פשוט נאמני ומעריצי נוקיה אז מעכשיו חלונות-פון תדרדר עוד יותר למטה.
   הבעייה היא לא "דגמים חדשים" ולא "טכנולוגיה חדשה שרק מיקרוסופט יכולה לעשות".
   הבעייה של חלונות-פון היא התעוב שחשות המפעילות כלפי מיקרוסופט משום שמיקרוסופט היא הבעלים של סקייפ והמפעילות רואות בסקייפ איום רציני על ההכנסות שלהם מזמן אויר וממסרונים ומשיחות וידאו.
   עד היום שנאו המפעילות את מיקרוסופט אבל חלק קטן מהן הרגיש סימפטיה לנוקיה. מעתה והלאה לא תהיה לחלק קטן מהמפעילות שום סיבה שלא להחרים את מכשירי חלונות-פון משום שנוקיה כבר לא במשחק.
   בנוסף, גם הלקוחות הפרטיים שקנו מכשירי חלונות-פון ביוזמתם (לא דרך מפעילות) רואים עכשיו את ההתנהגות השרלטנית של מיקרוסופט שהובילה להתמוטטות של נוקיה והוציאה מהשוק יצרן שהיה אהוב על קהל עצום של משתמשים ולכן רק טבעי שהם ירתעו לרכוש מכשירי חלונות-פון מגוף שבראשו יעמוד אחד בשם סטיבן אילופ שנתגלה לא רק ככשלון חריף אלא גם כשרלטן ברמה שמגעילה את הציבור.
   קח את זה בחשבון, דודו, לפני שאתה מצהיר הצהרות המתחילות במילים "אין ספק".

   • דודו

    מר ZOOM היקר !
    מה שכתבת פשוט לא נכון. נוקיה תמשיך להיות חברה בתוך הענק מייקרוסופט בדומה לסקייפ ול-MSN .הלוגו של נוקיה ימשיך לעטר את הדגמים האיכותיים שהיא תוציא. במקביל מיקרוסופט עתידה לצאת עם טלפונים משלה שיהיו המקבילה לנוקיה.

    • ZOOM

     One Brand, United Voice
     זה משפט המפתח בפרסומים של מיקרוסופט המסבירים את הרציונאל של העיסקה.

     בדומה לMSN?
     מה צריכה השטות הזו להביע?
     MSN מעולם לא היתה שלא בבעלותה המלאה של מיקרוסופט.
     כך רשום בויקיפדיה:
     The concept for MSN was created by the Advanced Technology Group at Microsoft, headed Nathan Myhrvold. MSN was originally conceived as a dial-up online content provider like America Online, supplying proprietary content through an artificial folder-like interface integrated into Windows 95's Windows Explorer file management program

    • אברהם

     מר דודו היקר,
     http://www.theverge.com/2013/9/3/4688888/there-will-never-be-another-nokia-smartphone
     אני ממליץ לך להקפיד לבדוק את המידע שאתה מפזר פה, מיקרוסופט רכשה את הזכויות לשימוש במותגי ״LUMIA" ו"ASHA" בלבד, השם "NOKIA" יוצמד למכשירי פיצ׳ר פון בלבד.

     • דודו

      חברים !
      קשה לחזות את העתיד. דבר אחד בטוח : ברדמונד לא יושבים אנשים מטומטמים. אלה מיטב המוחות שבעולם. אנשים שהצעידו את האדם אל הירח לא יטעו ברכישה כל כך גדולה. האנשים המכובדים הללו בדקוןק חזור ובדוק את כל ההיבטים וההשלכות של העסקה הזו. אל לכם לזלזל בנוקיה. זו חברה שהיתה עד לא מזמן החברה הגדולה בעולם לייצור טלפונים וחלקה בסביבות 45% מהשוק.נכון שכרגע היא נמצאת במצב לא הכי טוב אבל בזמן האחרון היא חוזרת לעצמה ועברה מהפסדים כבדים לרווח. מייקרוסופט, הענק מרדמונד, ייקצור מזומנים מהעיסקה בדומה לעיסקות ענק שהוא ביצע. אין צורך לשנוא את הענק. הוא הביא לנו את מערכת ההפעלה הפופולרית ביותר בשוק, את הקונסולה המתקדמת ביותר שיש ועוד ועוד טכנולוגיות חלל רבות. אז בבקשה תנו כבוד.

