מתקפה תוכנת הכופר WannaCry הדביקה מאות אלפי מחשבים ומניתוח של חברת אבטחת המידע BitSight שפורסם על ידי סוכנות הנידיעות רויטרס נמצא כי על שני-שליש מהמחשבים שנדבקו מותקנת מערכת ההפעלה Windows 7 של מיקרוסופט (Microsoft).

תחילה היה סבור כי וירוס הכופרה תקף דווקא ארגונים או חברות עם מערכות הפעלה לא מעדכנות, אך על פי הניתוח של חברת אבטחת המידע, זוהי רק חצי מהאמת. מהדיווח עולה כי מתוך 160 אלף מחשבים שנדבקו ב-WannaCry, כ-67 אחוז הריצו גרסה לא עדכנית של מערכת ההפעלה Windows 7, אשר עליה לא הותקנו עדכוני האבטחה האחרונים. כ-15 אחוז הריצו דווקא את Windows 10, מערכת האחרונה של מיקרוסופט (Microsoft) וה-12 אחוז הנותרים מורכבים ממחשבים שהריצו את מערכות ההפעלה Windows XP, Vista, 8 ו-8.1.

ההתקפה של WannaCry היא אחת מהתקפות הסייבר הגדולות שהתרחשו בשנים האחרונות ועל-פי הערכות יותר מ-200 אלף קורבנות נפגעו. הוירוס הצפין קבצים מקומיים ונעל גישה למחשבים של אנשים פרטיים, חברות וארגונים. בין היתר נפגעו מהוירוס מערכת הבריאות של אנגליה, הבנק המרכזי של רוסי פרטיים, חברות טלקום ספרדיות ועוד. כדי לשחרר את הצפנת הקבצים והחזרת הגישה למחשבים נאלצו משתמשים לשלם כופר שנע בין 0.15 ל-0.3 ביטקיון (בין 250 ל-500 דולר), אולם הערכות כי רבים נמנעו מהתשלום.

 כלי לשחרור ההצפנה

היום התפרסם כי חברת האבטחה ESET השיקה כלים חדשים לנפגעי הפריצה. הראשון בודק פגיעות EternalBlue – כלומר, בודק אם תוכנת ה-Windows תוקנה ומעודכנת וכתוצאה מכך חסינה מפני ערכת הפריצה EternalBlue, שעמדה מאחורי מגיפת הכופר האחרונה WannaCry ועדיין בשימוש על מנת להפיץ תוכנות כופר ונוזקות נוספות. הכלי השני שפורסם על ידי ESET הוא  כלי לשחרור הצפנה של קורבנות של נוזקת הכופר Crysis, שעברה לאחרונה לעבוד עם סיומת .onion במקום .Wallet.

להורדה (exe) של כלי הבדיקה וכלי השחרור