גוגל, כמתחרה חדשה בשוק הניווט הישראלי וכמובילה בשוק העולמי יש לה רקורד מבטיח עם ניווט קולי, פנייה אחר פנייה, חיפוש בתי עסק ועוד. לקחנו אותה בהשוואה ראש בראש מול ה-Waze הוותיקה ואפשר לומר גם השולטת בתחום הסמארטפונים.

עברית ללא עברית
בתפריט הראשי של האפליקציה ישנם ארבעה לחצנים גדולים שאחד מהם הוא קישור מהיר "סע הביתה" אשר מאפשר להגדירו ככתובת הראשית שלנו. ב-Waze ניתן לבחור מתוך שני מקומות מועדפים בתפריט הראשי. לתחילת הניווט ניתן לבחור בין הקלדת היעד או לחלופין בזיהוי קולי, שעובד נהדר בשלושת השפות שבדקנו:  אנגלית, רוסית ועברית. וכאן התגלתה הבעיה הגדולה הראשונה של האפליקציה. באפליקציות של גוגל שפת ממשק משתמש תלויה בשפת המערכת ולא ניתנת לשינוי באפליקציה. דוגמה: בטלפון שהשתמשנו בו שפת המערכת היא אנגלית, כל התפריטים, התאריך ועוד מוצגים באנגלית. אבל בזמן הניווט אנו מעדיפים  ששמות הרחובות על המפה יוצגו בעברית וכך גם ההוראות הקוליות. בניווט של גוגל לא ניתן להגדיר שפה שונה בתוך האפליקציה. למעשה, כל מה שאנחנו יכולים לשנות בניווט של גוגל אלו אפשרויות הנתיב, בהן הימנעות מנתיב האגרה וכבישים מהירים, ואפשרות לעמעם את המסך בין ההנחיות לחסכון בצריכת החשמל וכן לבצע חיפוש בעברית. לעומת זאת ב-Waze ניתן לבחור בעת הפעלת האפליקציה בפעם הראשונה את שפת הממשק ללא קשר לשפת המערכת. מי שהתרגל לשמוע את הנשיא פרס מנחה אותו בזמן הנסיעה, יישאר עם Waze כי עם גוגל יש רק אופציה אחת. 1:0  ל-Waze.

ממשק הניווט
בבוקר של נסיעת מבחן הראשונה נסענו מאור עקיבא, לקיבוץ געש. בגלקסי נקסוס הפעלנו את ה-Waze  ובנקסוס 4 של את אפליקציית הניווט של גוגל. עם הצגת המפה רואים את ההבדלים בין האפליקציות: ב-Waze רואים חץ ימינה לפניה ראשונה ומתחתיו חץ שמאלה לפניה שניה. בניווט של גוגל בחרו לשים את הוראות לפני שנייה מהצד הנגדי של המסך עם צבע רקע שונה. בנוסף לחצן המאפיינים בשורה התחתונה שונה מלחצן המאפיינים של "הולו". שוב חוסר עקביות בממשק המשתמש.

googlenavigation3ניווט של גוגל קבעה מסלול נסיעה דרך כביש 2 ו-57 דקות עד היעד ואילו Waze חישבה מסלול נסיעה דרך כבייש 4 ו-48 דקות עד היעד. בחנו לנסוע דרך כביש 2 בכדי לבחון את הערכת זמן הנסיעה של ניווט של גוגל. Waze חישבה מחדש את המסלול וקבעה זמן של 49 דקות נסיעה. בסופו של דבר זמן הנסיעה הסתכם ב69 דקות. טעות של 12 דקות לניווט של גוגל ו-20 דקות ל-Waze.

בזמן הנסיעה, ב-Waze נבחר מסלול שונה וארוך יותר בגלל פקק בהמשך הכביש. גם במקרה זה בחרנו לנסוע על פי ההוראות ניווט של גוגל רק כדי לגלות שכלל לא היה פקק. נקודת זכות לניווט גוגל.