      • בולי

       גם אני הייתי כמוך וחשבתי שיש אנשים חכמים ברדמונד אבל כנראה שטעיתי.
       הרבה מהמהלכים של מיקרוסופט מאז צאת האייפון שבעצם פתח לכולם את העיינים לגבי החברה הזאת היו לא הגיוניים ונבעו מטמטום מוחלט ושחיטות גדולה ברדמונד.

       תגיד לי איזה בנאדם הגיוני היה מוריד את ההתחל בווינדוס, מוציא ווינדוס RT בלי אפליקציות ומאחר לשוק הטלפוניה ב 3 שנים לפחות ?
       מיקרוסופט נהפכה לחברה שלא מקשיבה למשתמשים שלה, שמוציאה עדכונים באיחור גדול ושלא נותנת את הטון בשוק היום למרות הגודל שלה ולמרות שליטה גדולה מאד בתחום המחשוב האישי.

       לסיכום, אני כבר לא יודע אם אתה עובד במיקרוסופט או שאתה צוחק עלינו..

       • ZOOM

        בולי,
        אתה מסכם: "אני כבר לא יודע אם אתה עובד במיקרוסופט או שאתה צוחק עלינו".
        האם אלו שתי האפשרויות היחידות?
        אני יכול להמר בוודאות כמעט מוחלטת שדודו לא עובד במיקרוסופט.
        אני מודיע לך שדודו לא "צוחק עלינו" אלא עושה צחוק מעצמו בלבד.
        חסר טוקבקיסטים שאינם מתמצאים בנושאים הנידונים?

        • דודו

         ZOOM !
         אכן אתה צודק. אני לא עובד במייקרוסופט ( הלוואי והייתי ). אני פשוט אדם אוהב טכנולוגיה וחידושים.
         דבר נוסף שהייתי רוצה לאמר לכם הוא : זה שאני לא זורם יחד איתכם בזרם האנדרואיד זה לא אןומר שאני לא מבין. כמו שאתה מעריץ את האנדרואיד ואני כמעט בטוח שיש לך gmail מבית גוגל וגם chrom , ככה אני מעריץ את מייקרוסופט. אצלי הכל הוא מייקרוסופט: המקלדת, נעכבר, הטלפון (Lunia 920 ), הדפדפן, ה mp3 (Zune( ועוד. בניגוד אליכם אני לא זורם עם העדר. מייקרוסופט היא חברה מעולה עם המוצרים הטובים ביותר. גם הווינדוס פון היא מערכת מעולה שהחיסרון היחיד שלה -מחסור באפליקציו. זה לא קריטי. אני חי בפינלנד וכותב אליכם מפה. שתהיה לכם שנה טובה.

        • ZOOM

         דודו,
         אתה שוב טועה בפעם המי יודע כמה.
         אני לא "זורם בזרם האנדרואיד" היות ואין לי מכשיר המבוסס על אנדרואיד.
         אני משתמש במערכת הפעלה חלונות בPC שלי מחוסר ברירה היות ותוכנת ניהול מסוימת (בעברית) מופצת אך ורק עבור "חלונות" ולא ללינוקס או למק.
         אני משתמש בעכבר מיקרוסופט ובמקלדת מיקרוסופט ולא מבין בכלל את צורת המחשבה שלך. מה הקשר בכלל בין אבחנות לטיב ניהול של חברה לבין השימוש האישי של הבוחן את הסיטואציה?
         מיקרוסופט היא לגמרי לא חברה מעולה ורחוק מזה שנות אור.
         "חברה מעולה" נמדדת ביכולת מנהליה להביא תועלת גם למשקיעים בה – כאן מיקרוסופט נכשלת כבר 12 שנים לפחות כשלון חריף.
         ביל גייטס התראיין לפני חצי שנה והגדיר את חלונות-פון ככשלון.
         החסרון הענק של חלונות-פון הוא שהיא לא נמכרת והיא גרמה נזקים גדולים מאד לכל היצרניות ששיתפו פעולה אתה שלא לדבר על כך שהיא מוטטה את נוקיה שאיבדה את עצמאותה.
         מי שעומד מאחורי חלונות-פון הוא דביל מושלם רק מעצם העובדה שהוא שבר את התאימות בין WM6 לבין WP7 ופעם נוספת סין WP7 לבין WP8.
         בפינלנד מקללים את הרגע בו דרכה רגלו של סטיבן אילופ על אדמת פינלנד.

