מתקפה תוכנת הכופר WannaCry הדביקה מאות אלפי מחשבים ומניתוח של חברת אבטחת המידע BitSight שפורסם על ידי סוכנות הנידיעות רויטרס נמצא כי על שני-שליש מהמחשבים שנדבקו מותקנת מערכת ההפעלה Windows 7 של מיקרוסופט (Microsoft).

תחילה היה סבור כי וירוס הכופרה תקף דווקא ארגונים או חברות עם מערכות הפעלה לא מעדכנות, אך על פי הניתוח של חברת אבטחת המידע, זוהי רק חצי מהאמת. מהדיווח עולה כי מתוך 160 אלף מחשבים שנדבקו ב-WannaCry, כ-67 אחוז הריצו גרסה לא עדכנית של מערכת ההפעלה Windows 7, אשר עליה לא הותקנו עדכוני האבטחה האחרונים. כ-15 אחוז הריצו דווקא את Windows 10, מערכת האחרונה של מיקרוסופט (Microsoft) וה-12 אחוז הנותרים מורכבים ממחשבים שהריצו את מערכות ההפעלה Windows XP, Vista, 8 ו-8.1.

ההתקפה של WannaCry היא אחת מהתקפות הסייבר הגדולות שהתרחשו בשנים האחרונות ועל-פי הערכות יותר מ-200 אלף קורבנות נפגעו. הוירוס הצפין קבצים מקומיים ונעל גישה למחשבים של אנשים פרטיים, חברות וארגונים. בין היתר נפגעו מהוירוס מערכת הבריאות של אנגליה, הבנק המרכזי של רוסי פרטיים, חברות טלקום ספרדיות ועוד. כדי לשחרר את הצפנת הקבצים והחזרת הגישה למחשבים נאלצו משתמשים לשלם כופר שנע בין 0.15 ל-0.3 ביטקיון (בין 250 ל-500 דולר), אולם הערכות כי רבים נמנעו מהתשלום.

 כלי לשחרור ההצפנה

היום התפרסם כי חברת האבטחה ESET השיקה כלים חדשים לנפגעי הפריצה. הראשון בודק פגיעות EternalBlue – כלומר, בודק אם תוכנת ה-Windows תוקנה ומעודכנת וכתוצאה מכך חסינה מפני ערכת הפריצה EternalBlue, שעמדה מאחורי מגיפת הכופר האחרונה WannaCry ועדיין בשימוש על מנת להפיץ תוכנות כופר ונוזקות נוספות. הכלי השני שפורסם על ידי ESET הוא  כלי לשחרור הצפנה של קורבנות של נוזקת הכופר Crysis, שעברה לאחרונה לעבוד עם סיומת .onion במקום .Wallet.

להורדה (exe) של כלי הבדיקה וכלי השחרור

שתף:
-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.
 • חהחה זה עוד יתגלה כמו פעולה יזומה של מיקרוסופט עצמה 😂😂😂
  יחי הקונספירציות חחח

 • DagzahavDX

  אני לא מבין מה הקטע של אנשים עם ווינדוס 7 בטח ובטח עם אקס-פי… סתם מערכות מיושנות שעבר זמנם… אחר כך יבכו למה יש להם ווירוסים.

  • Yossi Cohen

   יש כאלה ששונאים לשדרג ויש כאלה (כמוני) שתמיד נמצאים על חוד החנית וכמובן זהו ספקטרום רחב שבו יש משתמשים שפשוט לא איכפת להם על איזה מערכת הפעלה הם. יהיה זה לינוקס אנדרואיד ווינדוס הם פשוט משתמשים בה…

   • NSbuilder

    מקסימום – מגבים ועושים התקנה נקייה, שדרוג הרבה פעמים דופק והורד דברים.
    לא סיפור – בתור מישהו שעושה 2-3 התקנות נקיות בשנה ( כשיוצא גרסה חדשה של ווינדוס 10 ).

  • Eithan

   ווינדואוס 7 זאת מערכת הפעלה ממש נוחה שעובדת על מחשבים גם ישנים. בנוסף לכך ווינדואוס עשר היא מערכת הפעלה שמשתמשים בה רק אם יש לך מחשב חדש, לא עדכון או משהו.

   • DagzahavDX

    היא לא נוחה. בווינדוס 10 שידרגו הרבה מאוד דברים. 99% מהאנשים שדרגו אליה ולא קנו מחשב חדש. מניסיון היא פועלת מצוין בשידרוג.

    • Eithan

     מניסיון המערכת הזאת פועלת בצורה הכי נוראית שמשדרגים, לא רק אני גם חברים שלי נתקלו בבעיות האלו.

     • DagzahavDX

      תנסה לאפס, לפעמים מחשבים ממש ישנים עושים בעיות אבל זה בדר"כ עוזר.

      • Eithan

       איפוס עוזר אבל לא 100%, וזה לא רק בישנים זה בעיקר בכאלה שהם "באמצע"

       • DagzahavDX

        לא יודע, אצלי באמצע עובדים מצויין.