התראות פעילות ואינפורמטיביות

בשבוע הבא צפויה גרסת Jelly Bean לצאת לראשונה על גבי מכשיר ה-Galaxy Nexus. בעוד שהיא לא מביאה עימה מהפכה, היא כוללת מספר אפשרויות חדשות לצד שיפורים רבים מתחת למכסה המנוע. מה צפוי לבעלי האנדרואיד בעדכון המתוק הבא?

Google Now: אולי החידוש המשמעותי ביותר שקיים ב"סוכריית גומי" (Jelly Bean) הוא Google Now, שיפור לאפשרות החיפוש הקולי שלא רק מציג תוצאות חיפוש בצורה של טקסט אלא יודע להציג את המידע בכרטיסיות ולהקריא אותו למשתמש, למעשה ניתן לתאר כי מדובר בעוד "כפיל סירי" אך למעשה מדובר בהרבה יותר מכך.

למעשה Google Now הוא לא רק הפנים החדשות של שירות החיפוש הקולי, אלא מאפשר לקבל מידע רלוונטי גם מבלי לבקש, כך שאם מופעל יישום ה-Google Now בבוקר, טרם היציאה לעבודה מציג היישום את הזמן שייקח להגיע אל העבודה כולל התחשבות בפקקים או בעומס הקיים בתחבורה הציבורית ואף יציע מסלול חלופי, ככל שעובר הזמן היישום "לומד" להכיר את המשתמש ואת העדפותיו השונות.

Beam: אפשרות שיתוף באמצעות טכנולוגיית ה-NFC, הוצגה לנו בגירסאת הקודמת של אנדרואיד, אך הייתה די מוגבלת, היה ניתן לשתף רק קישורים לתכנים כמו יישומים בחנות ה-Google Play או כרטיסי ביקור, ולמעשה המידע אותו היה ניתן לשתף היה מוגבל בגודלו למספר מחרוזות טקסט. כעת בגרסה החדשה מאפשרים לשתף תכנים גדולים הרבה יותר כמו תמונות או סרטוני ווידאו בין מכשירי אנדרואיד התומכים ב-NFC. בנוסף ניתן אף ל"זווג" את המכשיר עם אביזרי בלוטות' משלימים באמצעות נגיעה בלבד.

התראות פעילות ואינפורמטיביות

ההתראות: וילון ההתראות היה חלק מהותי מחוויית השימוש באנדרואיד עוד מהגרסה הראשונה של וכמעט שלא השתנה כלל. כל תפקידו היה לרכז את ההתראות מהיישומים השונים במקום אחד ובלחיצה על ההתראה להפעיל את היישום הרלוונטי, בסוכריית גומי הופך מרכז ההתרעות ליעיל והסברתי הרבה יותר.

בגרסה החדשה ההתראות לא מוגבלות אך ורק לשורות של מלל, אלא יכולות להציג בנוסף גם תמונות. כך לדוגמה אם חבר העלה לגוגל+ תמונה ניתן מבלי להפעיל את היישום להגיב על התמונה על התמונה או לעשות לה +1, או אם לדוגמה מתקבלת הודעה לזימון פגישה ניתן, מבלי לפתוח את יישום יומן הפגישות, לאשר או לדחות את ההשתתפות בפגישה. כמובן, שלמפתחים יש גישה מלאה להתראות החדשות ויכולים לשלוט באיזה מידע יציג היישום שלהם ואף לבחור את הפעולות המהירות שיהיה ניתן לבצע דרך וילון ההתראות.

על-מנת לא ליצור עומס של מידע בווילון ההתראות, רק ההתראה הראשונה ברשימה מופיעה בצורתה הגדולה, אך באמצעות מחווה של החלקה מטה באמצעות שתי אצבעות, ניתן להרחיב התראות אחרות ברשימה ולהציג מידע נוסף.

בנוסף, מערכת ההתראות החדשה חשופה יותר לשתילת פרסומות, כמו פרסומות ה-AirPush הידועות לשמצה. הבעיה שעד כה לא היה ניתן לדעת איזה יישום שותל פרסומת (או סתם התראות מטרידות) בווילון ההתראות, מעתה ניתן באמצעות לחיצה ארוכה לקבל מידע מאיזה יישום הגיעה ההתראה ואף לבטל את קבלת ההתראות מהיישום באופן גורף.

מצלמה וגלריה: יישום הצילום קיבל שיפור קטן באופן הפעולה שלו שכעת דומה לאופן פעולת יישום הצילום במכשירי ווינדוס-פון, כעת בעת צילום של תמונה התמונה זזה לצד, בהחלקה לכיוון הנגדי ניתן להציג את התמונה האחרונה שצולמה ובמחווה של צביטה נחשפות תמונות נוספות שצולמו. במידה והתמונה לא מוצלחת, החלקה של התמונה לצד העליון או התחתון של המסך תגרום למחיקה שלה.