      • ZOOM

       דודו,
       נכון שקשה לחזות את העתיד אבל מה שאתה עושה זה לסלף באופן שיטתי את העבר ואת ההווה. בדרך שלך בלתי אפשרי להבין א המצב עכשיו, קל וחומר לצאת בהצהרות בנוסח "אין לי ספק…".
       "אנשים שהצעידו את האדם אל הירח" כתבת. מה ביודק עובר לך בראש? האם אה סבור שגולשי אתר זה מטומטמים כדי לא להבחין שאתה מדבר בדמגוגיה זולה להחריד? מה הקשר בין הירח לבין מיקרוסופט? מי שהצעיד את האדם על הירח עובדים ב NASA ולא במיקרוסופט. חוץ מזה, גם עובדי NASA טועים לפעמים – שאל את אלמנתו של אלוף משנה אילן רמון ז"ל.
       התיאור שלך בקשר לנוקיה הוא במקרה הטוב תמים. במקרה הריאלי הוא מעיד על חוסר הבנה טוטאלי. תראה מה אתה כותב:
       "זו חברה שהיתה עד לא מזמן החברה הגדולה בעולם לייצור טלפונים וחלקה בסביבות 45% מהשוק.נכון שכרגע היא נמצאת במצב לא הכי טוב אבל בזמן האחרון היא חוזרת לעצמה ועברה מהפסדים כבדים לרווח."
       אתה מגדיר א מצבה של נוקיה "מצב לא הכי טוב". זו בדיחת השנה, דודו. המצב בנוקיה הוא איום ונורא. נתח השוק של נוקיה בתחום הסמארטפונים הוא 3% בלבד אחרי שבשנת 2010 הוא עמד על 33%. אתה בכלל מבין את המשמעות של זה? חברה שבסוף 2010 היה לה נתח שוק גדול יותר מזה של אפל ושל סמסונג (ביחד) מדרדרת למצב בו היא נאלצת למכור מפעלים, למכור את בניני המטה הראשי שלה, לפטר עשרות אלפי אנשים – למרות שהיא מקבלת ממיקרוסופט מענק שנתי בסך של מליארד דולרים…ואתה מגדיר כל זאת "מצב לא הכי טוב".
       מניית נוקיה שבימים טובים יותר נסחרה ב-56 $ ראתה בשנה שעברה את המניה יורדת מתח ל- 2 $ וזה לא אומר לך דבר?
       ומאיפה אתה לוקח את החוצפה לכתוב "נוקיה עברה מהפסדים כבדים לרווח"?
       לידיעתך, חטיבת המכשירים והשרותים – זו מיקרוסופט הודיעה שהיא רוכשת מנוקיה – לא הפיקה אפילו סנט אחד של רווח מאז תחילת שנת 2011 כאשר המנכ"ל אילופ שם יהבו על חלונות-פון. ההפסדים בפועל + אובדן הרווחים הפוטנציאלים מסתכמים במיליארדי יורו.
       "הענק מרדמונד הביא לנו טכנולוגיות חלל רבות" כך אתה כותב. הקשר היחיד לחלל הוא שאתה נפלת מהירח ואיבד א הקשר למציאות. מיקרוסופט אינה חברה לטכנולוגיות חלל. שכח מההזייה הזו.
       "הענק מרדמונד יקצור מזומנים". עוד בדיחה שיוצא מהמקלדת שלך. אתה כנראה לא קראת בחיים שלך דוחות רשמיים של מיקרוסופט מעשר השנים האחרונות. ההפסדים במיקרוסופט מכל מיני שגעונות ושגיונות של האפס הניהולי סטיב באלמר עולים על כל דמיון ונאמדים בסכומים דימיוניים של הרבה מאד מיליארדים של דולרים.
       מיקרוסופט מרוויחה אך ורק מהעסקים המסורתיים שלה כמו חלונות לPC, אופיס ו- Servers&Tools.
       אילו היית יודע כמה ענק ההפסד מכל הרפתקאות BING למשל, שערותיך היו סומרות. אילו היית מבין כמה כסף נשפך על חלונות-פון בשמותיו השונים לאורך השנים האחרונות היית מתחיל לבכות.
       מה זה "תנו כבוד"? למי בדיוק? לסטיב באלמר, הליצן הוולגארי שמאז שהוא קיבל את תפקיד מנכ"ל מיקרוסופט הביא חורבן כלכלי על המשקיעים? כן כן אותם משקיעים שרואים בעיניים כלות איך כל מי שהשקיע בגוגל הרוויח מאות אחוזים וכל מי שהשקיע באפל הרוויח אלפי אחוזים על השקעותיו ואילו הם, מהרגע שבאלמר התישב על כסא המנכ"ל אוכלים חצץ ומרור.
       ברדמונד כן יושבים "אנשים מטומטמים" ובמיוחד בלשכת המנכ"ל. חוסר האונים שלהם והחובבנות שלהם עומדים ביסוד הפריחה המלבלבת של גוגל ושל אפל.
       ממש כפי שהאידיוטים של נוקיה ובראשם סטיבן אילופ הזניקו את סמסונג לפיסגה.

