מיקרוסופט (Microsoft) מתכננת להשיק את חלונות 10, מערכת ההפעלה הבאה שלה, באמצע 2015. אבל עד שזה יקרה, אפשר להוריד ולנסות את גרסת ההדגמה שהושקה בשבוע שעבר. לקחנו אותה לסיבוב קצר ויצאנו עם מספר תובנות

1. התקנה מהירה
למרות שהיא דורשת יותר שטח פנוי בכונן הקשיח מההתקנה של  חלונות 8, גרסת ההדגמה של חלונות 10 לא זקוקה למשאבים רבים מדי כדי לפעול. מספיק אם יש 12 גי’גה-בייט מקום פנוי בכונן (כשמתוכם 10 בשימוש בפועל), זיכרון עבודה (RAM) של 1 ג’יגה-בייט ומעבד כפול-ליבה כדי להריץ את מערכת ההפעלה בצורה סבירה. אנחנו הרצנו את המערכת בסביבה וירטואלית על ידי שימוש ב-VMware  במחשב נייד עם הקצאת זיכרון של 1.5 ג’יגה-בייט, ליבה בודדת וכונן של 10 ג’יגה-בייט בלבד, והיא עבדה במקביל למערכת ההפעלה הראשית (חלונות 7 בגרסת 64 ביט) ללא כל בעיה. נציין כי תהליך ההתקנה של המערכת פשוט ומהיר מאוד, ולמעשה נדרשנו לנו בסך הכל 25 דקות כדי לסיימו.

Windows 10 desktop

2. מתחשבת במשתמש
אחד הדברים שלא אהבנו בחלונות 8, בלשון המעטה, היה הדרישה להשתמש בממשק האריחים כברירת מחדל כאשר מפעילים את המחשב. מדובר בממשק מסורבל ולא נוח שמקשה על העבודה, והוא גרם ללא מעט משתמשים לחזור חזרה ל-7 (כבר הבענו את

תסכולנו בעניין). אמנם מיקרוסופט תיקנה זאת בחלונות 8.1, באופן חלקי, והיא מאפשרת למשתמש לדלג על ממשק האריחים ישירות לשולחן העבודה, אך עדיין כדי להגיע לשלל היישומים המותקנים במחשב אנו צריכים לחזור ולחפש את עצמנו שם, אלא אם התקנו את אחד מעשרות יישומי 'ההתחל' שצצו כמו פטריות אחרי הגשם.

המצב שונה בחלונות 10: המערכת מזהה האם מדובר במחשב שולחני או בטאבלט בעל מסך מגע ומתאימה את עצמה בהתאם. כך זכינו לראות סוף סוף, את חזרתו של כפתור ההתחל כפי שהכרנו ואהבנו אותו עד וכולל חלונות 7 – הוא זהה לתפריט ההתחל המוכר רק שהאריחים הפכו לחלק בלתי נפרד ממנו.

3. יש גם ערך מוסף
אם ההרגשה הייתה שחלונות 8 נועדה רק להראות שמיקרוסופט נכנסת לתחום המגע, ומבחינת חווית השימוש לא שונה דבר (ואף הפכה לגרוע יותר), בחלונות 10 נראה כי יש מספר שימושים חדשים, או פונקציות חדשות שמוסיפות ערך למשתמש.

כפתור התחל משודרג: כאמור כפתור 'התחל' המפורסם והכה מדובר חזר עם מספר שינויים. כעת הוא משנה צורה ומשלב את ממשק האריחים המספק לנו מידע בזמן אמת בלי צורך לפתוח את היישום, משהו שמזכיר מאוד את חווית המובייל בטלפונים המבוססים על Windows Phone. אריחים אלה הפכו ליישומים עצמאיים הנפתחים בחלון נפרד ללא 'התחייבות' לממשק המלא והמציק למשתמשי העכבר והמקלדת. ניתן לפתוח יישומים רבים ולהוריד נוספים מחנות הרשת, והן כולן פועלות בחלון הנפתח בנפרד מממשק האריחים, בדיוק כמו כל יישום בשולחן העבודה.

Windows 10 start menu

התפריט אינו גדול ואינו מפריע כפי שחשבנו שיהיה, ניתן אף להקטין אותו ואת האריחים ולפרוס אותם לרוחב במקום לאורך. למעשה, כל האריחים שמשולבים בממשק החדש הועברו למעשה לכפתור ההתחל תחת התפריט הראשי (תחת All Apps) ושם גם מרוכזים כל היישומים שהתקנו, בדומה לתפריט ההתחל של חלונות 7. הסרה והוספה של יישומים לסרגל מתבצעת בלחיצה עם הכפתור הימני של העכבר מעל היישום, וכך גם אפשר להגדיל ולהקטין את התפריט בהתאם. אם רוצים, אפשר להסיר את היישומים הללו בכלל מכפתור התחל, וכך למעשה מקבלים את המראה הקלאסי והמוכר שלו.

