היום, לפני 7 שנים בדיוק, הציג סטיב ג׳ובס לראשונה את מכשיר האייפון. למרות שהיום בראיה לאחור אנו מבינים לעומקה את המשמעות שהייתה לרגע הזה על חיינו, מעטים היו האנשים אשר באמת הבינו בדיוק עד כמה מכונן, היסטורי וייחודי הוא היה.

אנליסטים, אנשי תעשיית הסלולר ואפילו ענקי עולם הטכנולוגיה כגון מנכ״ל מייקרוסופט סטיב באלמר העלו גיחוך נוכח המחשבה שהמכשיר החדש של אפל יגע ולו במאומה בסטטוס קוו שלהם. אותו המכשיר אשר זכה לבוז מאת סטיב באלמר ורבים אחרים, עד מהרה תפס כאש בשדה קוצים פתוח. אפילו בקרב התחרות – מי שהשכיל להבין מה רואות עיניו הבין שמדובר ברגע מכונן, ושצריך להיערך ומהר. מהנדס גוגל לשעבר בשם כריס דה-סאלבו סיפר על הפעם הראשונה שראה את האייפון: ״כצרכן, פשוט נדהמתי. רציתי אחד (אייפון) באופן מיידי. אבל כמהנדס בגוגל, חשבתי לעצמי שאנו ניאלץ להתחיל הכל מחדש״. ונכון להיום, גוגל עם פלטפורמת האנדרואיד שלה הייתה החברה היחידה שנערכה בזמן לביאתו של האייפון. כל שאר השחקניות בשוק נתפסו עם המכנסיים למטה.

רבים טוענים כי לולא האייפון המקורי שהוצג לראשונה היום לפני 7 שנים, שוק הסמארטפונים לא היה קיים. לא במתכונת הזו. כיום אנו במרחק של נגיעה מלתקוע את הפרצוף במסך בזכות פייסבוק, טוויטר, וואטצאפ, מיילים וכל תוכן אחר שאותו אנו צורכים ואשר מגיע לנו כהתראה למכשיר הסלולר סביב השעון, בכל רגע נתון. אנחנו מסוגלים לבצע מספר דברים במקביל, להפעיל ולגלוש ברשת בו במקום, לבדוק ולבחון וללמוד בלי צורך במחשב ועוד. מדהים איך שהעולם שלנו השתנה מאז, הלא כך? השינוי הזה לחיינו הוא רב, וקצרה היריעה מלהכיל את היתרונות (והחסרונות) שבשינוי הזה. מה שבטוח הוא שהחיים שלנו כבר לא יראו כפי שהיו בעבר, ואנו כולנו נושאים את עינינו לקראת העתיד בכל שנה לראות אילו חידושים ישנו את עולמנו שוב פעם כפי שהם השתנו בזכות השקת האייפון, שהוכרזה היום לפני 7 שנים.

כתב: רון ריינס ופורסם לראשונה באתר iPhones.co.il

 • שחר שמר

  תגידו לי אתם רציניים החברה הזאת לא עשתה את המהפכה והטלפון מגע הראשון הוא לא של אפל הוא של LG אני לא מאמין כמה פעמים האתר הזה טועה ומטעה תקראו LG PRADA ב2006 והטאבלט הראשון ב2001 http://en.wikipedia.org/wiki/LG_Prada

  • גוני

   היו הרבה מכשירי מגע לפני כן, אז מה? הוא היחיד שעשה מהפכה של ממש, הוא זה שאחראי למכשיר האנדרואיד המצוין שיש לך (כנראה) ביד.

  • בולי

   זה לא רק עניין של מי ראשון זה גם עניין של טיימינג והחבילה הכוללת. באייפון וגם באייפד היו דברים שלא תמצא ב LG Prada או בטאבלט שביל גייטס הציג ב 2001..

   יש כלכך הרבה סיבות למה המוצרים של אפל הצליחו בזמן שאחרים לא.

  • שי

   מכשירי המגע הקודמים לא היו יציבים ומהירים מספיק והממשק היה מכוער ולא נוח.
   ואגב את מסך המגע המציאו לפני שישים שנה אז מה?

 • ta2

  ללא ספק האייפון הראשון הצעיד אותנו קדימה והיה חלוץ ורגע גדול בכל נושא הסמארטפונים בעולם.

 • היה לי את הראשון .. אייפון 1 בדיוק כמו בתמונה רק עם 4G חחח לא עם 8 , עד היום הוא אצלי ועובד .. אבל זרוק בארון 😛