דיווחים והתראות
לאורך הנסיעה WAZE התריעה על תקלות בכביש, עדכונים בתנועה, מיקום ניידות משטרת התנועה ומכמונות מהירות. מה שלא קיים כלל בניווט של גוגל. בנוסף, Waze מציגה מידע כגון שעה משוערת להגעה וכמות הקילומטרים הנותרים. הבדל נוסף בין האפליקציות הוא באופן הצגת מסלול הנסיעה. ב-WAZE ניתן לראות את מצב התנועה ללא התערבות הנהג. בניווט של גוגל צריכים להיכנס להגדרות, לבחור ב"שכבות" ואחרי זה ב"תצוגת תנוע". רק אז נצפה במבט על של כל המסלול, מחולק לצבעים שונים על פי חומרת התנועה. ברגע שנלחץ על לחצן הניווט, נחזור לתצוגה רגילה של מסלול הנסיעה.

googlenavigation4

גם בכל מה שקשור להתראות הקוליות, ידה של Waze על העליונה. בשבועיים בהם אנו בודקים את הניווט של גוגל גילנו הרבה תקלות. לדוגמה, באחד המקרים הודיעה לנו אפליקציית הניווט של גוגל על פניה ימינה בכיכר בעוד 600 מטרים, התראה קולית הבאה התקבלה שהיינו כבר בתוך הכיכר והתחלנו את הפניה רק מתוך היכרותנו את מסלול הנסיעה.

תמונה שווה אלף מילים
אבל לא הכל שחור, לניווט של גוגל יש גם נקודות זכות. אחת מהן היא אפשרות תצוגת תמונת לווין, בדומה למפות של גוגל, מה שיוצר לעתים, מראה יפה במיוחד של הכביש. ניווט של גוגל קשור ישירות ל-Street View. לחיצה על שורת המידע העליונה בה מופיע הפניה הבאה, מובילה ל"מבט על" של המקום והופעת לחצנים נוספים. אחד מהם הוא לחצן עם דמות בן אדם. לחיצה עליו מציגה לנו תמונה של הפניה מ-Street View עם סימון הפניה על הכביש. התכונה הזאת יכולה לעזור במקומות לא מוכרים.

googlenavigation7

לתכונה זו גם תקלות שעלולות לבלבל, כמו במקרה זה, בכיכר בכניסה לקדימה. במבט על רואים בבירור שעלינו לפנות שמאלה בכיכר. בתמונה רואים את החץ מורה לנו להמשיך ישר. זו לא תקלה שקשורה לישראל בלבד. זו תקלה שמופיע במקומות רבים.

בסיום הנסיעה מתקבלת תמונה של היעד. התכונה שימושית ביותר במקרה ומגיעים למקום ומתחילים לחפש את הבית אליו אתם צריכים להגיע.

googlenavigation6

עדכונים
בכל מה שקשור לעדכון המפות, גיליתי שהיכולת של משתמשים להתריע על שינויים בכבישים, מציבה את Waze במקום גבוה יותר מניווט של גוגל. בעיר מגוריי גיליתי מספר טעויות במפות של גוגל, כמו למשל כיכר חדש שעודכן במפה של Waze, אך לא קיים עדיין במפה של גוגל כך שיש עוד לאן להשתפר

סיכום
ניווט של גוגל נמצא בבטא מזה חמש שנים, כמנהגה של גוגל עם מוצרים רבים שלה, אך זו לא סיבה לא לנסות אותה. פשטות ההפעלה שלה יראה לחלקינו כחיסרון. אני באופן אישי רואה בה יתרון לרבים ממשתמשים, שכל רצונם, להגיע מנקודה לנקודה.

כתב: יצחק אגרונוב ופורסם לראשונה באתר iAndroid.

 • אני משתמש במפות של גוגל.
  עדיין משהו חסר בה…מרגיש לפחות שמשהו חסר בה.

  לא יכול לשים את האצבע על מה, אבל זה כאילו עדיין לא שלם מספיק.
  או לחלופין שהם לא השקיעו בניווט בארץ, גם יכול להיות.

 • ד.

  רצינים? מה בעיה לשנות שפת ממשק? אפשר לשנות שפה לכל אפליקציה כל עוד קבצי ה string קיימים. רק להוריד אפליקציה מ play ולהגדיר
  רק שלא זכור לי השם שלה

 • רועי

  waze זה הכי טוב במכוניות
  אבל לגוגל maps יש גם אפשרות להולכי רגל

 • גיא

  בדקתי 3 תוכנות לאחרונה (Waze, גוגל maps ו-iGO – שניתנה בחינם בשבוע שעבר), ונכון להיום, אין ל-waze תחליף ראוי בישראל.

  לגוגל יש כמה בעיות:
  ראשית – גם כששפת הממשק היא בעברית בטלפון אנדרואיד, היא לא מקריאה שמות רחובות – אלא רק באנגלית.
  שנית – היא מגמגמת מבחינת הידע שלה על דיווחי תנועה, עדכנות נתונים ועוד.
  ה-Street view זה רעיון נחמד, אבל לא יותר. מקסימום, אפשר להפעיל את הפיצ'ר הזה, כשכבר מגיעים לאיזור היעד, ורוצים לבדוק את מראה הרחוב והיעד אליו כיוונו.