מקלדת עם טקסט חזוי

מקלדת והכתבה קולית: בכל ירסה מבטיחים לשפר את המקלדת המובנית של אנדרואיד, אך נראה שזהו שיפור המקלדת הנרחב ביותר, כעת המקלדת כוללת בנוסף להשלמה אוטומטית אפשרות לחיזוי המילה הבאה על סמך המילה הקודמת ותכיפות השימוש, בדיוק כמו אפשרות החיזוי שקיימת במקלדות SwiftKey או A.I. Keyboard אך גוגל החליטו לשפר מעט את המקלדת שלהם ובמקום לחשוף הצעות נוספות על-ידי גלילה לצדדים ניתן בלחיצה ארוכה על המילה האמצעית לקבל עוד הצעות רלוונטיות.

בגרסה 2.3, נוספה האפשרות להכתבה קולית, בגרסה 4.0 שופרה ההכתבה הקולית כך שלא היה צריך להמתין לפעולת פענוח ההכתבה שתתבצע על השרת והמילים הופיעו על המסך בסמוך לאמירתן. כעת בגרסה 4.1 ניתן לבצע הכתבה גם במצב לא-מקוון ולמעשה פענוח המילים מתבצע על המכשיר, כרגע האפשרות זמינה באנגלית בלבד אך צפויה להתרחב עבור שפות נוספות.

זיהוי פנים: כאשר הוצגה האפשרות לפתיחת נעילת המכשיר על-ידי זיהוי של המשתמש, עלו טענות שהיא אינה יעילה ומאובטחת מספיק שכן, מתברר שבאמצעות צילום פנים של המשתמש, שזמין היום בקלות רבה באמצעות הרשתות החברתיות השונות, ניתן לפתוח את המכשיר. למרות שמאז ומעולם התייחסו בגוגל אל האפשרות הזו בתור אמצעי אבטחה בחוזק נמוך, הם החליטו לשדרג אותו מעט. כעת ישנה בדיקת חיות (Liveness Check) אשר מחייבת את האדם למצמץ, זאת על-מנת להוכיח שמדובר באדם ולא בצילום.

ביצועים: בגרסת ה"קסטה", אנדרואיד 4.0, הובטח שיפור בביצועים על-ידי הפעלה של האצת-חומרה לצד תמיכה בליבות כפולות, אך לעיתים קרובות מדי הייתה הרגשה של "גמגום" בביצועים של מערכת-ההפעלה, דבר שהוביל לתסכול ולחוויית שימוש ירודה ביחס למערכות-הפעלה מתחרות כמו ווינדוס-פון או iOS.

עם שיחרור הגרסה הנוכחית, גוגל הכריזו על מלחמת חומרה באיטיות ולהביא למקצה של שיפור בביצועים באמצעות מה שהם מכנים "פרוייקט חמאה" שנועד באמצעות מתן עדיפות למחוות משתמש, חיזוי מיקום הלחיצה וגרירה וטכניקות נוספות להביא לשיפור במהירות התגובה.

עוד שיפור שמביא עימו פרוייקט חמאה, הוא בניהול מסך הבית, שהפך מעט חכם יותר. בעבר אם ניסיתם לשים יישומון (Widget) על מסך הבית ובעקבות סידור הסמלים לא היה מספיק מקום הייתה מתקבלת הודעה על המסך כי אין מספיק מקום, בסוכריית גומי זה לא המצב והסמלים זזים ומפנים את מקומם לטובת מיקום היישומון על-גבי מסך בית. אומנם שיפור קטן אך כזה שנועד להביא לחווית שימוש שוטפת יותר.

לסיכום: למרות שנראה תחילה כי סוכריית גומי תהיה עדכון קטן, שכן היא זכתה למספר הגירסא 4.1, גוגל הצליחה להפתיע ולהציג מספיק חידושים שגורמים לנו להצטער שאנחנו לא בעלי מכשיר נקסוס. נראה שבגוגל הבינו מאז הצגת ה"קסטה" כי חווית השימוש המורכבת מחזות מערכת ההפעלה לצד הביצועים מעולים חשובים למשתמשים לא פחות משימושיות ו"פרוייקט חמאה" הוא בהחלט צעד נכון לקריאת ההפיכה של מערכת-ההפעלה למוצר שיגרום לאנשים לרצות להשתמש בו.