       • dodge

        אכן טימטום גמור. אוכל למנות פה את חלק מהכשלונות של מייקרוסופט: ווינדוס וויסטה, ווינדוס 2000, ווינדוס 8, ווינדוס מובייל למיניהם, ווינדוס פון למיניהם, מסנג'ר, הוטמייל, בינג וכל עסקה שהם עשו בשנים האחרונות, וזה עוד לא הכל. לעומת זאת, הטעויות של גוגל ואפל לא נראות כמעט. מייקרוסופט החליטה להישאר בגודל בינוני ואיכות בינונית מינוס ולא חשבה אפילו לפתח קצת מהר יותר את המערכת, והיתרון היחיד שיצא לחברת נוקיה הוא 7 מיליארד דולר על חברה מעפנה שברוב טמטומה לא עברה בזמן לאנדרואיד.

        • בולי

         אם נוקיה הייתה עוברת לאנדרואיד היא הייתה יכולה כמעט להכפיל את השווי שלה. אבל היא חתמה הסכם עם מיקרוסופט על כמה מאות מיליונים והפסידה את שוק האנדרואיד.

         איזה חברה הגיונית חותמת עסקה כזאת בזמן שמיקרוסופט מפיצה למתחרות שלה גם את אותה התוכנה ?? חוץ מזה שהיא זנחה את הלומיה 900 עם WP7.6 רק אחרי 3-4 חודשים שהיא הוציאה אותו לשוק.
         נראה שאין דרך לא במיקרוסופט ולא בנוקיה

 • מורן

  הבעיה היא לא רק במכשירים עצמם אלא גם בכל השירותים של מיקרוסופט,בייחוד בארץ, שפשוט לא טובים כמו באנדרואיד

  • בולי

   איזה שירותים יש לך באנדרואיד בארץ ? oO

   • ZOOM

    בחדר השרותים של הקניון הגדול בפתח תקוה אפשר להשתמש בגלגל המגבת כדי לנקות מסכים של מכשירי אנדרואיד. 🙂

    • בולי

     גדול 🙂

 • אברהם

  לדעתי ציבור לא קטן מאמץ אט אט את הגישה שיש להשתמש במוצרי מיקרוסופט רק כאשר אין להם חלופה ממשית, בשנים האחרונות מיקרוסופט יוצאת מהאופנה והתנופה הגדולה שאפיינה אותה בימי ביל גייטס והכי גרוע-מיקרוסופט מאבדת אחיזה בתחומי המיחשוב, בייחוד בכל הקשור בשוק המיחשוב הנייד.
  לעניין: אם יש משהו שהיצרניות למדות כתוצאה מהתחזיות שמיקרוסופט עצמה משחררת הוא שאפילו מיקרוסופט עצמה בספק לגבי העתיד של וינדוס פון.
  כולי תקווה שהמנכ״ל הבא ירענן את מיקרוסופט, אם כי כשאני קורא על כך שאילופ השרלטן מועמד רציני, אני דיי סקפטי.

