לא רק אפל נעמדת בפני סוגיה משפטית: אפליקציית המסרים וואטסאפ (WhatsApp) שנמצאת בבעלותה של פייסבוק, נדרשת אף היא מבית המשפט לפרוץ את ההצפנה של עצמה ובכך ליצור תקדים – כך מדווח המגזין Times.

תחילתו של הסיפור לפני מספר שבועות, אז הורה שופט פדרלי בארה"ב כי על וואטסאפ לחשוף בפניהם התכתבות שניהלו צמד פושעים על גבי אפליקציית המסרים הגדולה ובכך לסייע בהרשעתם. וואטסאפ מצידה, שהחלה בהצפנת ההודעות לפני מספר שבועות, טוענת שהדבר עלול ליצור תקדים מסוכן ומשמעות הדבר שאפליקציית המסרים תשבור את ההצפנה של עצמה ותעניק למעשה פתח לצוטט ולעקוב אחר המשתמשים. נזכיר, כי פירוש ההצפנה היא שהשיחות המועברות לשרתיה של וואטסאפ מוצפנים בקידוד מיוחד, כך שלאף אחד כולל היא עצמה אין גישה אליהן.

בעוד וואטסאפ צריכה למסור את החלטתה בזמן הקרוב האם לפרוץ את ההצפנה שהיא עצמה ביצעה כאמור, עומדת כעת בפנייה דילמה קשה אף יותר מפרשת אפל וה-FBI: לוואטסאפ, בניגוד לאפל, ישנם את הכלים להאזין ולצוטט למשתמשיה – עניין הנפוץ מאוד בעיקר כאשר מדובר במלחמה בפשע וגורמי אכיפה פנו לבית המשפט בדרישה שוואטסאפ תספק את הגישה למידע.

זוהי אינה הפעם הראשונה בה פרטיות המשתמשים מונחת על הכף. בשני המקרים המדוברים, הן במקרה של אפל והן במקרה של וואטסאפ נדרשת מעצמות טכנולוגיות לבצע דרך עקיפה וללכת נגד הנהלים שהן עצמו קבעו, דבר שיכול להשפיע קשות על אמון המשתמשים בשירות. יחד עם זאת, נדרשות החברות להחליט איזו פרטיות חשובה יותר: פרטיותם של הפושעים או פרטיותם של המשתמשים.