לסיכום: כאשר נחשף כי גרסת סוכריית גומי, הוא תת עדכון (4.1), חשבנו כי יהיה מדובר בעדכון קטן שיכלול רק שיפורים לגירסאת ה"קסטה", אך בכנס המפתחים גוגל בהחלט הצליחו להפתיע אותנו עם הצגה של שירותים כמו Google Now, לצד שיפורים נחוצים בחוויה ומהירות השימוש, נראה שבחברה הבינו כי מערכת-ההפעלה טובה צריכה להיות שימושית אך גם מהירה.

שתף:
-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.
 • דביר

  איך משנים את האפשרויות שבמרכז ההתראות???

 • ירון

  ה-Slim ICS עובד מעולה על ה-SGS1, מאז שיש לי אותו, אני מרוצה מהמכשיר שלי סוף סוף.

  לג'לי בין אעדכן כאשר אפליקציות מסויימות יותאמו לו וגם אז זה יהיה Slim Beam, התקנתי אותו, הוא טס חלק על ה-SGS1, אבל הבעיה כרגע היתה שחלק מהאפליקציות לא הותאמו לג'לי בין ולכן חזרתי ל-ICS.

  כיום, עיקר הבעיות שלי זה הג'י פי אס שזה בעיה ידועה של המכשיר ובנוסף זה שאין פלאש למצלמה, מעבר לכך, אני מרוצה סוף כל סוף מהמכשיר וגם העברתי חבר לאותו רום וגם הוא מרוצה אחרי שנה של עינויים.

 • אלעד

  אנשים התנסו ב-PROJECT BUTTER בדפיי כי יש ב-xda את הרום הראשוני של 4.1 והם אומרים שהמכשיר פשוט טס אז אני רוצה לראות מה האייפוניסטים יגידו עכשיו כשהגלקסים והXים והדפיי וכולם יקרעו לאייפון את התחת במהירות ותגובה

 • אסף מורז

  "בואנה גבר דבר מה זה ? רץ יותר טוב מאייפון ? האם הוא נהפך לסמרטפון מספר 1 שיש לו גילי ? חובת האתר , איתיי , למאמר בנושא"

  כן אחי, המכשיר שלי עובד מהר יותר וחלק יותר מאייפון, אולי מאייפון פרוץ לא יודע, אבל הוא לא רואה ממטר את האייפון 4S של בת זוגתי! יש לי גלקסי נקסוס אגב…

 • אסף מורז

  אני משתמש בגרסה הזו מאז שיצאה (לפני כשבועיים) ולמרות שהסרתי אותה בהתחלה בגלל חוסר תמיכה בלאנצ'ר שאני משתמש בו (Apex) ובגלל עוד כמה סיבות, היום כשכבר הכל התעדכן אני משתמש בה במשך שבוע+ ואתה טועה לגבי המקלדת. אני מסכים איתך שהלחיצה הממושכת על המקש הארוך היא מסורבלת ולא נוחה, אך נוסף אליה גם כפתור (כמו גלובוס קטן) בצד שמאל שמאוד מזכיר את הדרך שבה עוברים שפה באייפון, למעשה מדובר באותו הדבר בדיוק כך שיש לך כעת שתי אפשרויות, מה שאומר שתוכל להמשיך להשתמש במקלדת המקורית שלדעתי היא הכי נוחה והכי מדויקת ועדיין להחליף שפה בצורה נוחה.

  אגב, משום מה אני לא מצליח למצוא את האופציה להזיז את הסמן עם מקשי הווליום על המקלדת המקורית כמו שהייתי עושה בעבר, מישהו יכול לעזור?

 • rrui

  איזה רום אתה משתמש?

 • עידן

  מה?! iOS 5 כללה חידושים מדהימים שמשנים את כל חווית השימוש כמו מחוות לiPad תזכורות iMassage אפליקצית מוזיקה חדשה מרכז עדכונים (הרבה יותר טוב מי שבאנרואיד) iCloud ועוד

  • Lear

   כפרה מדברים על הiOS 6, והiOS 5 הגיעה ביחד עם הסטטוס בר שהיה באנדרויד מהיום הראשון אז אני לא מחשיב אותה.

