שוק המכשירים המבוססים על מערכת ההפעלה אנדרואיד (Android) מגוון כיום כמעט בכל היבט שלו. לעומת ה-iOS, שהיא מערכת הפעלה של משפחת מכשירים אחת ויחידה, אנדרואיד של גוגל (Google) היא מערכת הפעלה שקשה כבר להעריך את מספר היצרנים שמשתמשים בה עבור הטלפונים החכמים והטאבלטים שלהם. אותם יצרנים משתמשים במגוון רחב מאוד של רכיבים כדי לבנות את המכשירים. קחו לדוגמה את שוק המעבדים הראשיים בלבד. רובם נכון להיום מבוססים על טכנולוגיה של ARM בדרך כזו או אחרת, אבל אינטל (Intel) נכנסה לאחרונה לתחום  עם מערכות על שבב (SoC) מוצלחות משל עצמה. ואם בכל זאת מדברים רק על ARM, איזו חברה בדיוק לקחה את הטכנולוגיה שלה ויצרה ממנו את המעבד ואת שאר המערכת מסביבו? קוואלקום, סמסונג, Media Tek, Nvidia? באיזה מהירות היא עובדת? ומהו השבב הגרפי?

אלו הן שאלות שממוקמות בקצה העליון של הקרחון, ולכולן תמצאו תשובה אם תורידו את CPU-Z. היישום המופלא של CPUID, שמוכר כל כך היטב לכל מי שבודק מחשבים, שמראה באופן כמעט מיידי מידע מלא על המעבד וחלקים נוספים של המערכת, עושה עלייה גם לסביבת האנדרואיד ועושה זאת היטב.

בכמה מסכים פשוטים תוכלו למצוא את כל התשובות לשאלות שמוזכרות לעיל, ויותר מכך. תוכלו למשל, בעמוד ה-SOC, שמציג את הטכנולוגיה שמאחורי המעבד, לעקוב אחר המהירות הנוכחית של הליבות במעבד; בעמוד ה-System תוכלו למצוא פרטים גם על כמות הזיכרון הפנימי של המכשיר, כולל כמה זיכרון פנוי נותר ממנו – פעולה שתרגיז כמובן שוב את משתמשי Galaxy S4, במיוחד אלו שרכשו את המכשירים עם 16 ג'יגה-בייט; במסך ה-Battery תמצאו פרטים על מצבה הנוכחי של הסוללה, כולל כמה אחוזים נותרו עד שהמכשיר ייכבה; ובמסך ה-Sensors תמצאו רשימה מעניינת במיוחד: כל החיישנים שמשובצים במכשיר האנדרואיד שלכם והקריאות הנוכחיות שלהם, כולל טמפרטורה ולחות חיצוניים.

כמובן שלא ייקרה כלום אם לא תורידו אותו, אבל אם בא לכם לדעת קצת יותר, זה בדיוק היישום שכדאי להוריד.

גרסת ה-PC מתעדכנת תכופות, וכנראה שזה גם מה שיקרה בגרסת האנדרואיד. בינתיים הגרסה היא 1.01 והיא מוגדרת על ידי CPUID כבטא. להבדיל מהרבה יישומים אחרים, CPU-Z לא דורש כל גישה למערכת, כך שבאמת שאין בעיה להתקין אותו מכאן.

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.