Windows 10 search 2חיפוש רוחבי: גם שורת החיפוש חזרה למקומה המוכר, אבל בנוסף יש כפתור חיפוש ייעודי. ניתן לחפש בתכנים המקומיים במחשב בין אם זה קבצים, תמונות, יישומים וחיפוש בתוך יישומים התומכים בחיפוש פנימי, כך שכל התוצאות משולבות יחדיו. בנוסף לכך, החיפוש משלב גם תוצאות ממנוע החיפוש האינטרנטי של מיקרוסופט, הלו הוא בינג (bing).

שולחן עבודה וירטואלי ומנהל משימות: משתמשי לינוקס (Linux) מכירים זאת כבר מזמן, ובגרסה הקרובה יגידו זאת גם משתמשי חלונות – אפשרות השימוש בשולחנות עבודה ווירטואליים. מיקרוסופט הטמיעה אפשרות לפתוח מספר שולחנות עבודה לעבודה במקביל. מדובר במעין מרחב עבודה חדש. כך לדוגמה ניתן לפתוח שולחן עבודה עבור עבודה על פרויקט מסוים, ושולחן עבודה נוסף שבו יפעלו יישומים אחרים שנבדקים, בלי שהם מפריעים אחד לשני.

כדי לפתוח שולחן עבודה נוסף משתמשים בכפתור חדש שממוקם בסרגל הכלים לצד כפתור החיפוש. כפתור זה פותח למעשה מנהל משימות חדש, שם מלבד האפשרות לפתוח ולנהל את שולחנות העבודה הווירטואליים, ניתן גם לראות את היישומים הפותחים בכל מרחב עבודה, ולסגור אותם בקלות או פשוט לעבור אליהם.

Windows 10 virtual desktop

שינויים נוספים: מיקרוסופט גם שיפרה וליטשה מעט מהדברים הקיימים, כמו פריסת היישומים על המסך. לדוגמה, אם נגרור לאחת הדפנות יישום מסוים, הוא יתפוס מייד חצי המסך, והמערכת תציג אפשרות לבחור יישום אחר מהרשימה של היישומים הפתוחים עבור המחצית השנייה של המסך. שינוי אחר הוא הוספת כפתור לחלק מהיישומים שמאפשר ביצוע פעולות מהירות. הוא ממוקם לצד כפתור הסגירה (x) של החלון והפעולות שאפשר לבחור הן הצגת היישום במקרן, חיפוש מהיר ביישום, שיתוף, גישה להגדרות ועוד. שינוי אחר הוא שבעת לחיצה על שילוב המקשים Alt+Tab יוצג מנהל המשימות החדש, שיש לומר כי הוא עובד מהר יותר ולא מפריע לעבודה השוטפת.

4. אז שווה לשדרג?
באופן כללי נראה כי מיקרוסופט התאמצה לספק בחלונות 10 חידושים רבים, וכי יש מספר מאפיינים חדשים שיכולים לקסום ללא מעט משתמשים. כמי שמשתמשים כיום בחלונות 8.1, אנחנו חייבים להודות כי אלו הדברים שבהחלט רצינו לראות בגרסה זו, ואפשר בהחלט לומר כי הפעם יש כאן שינוי אמיתי בהשוואה לגרסה הקודמת. אנחנו בטוחים כי למיקרוסופט עוד מספר דברים בארסנל שלא נחשפו, כמו השמועות על חיפוש המשולב בעוזרת ווירטואלית ומאפיינים נוספים. נמתין לגרסאות ההדגמה הבאות כדי לגלות זאת.

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • קובי

  לדעתי עדיין לא ממולץ להתקין.. אשמח לסקירות תוכנה כרגע חצי מהדברים פשוט לא עובדים

 • OZ MOSHE

  הסמל החדש שהם עשו לתיקיות שאפשר לראות בתמונות כאן וגם העיצוב של תפריט ההתחל בלי ממשק האריחים בו נראה מאוד מאוד מיושן כמו סגנון ווינדווס 98 וחבל מקווה שישנו את זה עד 4 השחרור הרישמי

  • Yossi Cohen

   אתה יכול לשנות את העיצוב כרצונך… זה ווינדוס.