 • יוסי כהן

  אתם שוכחים שאייפון 4 עולה 3300 שקל! מחיר של גלאקסי אס 3!
  אתם קונים איזה מיילסטון או גלאקסי 1 ב1500 ש"ח בערך ואתם אחריי זה אומרים שאנדרואיד לא טוב?
  אני עם מוטורולה דיפיי ICS הכי חדש והוא יותר מהיר ויותר חלק מהאייפוד 4 שלי עם הIOS 5.1.1 וזה עוד עם רקע מונפש!
  אתם גם שוכחים שכל הIOS זה רק APP DRAWER בעוד אנדרואיד היא טיפה יותר מזה…
  אז למה הגלילה(והזום) לא חלקה באנדרואיד? 1)עד לא מזמן זה לא כ"כ עניין אנשים אז לא פיתחו את זה
  2)אנדרואיד גולל את הטקסט או הדף אינטרנט ממש כמו שהוא בלי לעצור אותו ובלי להפסיק לטעון ולרנדר! בעוד IOS פשוט עוצר כמעט הכל….(תאמינו לי אל תזיזו את הדף לפניי הורדה שסופרת לאחור בIOS אתם לעולם לא תגיעו ל0 בספירה)
  היום אנדרואיד גם לקח את השיטה של IOS והפסיק לרנדר דפי אינטרנט וקטורית(פיירפוקס וכרום עושים זאת הרבה יותר טוב מהאייפון… הפ לא נתקעים אחריי הזום באתרים כבדים…)
  3)עד היום אנדרואיד רינדר תוכנתית ללא האצת חומרה… היום? מה זה PROJECT BUTTER אתם חושבים?

 • יוסי כהן

  DOCS MASTER ICS LATEST VERSION
  תוריד ותנסה… זה חלק הרבההה יותר מהאייפון 4…
  וגם יש SLIM ICS למרבים עוד ייותר בביצועים…

 • יוסי כהן

  הדבר היחיד הנוראי במקלדת האנדרואיד 4היא אי האפשרות להחליף שפה בצורה נוחה ונורמאלית…(תפריט? WTF?) בGB זה היה מעולה עם ההחלקה וכאן חייב לחוץ ארוך על מקש הרווח או ללחוץ על שיטת הקלט בהתראות(שינוי מבורך שזה שם…)
  סווייפ בינתיים הכי טוב!

 • גלעד

  משהו אחד לא ראיתי בכל ההדגמות, בחלון התראות יש קיצורי דרך להפעלה מהירה של wi-fi, gps, מצב שקט וכו'.

  לא ראיתי את זה בגלי-בין…

  או שפיספסתי?

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  קראתי בתגובות שמכשירים , נקסוס ,שקיבלו גילי קפצו לליגה אחרת , קרי – כך לדבריהם -הפכו לסמרטפון מס 1 ,חובת האתר , איתיי , לדווח לציבור האם יש אמת בדבר ? אם כן מדובר בסנסציה ?

  • אסף מורז

   אכן יש אמת בדבר, אם יפול לידיך נקסוס, בדוק את העניין כי זה פשוט לא יאומן מה שהם עשו כאן מחוץ לשאר השיפורים ולבאגים שהם תיקנו גם בעברית. אני מרוצה מכל רגע מאז השדרוג לגרסה זו.

 • אסף מורז

  שי, אחלה כתבה! כל הכבוד 😉

  אני עם גלקסי נקסוס על ג'לי בינס והיא פשוט עפהההה, שדרוג לפנים חבל על הזמן. אני מרגיש כאילו שחזרתי לאייפון מבחינת חלקלקות הממשק והמכשיר עכשיו פועל הרבה יותר מהר וחלק ממנו סוף כל סוף.

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

   בואנה גבר דבר מה זה ? רץ יותר טוב מאייפון ? האם הוא נהפך לסמרטפון מספר 1 שיש לו גילי ? חובת האתר , איתיי , למאמר בנושא .

 • עומר

  מצחיק שאומרים שזה עידכון קטן, כשאפל הוציאו את אותה מערכת הפעלה, רק בתוספת סירי, עשו מזה רעש וצלצולים…

 • aaaxaxax

  כולם יקבלו בסוף די —!!! אם לא מהחברה אז תמיד יש רומים…

 • יוסי

  לגבי. מה שתיארת על המקלדת. זה כבר מופיע בגירסה 4.0 ( הלחיצה על המילה האמצעית).

  • גם טקסט חזוי?

   למיטב זכרוני לא, יכול להיות שזה בגלל שאני תמיד מתקין את Smart Keyboard שמרגישה לי הרבה יותר טוב

 • JamesCrow

  לא מסכים אם מה שנאמר על "אנדרואיד" אבל כן על "סמסונג" סמסונג נוטה לעדכן יותר את מכשיר הדגל האחרון שלה ולא את קודמיו וזה החסרון אך אל תשכחו שיש את הנקסוס והוא מתעדכן בדיוק כמו הפלאפון המרכזי של שאר החברות ולכן אני עובר לנקסוס ולא לSGS.