  • ZOOM

   כל מילה משקפת היטב את המצב.
   אילופ לא רק "שרלטן" אלא גם הגרוע שבמנהלי התאגידים בעשרות השנים האחרונות.

   הזכרת שמו של אילופ בין המועמדים המובילים לרשת את תפקידו של סטיב באלמר היא עלבון צורב לשכל הישר. המצב הזה הביא באופן ישיר לאובדן של 18 מיליארד $ בערך השוק של מיקרוסופט באותו שיום שהידיעה על רגישת חטיבת המכשירים והשרותים של נוקיה פורסמה.
   כל שנותר עכשיו הוא להתרשם מביצועיו של סטיבן אילופ בתפקידו בשלוש השנים האחרונות כמנכ"ל נוקיה.
   לא ארשום כאן ניתוחים או קיטורים. אך ורק עובדות שכולן לקוחות מהדוחות הרשמיים של נוקיה כפי שכל אחד יכול להוריד מאתר נוקיה.
   אציג את העובדות המספריות כשהן מחולקות לשתי תקופות:
   תקופה ראשונה – ששת החודשים הראשונים לפני שהסכם שיתוף הפעולה עם מיקרוסופט נכנס לתוקף.
   תקופה שנייה – השנתיים וחצי האחרונות בהן ההסכם עם מיקרוסופט שלט בפעילותה של נוקיה.
   *
   תחילה – תאגיד נוקיה כולו.
   ששה חודשים ראשונים – הכנסות רבעוניות של התאגיד עלו ב26%, מ10מיליארד יורו ל12.6 מיליארד יורו.
   שנתיים וחצי לאחר מכן – הכנסות רבעוניות של התאגיד ירדו ב55%, מ12.6מיליארד יורו ל5.6 מיליארד יורו.
   ~
   ששה חודשים ראשונים – רווחים רבעוניים של התאגיד עלו ב200%, מ295 מיליון יורו ל884 מיליון יורו.
   שנתיים וחצי לאחר מכן – הכנסות רבעוניות של התאגיד בסך 884 מיליון יורו הפכו להיות הפסד רבעוני של 115 מיליון יורו.
   ~
   ששה חודשים ראשונים – דרוג נוקיה ע"י סטנדרד&פור A, ע"י מודי'ס A2, ע"י פיץ' A.
   שנתיים וחצי לאחר מכן – דרוג נוקיה ע"י סטנדרד&פור "זבל", ע"י מודי'ס "זבל", ע"י פיץ' "זבל" (ג'אנק).
   ~
   מחיר מניית נוקיה יום אחד לפני שאילופ הוכרז מנכ"ל נוקיה – 9.70 $.
   מחיר מניית נוקיה יום אחד לפני שאילופ פרסם את מזכר הפלטפורמה הבוערת – 11.28 $. עליה של 16%.
   מחיר מניית נוקיה יום אחד לפני שפורסם כי אילופ יורד מתפקיד מנכ"ל נוקיה – 3.90 $. ירידה של 65%.
   **
   ועכשיו – מחלקת המכשירים החכמים:
   ששה חודשים ראשונים – הכנסות רבעוניות של המחלקה עלו ב29%, מ3.4מיליארד יורו ל4.4 מיליארד יורו.
   שנתיים וחצי לאחר מכן – הכנסות רבעוניות של המחלקה ירדו ב73%, מ4.4מיליארד יורו ל1.2 מיליארד יורו.
   ~
   ששה חודשים ראשונים – רווחים רבעוניים של המחלקה עלו ב94%, מ283 מיליון יורו ל548 מיליון יורו.
   שנתיים וחצי לאחר מכן – רווחים רבעוניים של המחלקה בסך 548 מיליון יורו, הפכו להפסדים רבעונים של 168 מיליון יורו.
   ~
   ששה חודשים ראשונים – מכירות רבעוניות של המחלקה עלו ב18%, מ24 מיליון יחידות ל28.3 מיליון יחידות.
   שנתיים וחצי לאחר מכן – מכירות רבעוניות של המחלקה ירדו ב74%, מ28.3 מיליון יחידות ל7.4 מיליון יחידות..
   ~
   נתח השוק (העולמי של סמארטפונים) של נוקיה בתחילת כהונתו של אילופ – 35%.
   נתח השוק (העולמי של סמארטפונים) של נוקיה בסיום כהונתו של אילופ – 3%.
   ~
   מיקומה של נוקיה בטבלת יצרני הסמארטפונים בתחילת כהונתו של אילופ – מקום ראשון.
   מיקומה של נוקיה בטבלת יצרני הסמארטפונים בסיום כהונתו של אילופ – מקום תשיעי.
   ~
   עכשיו כל הגולשים כאן מוזמנים להחליט:
   האם אילופ הוא באמת המנכ"ל הגרוע בכל הזמנים?
   האם נוקיה היתה באמת ב"מצב קטסטרופלי" לפני כתיבת מזכר הפלטפורמה הבוערת?
   האם פעילותו של אילופ הפכה גידול ניכר להתמוטטות נוראית?
   ~