 • אפק

  יש גם היום יום הולדת איזה פוקס

 • mr google

  בהתחלה גם לא היו לו חנות אפליקציות -רק בגרסה השנייה של המערכת הוסיפו את המערכת .
  וגם בכל מקרה כל החברות היו מפצחות סמארטפון גם אם לא היה אייפון –
  אייפון רק נתן את ההתחלה ואת הרצון של החברות להכריז על סמארטפונים –
  הוא רק נתן השראה והוא לא הסמארטפון הראשון –
  הוא רק חידש וריענן את התחום שלא היה מוכר לעולם ומפותח –
  תמיד היו את המכשירים הישנים עם המקלדת והמסך מגע עם הסטיילוס
  וגם בלי מסך מגע -בלקברי ו HP ו palm ועוד חברת שנכחדו מאז
  היה להם סמארטפונים עסקיים עם מקלדת –
  הסמארטפון הראשון היה בכלל ב 1980 -עם מסך מגע שחור לבן ואנטנה ענקית -תחפשו בויקפדיה
  ובעוד אתרי אינטרנט -וגם היה מכשיר סמארטפון לסמסונג שהוא היה דומה קצת לאייפון –
  http://appleinsider.com/articles/11/04/19/android_fans_accuse_apple_of_copying_samsung_first
  http://www.techeblog.com/index.php/tech-gadget/feature-top-5-most-wanted-smartphones-of-2007

  • Mr Android

   אתה מדבר שטויות, שאין לי כח בכלל להתייחס אליך. ואני חסיד של אנדרואיד.

  • אנדרואיד מס' 1

   ההפך האייפון הוא עתקה של סמסונג כי סמסונג ייצרו מכשיר שלהם ואז אפל העתיקה אותו ועשתה את האייפון הראשון

   • בולי

    תנסה לשכתב את ההיסטוריה ביותר מצחיק אולי יום אחד מישהו יאמין לך

   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    כולכם פה מדברים שטויות והבל הבלים. בואו נעשה סדר: הטלפו ןהראשון היה מעין טלפון מעפן והוא לא ענה על ההגדרה של סמארטפון באותה עת כי לא הייתה כזו הגדרה! צריך להגיד תודה שהגדירו אותו כטלפון נייד כי מי שהסתובב עם הטלפון הנייד הראשןו הסתובב עם מזוודה ענקית כזאת. אחרי זה נעשו שכלולים ומוטורולה הציגה טלפון די דומה: ארוך ועם אנטנה מצחיקה.

    בתחילת שנות התשעים נוקיה הציגה טלפון שאיך שהו התחיל את התופעה הזו: הוא היה טלפון רגיל אבל הייתה אפשרות לפתוח אותו למסך מגע עם מקלדת והוא אפשר פעולות של אימיילים ודיבור בטלפון. וככה כולם חשבו, ע"פ סטיב ג'ובס, שהם מציגים טלפון חכם אבל לא. הטלפונים החכמים שהופיעו כמה שנים לפני האייפון הצריכו סטיילוס, פאלם והווינדס פון, אבל הם היו איטיים ומוגשמים ורק מי שסבל אותם השתמש בהם. היו טלפונים כמו בלאקברי שהיו מצוינים לעסקים אבל המקשים שלהם היו קבועים ולא אפשרו להשתות בהתאם לאפקליציה או בהתם לרחשי התעשיייה.

    אפל בפיתוח של כמה שנים הצליחה להציג טלפון חכם על אמת: היה לו מסך מגע, אבל מסך מגע שלא הצריך סטיילוס. מסך מגע שתמך בכמה אצבעות במקביל ומסך שהציג רזלוציה טובה לאותן שנים. נכון, לא היה לו מצלמה או רכיב GPS כמו של היום(הוא הכיל רכיב agps שזה רכיב שמבצע טריאנגלציה באמצעות הרשת הסלולרי ומצליח להביא מיקום GPS מקורב) אבל הוא טרף את הקלפים וכל חברה שזלזלה בו אז מנסה להלחם על היקום שלה. וגם מי שזוכר לא היו לא אפליקציות שפותחו על ידי מפתחים כי סטיב ג'ובס ראה את מה שקורה היום: פיתוח אפלקציות באמצעות html5 וJS(כיוון שהרבה חברות לפיתוח אתרים ואפליקציות הולכות אליו) אבל עדיין אפליקציות שמפתוחות באופן native(כאלה לא עובדות דרך דפדפן אלא ישירות דרך הapi של המכשיר) עובדות באופן יותר טבעי ומקבלות יותר יכולות לעומת אפליקציות רגילות. וכמובן הוא הציג יכולות מוזיקה ווידאו שמתממשקות עם הitunes דבר שמאוד נוח, במיוחד לאמריקאים שיכולים לראות פרקים של תוכניות טלויזיה מכל מקום.

    בקיצור, בין אם אתה אוהב מוצרי אפל או מוצרים של אנדרואיד אי אפשר להתווכח עם העובדה שהאייפון הוא המכשיר שהפך את האנושות לקצת דפוקה וסגורה אבל עם אפשרות לקבל כל מידע ולשתף כל מידע ולהתבכיין על כל דבר בסטטוסים מצייצים.

  • בולי

   היו לך 7 שנים להבין למה האייפון הצליח איפה שהמכשירים האחרים נכשלו.. חבל תנסה שוב בשנה הבאה..

   • אנדרואיד מס' 1

    אאחח אאחח בולי מתי תפסיק לחיות בסרט !? אתה צריך עזרה דחופה אפל עשתה אותך עיוור לגמרי אתה לא יכול לחיות עם האמת אז תמשיך לחיות בסרט

   • יוסי כהן

    שיווק?

  • פיפוש

   התגובה הכי מגוחכת שיצא לי לראות אי פעם.
   פשוט בדיחה גרועה במיוחד.