  • סמרטפון

   זה לא סמסונג זה היבואנית של סמסונג בארץ אבל עכשיו הכל השתפר ודרך אגב האס 2 יקבל והאס 1 לא!!111

   • SGS1

    זה דווקא כן סמסונג (אני מדבר על SGS1).

    הם החליטו שהם לא יוצאו עדכון גרסה למכשיר הזה ולכן אין למפעילות בארץ על מה להתבסס.

  • סמסונג דואגים לעדכן אבל הלו"ז שלהם קצת מעפן, HTC דואגים לעדכן הרבה יותר מהר מהם.

 • אוהד

  אחלה עידכון!!!111

 • אורן

  מתי נדע סופית אילו מכשירים יקבלו את העדכון?

  • שי לוי

   כששאר היצרניות ישברו שתיקה ויכריזו אלו מכשירים יקבלו את העדכון.

   אני רק מקווה ש-HTC תעדכן את הסנסיישן ותביא את ממשק ה-Sense 4 יחד איתו…

 • NoName

  אהבתי את חלון ההתראות החדש

  אנדרואיד 4.1 לא אכזב בכלל!

  הייתי נהנה ממנו מאוד אם סמסונג היו משחררים גרסה שלו לגלקסי S1…

  • אשר

   כנראה נצטרך להסתמך על xda כדי שיביאו לנו רום איכותי ומהיר סופסוף. כל כך התאכזבתי מסמסונג על החוסר רצון לעדכן גלאקסי ראשון שאני בחיים לא חוזר לסמסונג. מבחינתי אנדרואיד מת. רק אייפון מהיר איכותי וניתן לשדרוג תוכנה אפילו 3 גרסאות מהדור הנוכחי. שימו לב, תמיכה בלקוחות זה שירות חשוב מאד ובזה סמסונג נכשלו בצורה מרה.

   • הקלד את שמך

    גם אם יש לך אייפון 1 ונניח שאתה יכול לעדכן לios6 העדכון עדיין לא משנה שום דבר כי שים לב שאת כל החידושים הטובים יהיו רק לאייפונים המתקדמים, קח לדוגמא שבתחילה שרק סירי יצאה היא הייתה רק בשביל אייפון 4s והאייפד 2, והאייפונים והאייפדים הקודמים שעודכנו לאותה הגרסא לא קיבלו את אותם החידושים מה שאומר שחידושים בiosלא משמעותיים כמו באנדרואיד ולכן אנדרואיד מתקשה בחידוש המכשירים הקודמים שלה..

    • אשר

     איך אתה מסביר את זה שעד היום אף גרסת אנדרואיד מצליחה לגרום לגלאקסי 1 לעבוד כמו שצריך בלי לאגים. לא של המפעיל או סמסונג או רום של סיאנוג'ן

     • הקלד את שמך

      לך תדע, מן הסתם שגם הגלקסי 1 הוא מכשיר ממש ישן עם חומרה דיי גרועה.. תחשוב על זה..

      • SGS1

       לגלקסי 1 יש את אותה החומרה שיש לנקסוס S שכן קיבל את העדכון…

       • אשר

        מה שמרתיח אותי עוד יותר זה שכשקניתי אותו השוו לאייפון 4, שקר בוטה.

        המכשיר תקול מן הייסוד.

       • הקלד את שמך

        אולי יש להם את אותה החומרה אבל שים לב שהנקסוס הומצאה על ידי גוגל ןאף מערכת ההפעלה הומצאה על ידה, מה שאומר שהיא ידעה להתאים אצ הפלאפון בצורה הטובה ביותר לגרסאות הבאות שהיא תייצר כי היא נותנת את הדרישות וידעה את זה לפני כולם.. אותו דבר קורה עכשיו גם עם הגלקסי נקסוס שאני מניח שהוא יוכל לקבל גם עדכון לגרסא שתהיה לאחר הג'לי בין..

  • סמרטפון

   גם אני נהנה בו בSGS3 ובן דוד שלי עם ה one x!!!!!

   חחחחחח לא נירא לי שהו יקבל עם הגלקסי 2 לא מקבל(זה לפחות מה שאמרו)!

   • מישהו

    זו שמועה לא נכונה שאתר לא אמין כתב וכל האתרים בארץ מאמינים לה!!!

    אותו אתר כתב שגם 4.0.4 לא יגיע לאס 2 ונחש מה… הודלף הרום הרשמי של 4.0.4 לאס 2!!!

   • אהרון

    למה שהוא לא יקבל?? זה מכשיר דגל של HTC אם אותו היא לא תעדכן אז את מי היא תעדכן?