   • אברהם

    שלום זום,
    כל מילה בסלע, עצוב לי לראות איך פירמה מכובדת כמו נוקיה הפכה תוך פחות מ3 שנים לשם הנרדף לכישלון וגרמה לנזקים קשים לכלכלת פינלנד בעת קשה במיוחד.
    http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3575435,00.html

    • ZOOM

     שלום אברהם,
     הכתבה אליה קישרת בכלכליסט מצוינת. תודה לך מקרב לב.
     יש לקחת בחשבון את האינטרס של סוכנות הביון הלאומית האמריקאית (NSA) לשלוט ביכולת להאזין ולצטט גם לעולם המובייל. NSA רצתה לחסל את סימביאן שהיה מבחינתה קוץ באחוריים.
     לי יש חשד שהופעל לחץ כבד על יורמה אולילה (יושב ראש מועצת המנהלים של נוקיה ומנכ"ל נוקיה בעבר) בסגנון "אם אתה רוצה לשמור על מעמדך הרם כמנכ"ל SHELL הואל למנות למנכ"ל את סטיבן אילופ ממיקרוסופט ולא את אנסי ואניוקי הפיני" והוא נכנע ובכך גרם לאסון הכבד.
     מבחינת NSA לא חשוב בגלל אם חלונות-פון תצליח או לא. האינטרס שלהם הוא שמערכות ההפעלה תהינה בידי ידים אמריקאיות.
     זה כמובן חדש אישי שלי שאינו מבוסס על מקורות כלשהם אלא על האף שלי בלבד.

     • אברהם

      התיאוריה שאתה מציג מאוד מעניינת, ומבהירה כמה סוגיות לא פתורות.
      פשוט בלתי נתפס איך נוקיה נרכשה במחיר נמוך בהרבה משל מוטורולה מוביליטי וסקייפ העלובות (באופן יחסי).
      אם העסקה אכן תצא לפועל, האשמה תוטל על הרגולטורים שראו את המזימה מתרחשת ולא פעלו לעצור אותה עוד קודם, להוסיף חטא על פשע, גם את המותג נוקיה דאגו הנוכלים ממיקרוסופט לקבור.
      http://www.theverge.com/2013/9/3/4688888/there-will-never-be-another-nokia-smartphone
      כולי תקווה שאילופ ובאלמר יתבעו ביום מן הימים באופן אישי על ההרס שהביאו על נוקיה, על ציבור המשקיעים ועל כלכלת פינלנד כולה.
      ***נקודה מעניינת נוספת ששכחנו לציין היא שאירופה איבדה את הנציגה המשמעותית היחידה שנותרה לה בתחום התקשורת הסלולרית.