 • Yossi Cohen

  אני חושב שווינדוס 88.1 יותר טובות מ7 מסיבה אחת… הפרש הביצועים הוא עצום!
  ממשק האריחים מבצע בול את מה שהתפריט התחל היה עושה רק שניתן לסדר אותו עצמאית. סביר להניח שכשיצא ווינדוס 10 אני אשאר עם ממשק האריחים להרצת יישומים כי דיי אהבתי אותו אבל את כל השאר אני אעשה בדסקטופ.

  תזכרו! ממשק האריחים הוא רק לאונצ'ר! לא סביבת עבודה.
  זהו רק מסך בית ממנו ניתן להריץ הכל.
  והתפריט הנסתר של הלחצן ימני על כפתור ההתחל פשוט אדיר!

 • פיפוש

  לא רק משתמשי לינוקס נהנים מעבודה עם כמה שולחנות עבודה במקביל, משתמשי המק משתמשים בפיצ׳ר הזה כבר חמש שנים, ולפני כן השתמשו בפיצ׳ר ה״ספייסס״.
  מזל טוב למשתמשי חלונות, זאת אחת התכונות הכי אהובה עליי במק עוד מהרגע הראשון שהשתמשתי בו, ואני משתמש בו באופן שוטף וקבוע עד היום, קשה לי לתאר כמה שזה משפר את חוויית השימוש במחשב ואת הפרודוקטיביות עליו.
  הגיע הזמן שגם מיקרוסופט תאמץ את הפיצ׳ר הזה. כמו כן עושה רושם שהם הפנימו מה הם לא עשו נכון וחזרו לשורשים, אהבתי מאוד את העיצוב החדש של כפתור ההתחיל.

  זה נראה שמיקרוסופט ממשיכה במסורת של ״מערכת הפעלה אחת טובה, ואחת לא״ שלה. 😉

  • Yossi Cohen

   כבר ב2001 יצא תוסף לוינדוס שעושה את זה.
   ואני כמעט בטוח שזה היה בלינוקס קודם…

 • שלומי

  ולמי ששאל למה 10…

 • U!

  תודה רבה על סקירה טובה (בעיקר חכם מאוד להגביל את הראם והנפח כדי לקבל תוצאות אמתיות יותר) רק כמה CPU הקצאתם ?

  • הקצנו 1.5 ג'יגה-בייט של זיכרון, אחסון בנפח 10 ג'יגה בייט וליבה בודדת

   • U!

    כן,ראיתי על השאר רק על ליבה בודדת לא,
    כשאמרתי חכם התכוונתי שאתם עשיתם בצורה חכמה את ההגבלה.
    תודה רבה!

 • Linux?

  windows מבוססת על לינוקס ? כי תמיד מציגים את לינוקס (וגם בכתבה הזו)
  כאיזה מערכת נפרדת ואחרת (נגיד בהורדה של תוכנה -יש mac ,windows ולינוקס)
  מישהו יכול לכתוב או לקשר אותי לרשימה של מערכות הפעלה לינוקס ?
  אני רק שאנדרואיד ו ios (ועוד כמה מערכות הפעלה סלולריות) הם מבוססי לינוקס.

  • Yossi Cohen

   לא מבינים כלום מהתגובה הזו(דיסקאס מעצבן) אבל אני אנסה לענות לך…
   הפיצ'ר מבוסס על לינוקס ולא המערכת.
   רשימה? תגגל LINUX DISTROS LIST?
   אובונטו היא הנפוצה ביותר ואלמנטרי OS היא הכי מגניבה בינתיים.
   IOS מבוססת על דביאן.(סוג של בן דוד רחוק מאוד של לינוקס…)
   אנדרואיד אכן מריצה קרנל לינוקס.
   וכשאתה מוריד תוכנה זה מראה רשימה של לינוקסים ולא לינוקס אחד.

 • אליהו

  וואלה אני בהלם! באמת בהלם!
  מיקרוסופט מתחילה להתעורר סוף סוף
  הם מבינים שקשה לנו אם הממשק העריכים
  יאלה עוד קצת שדרוג וזה הדרך הנכונה..
  ממתין בסבלנות!!

 • Maor Bar

  נראה שמיקרוסופט לקחו לתשומת ליבם את הטענות של הלקוחות ובאמת הקרינו את זה על המערכת הפעלה החדשה.
  אני מקווה שיהיה שווה לחכות למערכת הזאת.