בימים בהם ענקיות התוכנה והחומרה משקיעות משאבים רבים בפיתוח עבור הסמארטפון, דואגת אפל (Apple) לרענן גם את מערכת ההפעלה הוותיקה שלה עבור המחשב הנייח. בכנס המפתחים השנתי של החברה, WWDC, חשפה אתמול (ב') אפל, את הגרסה העשירית של מערכת ההפעלה שלה OS X, זו המכונה Mavericks.

Finder Tabs: לאור כמה חידושים שחשפה אפל אתמול, נראה כי היא מנסה "לשאול" חוויות גלישה המוכרות לנו מדפדפנים שונים. כך למשל, בעת השימוש בסייר הקבצים של ה –OS X , זה המכונה – Finder, תתאפשר עבודה בכמה כרטיסיות במקביל. פעולה זו אמורה למנוע פתיחת חלונות רבים על שולחן העבודה. בנוסף, יוכל המשתמש להוסיף על פי ראות עיניו, "תגיות" לתיקיות ולקבצים שונים, זאת בכדי לשפר את תוצאות כלי החיפוש של מערכת ההפעלה וארגון נוח יותר של קבצים על פי נושא.

ריבוי תצוגות (Multiple Displays): אפל מתאימה את מערכת ההפעלה שלה גם לעבודה בריבוי תצוגות. Mavericks תאפשר להציג את תצוגת המחשב בכל סוגי המסכים שיבחר המשתמש, כמו גם שימוש בפלטפורמות שונות שלה, כגון Apple TV ו- AirPlay.

Safari: דפדפן האינטרנט בגרסתו האחרונה כולל מספר פיצ'רים ושיפורים בגזרת ניהול תצורכת הזיכרון ולדברי אפל הדפדפן דורש פחות זיכרון מאשר דפדפנים מתחרים. מנוע הקידוד של הדפדפן שופר והותאם למסכי הרטינה, וכן הוא כולל גלילה חלקה. אחד הפיצ'רים המעניינים ביותר שהוצגו הוא Shared Links, כלי המאפשר לצפות בקישורים שהחברים שלנו מפרסמים בטוויטר ולינקאין (אין פייסבוק בינתיים) וניתן לסייר בהם דרך חלון בתוך הדפדפן.

התראות (Notifications): ניתן להגיב ישירות מתוך ההתראות.יישומים אשר תומכים בפוש (Push) ב-iOS מעתה יוכלו גם לספק התראות ב-OS X וניתן לראות אותם ישירות על מסך הנעילה, ממש כמו במכשירי ה-iOS.

מפות: המפות שהושקו בשנה שעברה ל-iOS מגיעות גם לגרסה השולחנית של מחשבי מק. ניתן לשלוח יעד ומסלול מהמערכת ישירות למכשיר ה-IOS אשר יוצג ישירות על מסך הטלפון של המשתמש. פתיחת הנעילה תציג למשתמש הוראות לניווט למקום היעד.

OS X Maps

iBooks:  היישום המוכר מגיע גם למחשבי המק, כך שניתן לקרוא ולשתף ספרים בין כל מכשיר iOS למחשב מבוסס OS X.

לצד אלו, מכניסה החברה למערכת למעלה מ – 200 תכונות חדשות. את חלקן מפרט קריג פדריהיי, סגן הנשיא להנדסת תוכנה בחברת "אפל": "OS X Mavericks היא הגרסה הטובה ביותר שלנו. היא מכילה אפליקציית מפות ואפליקציית iBooks חדשות, יכולות תיוג וחיפוש, תמיכה בתצוגה מרובת מסכים, שיפור בביצועים, חיסכון באנרגיה וכן דפדפן ספארי (Safari) חדש".

גרסת Mavericks של מערכת ההפעלה זמינה בינתיים רק לחברי תכנית המפתחים של "אפל". בסתיו הקרוב, מבטיחים בחברה, יוכלו כלל המשתמשים להוריד אותה מחנות האפליקציות של Mac.

צילומים: Alex Washburn/Wired

שתף:
-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.
 • ג'ייסון

  כבר ידוע אילו מקים מקבלים את העדכון? המערכת הפעלה של מק זה פשוט תענוג, ווינדוס זה זבל. ממליץ לכולם.

  • בולי

   קראתי איפשהו שכל הדגמים שמריצים Mountain lion כרגע גם יריצו את Mavericks.
   לדעתי זה נכון

 • אהרון

  לעומת הios 7 העדכון הזה ממש לא נראה משמעותי, אני אישית לא בטוח שהייתי משלם עליו 30 דולר בשביל שדרוג.

  • בולי

   אני לא יודע אם אתה משתמש במק או לא אבל העדכון הזה משמעותי מאד. מבחינת פי'צרים אין דברים מהממים כמו ב iOS 7 אבל יש הרבה דברים מאד חשובים. למשל ב Activity monitor (כמו Task manager) תוכל לראות כמה כל אפליקציה לוקחת מהסוללה של המכשיר.
   ה Scrolling שיותר חלק בכל המערכת הפעלה וגם בספארי וניהול זכרון שנראה מעולה. בהחלט שווה 20-30$.
   אנשים שמשתמשים במק לא רוצים עיצוב חדש כמו שעשו בווינדוס 8.. הם רוצים נוחות שימוש ויותר אפשרויות out of the box.

 • בולי

  היו עוד המון חידושים. הניהול זכרון נורא חשוב. במק שמים דגש על ניהול משאבים אפקטיבי וזה בכמה וכמה רמות מעל ווינדוס לדעתי.
  באמת נראה שהמערכת נהדרת. לא אמרו כמה היא תעלה אני מקווה שכמו שנה שעברה

 • עידן

  המערכת החדשה מאוד נחמדה עם פיצ'רים נחמדים ושימושיים.

  מפות אפל יהיו זמינים להורדה גם ב-PC?

 • שלום המסולסל

  וואו. אשקול בכובד ראש אם לנסות בPC שלי….מה לעשות שלא לכולם יש את ה10-11K האלה בכיס בשביל לפטופ

 • פיפוש

  שכחתם להוסיף את הפיצ'ר שחוסך באנרגיה ברגע במכסים אפליקציה תובענית באפליקציה רגילה. האפליקציה ה"תובענית" מבחינת אנרגיה וכוח עיבוד נכנסת למצב חסכון סוללה, ומוכנה לשימוש ברגע שרק חושפים אותה על ידי הזזת האפליקציה שכיסתה אותה.

  מחכה כבר לעדכן את המק שלי, מערכת הפעלה מגניבה למדי.