      • ZOOM

       לעניות דעתי, אברהם, למיקרוסופט אין כל סיכוי להצליח עם WP בכלל ובמיוחד עם סטיבן אילופ.
       על מיקרוסופט להפנים שאין לאנשים כל ענין בחלונות-פון אלא אם המחיר הנדרש הוא זול במיוחד.
       אם מיקרוסופט רוצה להיות שחקן משמעותי בזירת הסמארטפונים עליה לרכוש את בלקברי ולשכור את שרותיו של אדם רציני – נניח Scott Forestall – שיש לו כישורים המאפשרים להוציא את המיטב מהקומבינציה בין נוקיה לבלקברי.
       החלום שלי – שנגוז כמובן – היה לראות את VODAFONE רוכשת את חטיבת המכשירים והשרותים של נוקיה, עוברת לאנדרואיד ומוכרת כמות אדירה של מכשירים ללקוחותיה ולאחרים.
       אילו נוקיה היתה מאמצת את אנדוראיד בתחילת 2011 לא היה לסמסונג שום סיכוי להגיע לפיסגה – נוקיה היתה אוכלת אותם בלי מלח.

      • ZOOM

       לאחר ששלחתי את תגובתי הקודמת בשעה 21:06 נזכרתי במצגת מפברואר 2011 ששני הגאונים באלמר ואילופ הציגו על הבמה בלונדון בכנס משקיעי נוקיה. השיקופית הזכורה ביותר היא זו בה רואים את ההזייה הקשה של שני הגאונים הללו לפיה כל משתמשי סימביאן יעברו עם הזמן להיות משתיש חלונות-פון ביחס של אחד לאחד.
       הנה השיקופית בקישור:
       http://prntscr.com/1ppo1u

       • אברהם

        להערכתי השגיאה העקרית של נוקיה – מלבד הבחירה בוינדוס פון – הייתה לרצוח את ליין מוצרי סימביאן ואת מוצרי מיגו בטרם הייתה להם סחורה אחרת מוכנה למכירה בהקפים גדולים. קודם היה עליהם להוכיח לעולם – לא בדיבורים אלא במעשים – שמכשירי הלומיה ראויים לכספו ולאמונו של הצרכן, תוך שמירה ורענון ליין הסימביאן הקיים – אילופ שם את כל הביצים בסל אחד וגרם לפיטורים המוניים ולהפסדים כבדים ומיותרים, ניתן היה להתקדם בכיוון WP מבלי לזנוח טכנולוגיות ומוצרים אסטרטגיים שהביאו לנוקיה תועלת רבה, מלבד זאת שמכשיר הלומיה לקו ועד היום לוקים במפרטים חסרים בהשוואה לקודמיהם מבוססי הסימביאן כמו משדר ומקלט רדיו, יצאת HDMI, פלאש Xenon וכו׳..
        אני כמותך לא מאמין לתחזיות של הIDC, אני לעומתם מאמין שאין למיקרוסופט סיכוי לחצות את קו ה10%, אני חושב שמומחי IDC לא לקחו בחשבון את מיזם הTIZEN הענקי.

        • ZOOM

         אתה לא מאמין שמיקרוסופט תוכל לחצות את קו עשרת האחוזים.
         אני לעומתך לא מאמין שמיקרוסופט תהיה מסוגלת לחצות את קו 5%.
         "מומחי" IDC הם הגרועים שבין עובדי ארבעת החברות הגדולות בתחום.
         בפעם הקודמת – כאשר הם פירסמו תחזית לפיה חלונות-פון תגיע בשנת 2015 לכדי נתח שוק של 20% –
         נשמעו קולות לא מעטים שמיקרוסופט פשוט שילמה להם ביד יפה כדי להפיץ את דברי ההבל הללו.

        • ZOOM

         שוב נזכרתי במידע נוסף לאחר ששלחתי את הודעתי הקודמת ב 22:12 🙂
         מכירת לומיה 1020 נכשלה בגדול בארה"ב ובלית ברירה נוקיה הורידה היום (ששי) את המחיר מ-299 $ ל- 199 $ לאותם לקוחות AT&T הלוקחים על עצמם התחיבות לחוזה עם המפעילה.

