קבוצת מהנדסים מאוניברסיטת קולומביה העלו לאחרונה סרטון לרשת ובו הם מדגימים לראשונה כיצד ניתן להריץ אפליקציות iOS, שמיועדות למכשירי ה-iPxx בלבד, מורצות במכשיר מבוסס אנדרואיד (Android) וזאת ללא שימוש במכונה וירטואלית או במצב תאימות מורכב.

השיטה אותה פיתחו המהנדסים שונה מהשיטות הקיימות דרכן ניתן להגיע לתוצאות זהות במחשבים בעיקר. שמה Cycada, והיא מבוססת על עיקרון התאמתן של אפליקציות של חלונות לסביבת העבודה לינוקס (Linux). למעשה, צוות המהדסים פיתח אמולטור מיוחד המאפשר להריץ יישומים של מערכת ההפעלה חלונות, אך במקום יישומים אלו יצרו קוד מיוחד המאפשר להריץ יישומים של מערכות הפעלה אחת במערכת אחרת. בכך, 'העתיקו' למעשה את קוד המקור של אפליקציית ה-iOS, והמירו אותה למערכת ההפעלה לינוקס שהיא כידוע הבסיס של מערכת האנדרואיד ועלייה נבנתה למעשה.

בסרטון שאורכו כשש דקות שצולם באמצעות ה-Nexus 7 של גוגל (Google), ניתן לראות כי האפליקציות הותאמו באופן מושלם לסביבתן החדשה ופועלות כחלק בלתי נפרד ממנה. תחילה, מדגים המהנדס כיצד האפליקציות מורצות הלכה למעשה על המכשיר, כאשר ממשק המשתמש המוכר ממכשירי ה-iOS נשאר זהה. לא רק זאת בלבד, גם כאשר המהנדס סוגר את אפליקציית ה-iOS ממסך היישומים הפועלים, האפליקציה ממשיכה לתפקד כרגיל. בהמשך הסרטון מדגים המהנדס שימוש גם באפליקציות בלעדיות למכשירי ה-iOS, כגון אפליקציית Remote המאפשרת שליטה מרחוק על תכני המדיה הקיימים בתוכנת ה-iTunes הביתית, פועלת באופן חלק.

ראש צוות המהנדסים שהיה אמון על ביצוע השיטה לא סיפק פרטים לגבי דרך פעולתה וכן לא אמר והאם בכוונתם לשחררה לציבור הרחב. סביר להניח אולם, כי צוות המהנדסים יימנע מלעשות זאת שכן מדובר בהפרת זכויות והעתקה – דבר שסביר להניח שלא יעבור בשתיקה, לפחות על-ידי אפל (Apple).

 

שתף:
-פרסומת-
כתב טכנולוגי ותיק, הדרומי שבחבורה (תלוי מאיזה כיוון), עובד ביום וחיית טכנולוגיה בלילה. את חיבתו לחברת אפל קשה לתמצת בכמה מילים, עם זאת, אם נגיד שהוא מחזיק בביתו 'אפל סטור' מקומי - לא נשקר.
 • יוסי כהן

  אפל כבר קנו את המפתח והשביתו אותו… עכשיו הוא עובד אצלם.
  מהציטוט שלו ביוטיוב…
  מקור מהימן מספיק^^

 • עודד

  אנשים צריכים להפנים מה היא איכות. זה כן. ומזה התעלמת.

  כמות הפרסומות באנדרואיד היא בלתי נסבלת עד חוצפה שלא תואר. שלא נדבר על הבלגן שחוגג בה. גוגל ידוע בבעיות האלו.

 • עודד

  ולכן ימציאו משהו שהוא נחוץ ויש דרישה וביקוש אליו. קנאה. הפתחים עצמם אולי לא מקנאים אבל המשתמשים כן וביקשו את זה על בטוח מהמפתחים.

 • אסף מורז

  ראיתי כאן כמה תגובות ממש לא לעניין. אנשים צריכים להפנים שדבר כזה לא עושים בגלל קנאה ב- iOS אלא בעיקר בכדי להוכיח שהדבר אפשרי. למפתח זה מאפשר ליצור שם גדול ברשת, תהילה ואפילו הבטחת מקום עבודה מכובד (אפל/גוגל) שידע להעריך את כישוריו ולתגמל אותו בהתאם.

 • עודד

  בסדר, אבל לא יעזור, iOS הרבה יותר איכותית מכל הבחינות. ועצם זה שרוצים להתקין על אנדרואיד גרסאות של iOS למרות שיש אותן באופן רשמי לאנדרואיד רק מראה את הקנאה בזה.. אחרת למה?

  כל דבר שאנדרואיד עושה – אפל עושה יותר טוב. כל דבר שאפל עדיין לא עושה שאנדרואיד כן – לא עובד טוב באנדרואיד ולא ישתמשו בו, אבל כשזה יגיע לאפל כולם ידברו על זה וישתמשו בזה וישלבו את זה ברכב וכו וכו. ככה זה, אנדרואיד משלשלים זבל כדי להגיד שיש להם. אבל אפל עושה את טוב באמת ושימושי.

 • א

  אריק צודק, רוב המפתחים פונים קודם לאייפון ואז לאנדרואיד, יש לזה גם סיבה ברורה – מפתחים לאייפון מרוויחים הרבה יותר אז זה יותר כלכלי לפתח לו.

 • פיזיקאי משועמם

  אריק תן אפליקציה אחת שיש עכשיו באייפון ולא באנדרואיד.. ולא משהו טפשי אם אפשר

  • יוסי כהן

   GARAGE BAND!
   אין אף אפליקציה באנדרואיד שעושה אמולציה כזאת טובה לגיטרה חשמלית.
   זהו חוץ מזה לא עולהה לי שום דבר חשוב.

 • אריק

  המתנחל, זה ממש לא המצב.
  במקרה הטוב אפליקציות אנדרואיד יוצאות חודשיים אחרי מקבילותיהן באייפון.

 • מתנחל

  אין כבר צורך באמולטור כזה, מסיבה אחת שהשוק השתנה.

  מהמשפט הזה בכל כתבה על תוכנה חדשה
  "האפליקציה זמינה למכשירי אייפון ובקרוב גם באנדרואיד"
  הגענו למשפט המפתיע הזה
  "האפליקציה זמינה למכשירי אנדרואיד ובקרוב גם באייפון"

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

   צודק!

  • מפתח

   אתה טועה, כל קודם מפתחים לאייפון אחר-כך לאנדרואיד אם בכלל.
   במיוחד כאשר מדובר על שוק עולמי ולא מקומי.

   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    רוב המשתמשים היום הם אנדרואידים נשארו אולי כמה פאן בואי לאפל אבל זה משתנה לכיוון האנדרואיד