  ל-iGO גם יש כמה בעיות:
  לפני הכל – זו תוכנה מאוד-מאוד כבדה. היא שוקלת כמעט 500 (!) מגה.
  כמו כן, היא לא לגמרי מדייקת בדיווחים על כיכרות. בשנתיים האחרונות נוספו 2 כיכרות ברחוב הכניסה לאלפי מנשה, למשל – ואייגו לא מודעת לאף אחד מהם. היא גם לא ממש נותנת לי את הדרך המהירה ביותר, למרות שהגדרתי לה לעשות זאת. מתוכנה שעולה למעלה מ-250 ש"ח, אני מצפה ליותר, הרבה יותר. והסיבה היחידה שבדקתי אותה היה בדלל שהיא ניתנה חינם לזמן מוגבל.

  גם ל-waze יש כמה פאקים ידועים:
  היא לפעמים מספרת לך על פקקים שאינם קיימים (לדעתי זה בגלל הסטטיסטיקות שנאספות – אני רואה את זה גם במקומות שבהם יש כמעט כל יום פקקים, ובימים לא פקוקים, באותה שעה, ווייז מנחה אותי לעקוף אותם בדרך אחרת), ולפעמים גם משטרות שלא קיימות וכו'.

  חוצמזה, היא גם לא לגמרי מעודכנת על מצלמות מהירות מסויימות (אני מכיר לפחות אחת שכבר דיווחתי עליה עשרות פעמים בכביש 4, בין צומת פרדסיה לצומת בית-ליד, אחרי שקיבלתי שם דו"ח על מהירות).

  באג שלישי הוא, שלפעמים התוכנה פשוט מפסיקה לתת לך הנחיות קוליות. זה קרה לי בשבוע שעבר (פעם שנייה בחצי השנה האחרונה), ורק הסרה והתקנה מחדש של התוכנה מחדש פתרה את הבעיה (וכן – ניסיתי כמעט הכל: איתחול למכשיר, בדיקה בקונפיגורציות השונות ועוד).

  עוד בעיה היא, מגוחך ככל שיישמע, שווייז לא יודעת איך לומר לך לבצע סיבוב פרסה – לא בכיכר ולא בצומת – היא רק מראה לך סימון על המסך, ללא קובץ סאונד מתאים. כך שאם טעית, ואתה לא מתבונן במסך, אתה בבעיה. זה נושא שווייז מודעים אליו, ובכל גירסה חדשה אני כותב עליו בפורום שלהם מחדש, ומקבל הודעה בנוסח "זה ייפתר בגירסה הבאה".

  אבל עם כל אלה – נכון להיום, כאמור – ל-Waze עדיין אין תחרות אמיתית. התוכנות של iGO וגוגל צריכות להשתפר עדו הרבה יותר, בשביל שאשתמש בהן באופן קבוע.

 • אליה

  לי יש את ה xperia z וזה כותב לי שזה לא ניתמך בארץ ? מישהוא יודע למה?

 • אביה

  איך קורה שאפליקצית הניווט של גוגל נראית כלכך רע על אנדרואיד , וטוב על אייפון?
  חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

 • דני דין

  מי צריך בזמן נהיגה את הSTREET VIEW הזה??
  מה עוד שגוגל לא מעדכנים את כל שנה!
  תסתכלו בהרבה מקומות בארצות הברית, הצילום הוא מ2007!
  בכל עיר במדינת ישראל יש שינויים גדולים מדיי שנה- שנתיים וכל עוד לא מעדכנים את זה בתדירות הזו, זה לא שווה כלום!
  כבר היום בSTREET VIEW הנוכחי, אני רואה מלא מבנים חסרים בשכונה שלי מאחר והצילום בוצע לפני שנה וחצי!
  זה סתם גימיק ולא יותר מזה!
  WAZE שולט וימשיך לשלוט!
  גוגל לא נתנו להם מכה חלשה בכנף…

 • קוש

  waze. שולט

 • אופיר

  תודה על הכתבה!!
  איך מפעילים את ה-Street View? לא מצאתי את זה.

  • אחד שיודע

   באפליקציה של גוגל.

   • אופיר

    מן הסתם, אבל אין לי אופציה כזאת…