        • אברהם

         בנוקיה לקחו מכשיר שיצא לשוק לפני כשנה וחצי (נוקיה PUREVIEW 808), ציידו אותו במארז שונה ועוד יש להם את עזות המצח למכור אותו במחיר יקר משמעותית מהתחרות – האייפון 5 והגלקסי S4 – מבלי להתחשב בכך שגם השם נוקיה עוד לא בנה את התדמית הדרושה מיצרן מכשירי דגל בארה״ב.
         נוקיה כהרגלה חיה באשליות ואומרת שמדובר במכשיר מהפכני בגלל מערכת ההפעלה חלונות-פון שהיא לדברי נוקיה "מערכת ההפעלה מצויינת״ ״חלופה מעניינת״ (הציבור לא מעוניין בחלופות), במציאות נכשלה חלונות-פון כשלון מר ואין לה אחיזה משמעותית בשטח.
         טכנית המצלמה של הלומיה 1020 אמנם מסוגלת להפיק צילומים בעלי איכות גבוהה יחסית למתחרים, אבל בעולם האמיתי הרוב המכריע של המשתמשים לא מסוגל להבחין בהבדלים המינוריים ולא מעוניינים במכשירים סלולאריים עבים וכבדים. 
         מעטים רכשו בזמנו את דגם 808 והוא רשם כשלון כלכלי צורב, זה מסביר באופן לא מפליא את גורלו של ה-1020 בשוק. לעניות דעתי זוהי ממש לא ההוזלה האחרונה ובנוקיה עוד ירדו בעתיד מהעץ הגבוה שטיפסו עליו.

        • ZOOM

         אברהם,
         אתה מרבה להזכיר את שגיאותיה של נוקיה. כעת ברור לכל מי שעיניו בראשו שמשלב מסוים נוקיה איבדה את עצמאותה ונאלצה לקבל החלטות שהוכתבו לה מהבנקאים שלה הידועים בכינוי "מיקרוסופט".
         מה בעצם קרה בשלושה בספטמבר כאשר נודע לעולם שמיקרוסופט בולעת את חטיבת המכשירים והשרותים של נוקיה תמורת שלום מיליארדי דולרים במזומן? מניית מיקרוסופט נפלה קשות ואיבדה 18 מיליארד $ מערכה.
         זו התנודה החריפה השנייה במחיר מניית מיקרוסופט בעת האחרונה. קדמה לנפילה הזו עליה חדה במניית מיקרוסופט כאשר נודע שסטיב באלמר יורד מכסא המנכ"ל ופורש ממיקרוסופט.
         מה מבין משני הארועים הללו האיש הפשוט המהלך לתומו ברחוב?
         1) ציבור המשקיעים ראה בבאלמר נזק שברגע שנפטרים ממנו חלה הטבה במצב מיקרוסופט. מכאן האופטמיות.
         2) ציבור המשקיעים ראה במערכת חלונות-פון נזק שברגע שמעצימים את הפעילות סביבה חלה הרעה במצב מיקרוסופט. מכאן הפסימיות.
         הגיון פשוט שממש לא קשה להבין אותו.
         במקום שמיקרוסופט תשאף לפשט את הארגון ולהתמקד בעסקים עם תאגידים (כפי שמרבית המשקיעים מיחלים) מיקרוסופט עשתה צעדים להפוך עצמה לגוף גדול יותר (הוסיפה 32 אלף עובדי נוקיה למקבלי השכר ממנה) ולגוף מורכב יותר עם תוספת של תחומים מניבי הפסד בזירה הפרטית (consumer).
         עסקי הקונסולות (Xbox) בקושי מניבים רווחים זעומים. חלונות פון הוא בור של הפסדים. BING הוא פרה חולבת כספים. ענף מחשבי PC לציבור הפרטי נמצא בירידה (אם כי עדין מניב רווחים).
         אבל אופיס ו Servers&Tools גדלים בהתמדה ומניבים רווחים עצומים.
         לכן העיסקה האחרונה בין מיקרוסופט לבין נוקיה מעידה כי למרות שבאלמר אורז את חפציו ומתכונן לעזוב דרך החשיבה האסטרטגית של מיקרוסופט טרם עברה שינוי נחוץ והכרחי.