ישראל, "אומת הסטארט-אפ", היא מעצמה טכנולוגית מרשימה. הדברים באים לידי ביטוי הן בענף היי טק מפותח והן במודעות טכנולוגית גבוהה. על פי ההערכות, בשנת 2012, אזרחי ישראל החזיקו בידם כ-3.11 מיליון טלפונים חכמים. מדובר בהיקף עצום מבחינת שיעור בעלי הסמאטרפונים ביחס לאוכלוסייה.

תוסיפו לכך את העלייה המתמדת בבעלי הטאבלטים בארץ הקודש והרי לפניכם מתכון לדרישה עצומה לתכנים בזמינות גבוהה ומקוונת. ואכן, גם הישראלים נהנים כיום משורה ארוכה של אפליקציות לצפייה ישירה. מדובר באפליקציות אשר מעניקות אפשרות לצפות בנייד או בטאבלט בתכנים מגוונים בלחיצת כפתור, או יותר נכון, בהחלקת אצבע.

דרור עדו, בעליו של האתר FlatPlanet אשר עוסק בריכוז קישורים לצפייה ישירה מכל אתרי המקור, איננו מתפלא. "הטלפון הסלולארי של ימינו הוא הרבה יותר ממכשיר לניהול שיחות או שליחת SMS. מדובר למעשה במחשב לכל דבר אשר נמצא איתנו לאורך כל שעות היום. מלבד המשחקים והאפליקציות השונות, ומעבר ליכולת לגלוש באתרים מכל מקום, טלפונים חכמים חייבים לאפשר גם צפייה בתכנים און-ליין", הוא אומר.

דבריו מתיישבים עם נתונים שפורסמו לאחרונה באתר האמריקני MarketingLand לפיהם בשנת 2012 הצפייה בוידאו בניידים גדלה פי 3 לעומת השנה שקדמה לה. כניסתם של הטאבלטים למרחב הטכנולוגי תדלקה באופן משמעותי את המגמה.

ואכן, כיום ניתן לצפות בסדרות המועדפות בטלפון סלולארי, או לראות את הסרט החדש שיצא לאחרונה באמצעות הטאבלט. אתרי אינטרנט אשר מפעילים שירותי VOD (ר"ת Video on demand) מעמידים לרשות הגולשים אפליקציות המתאימות לניידים וטאבלטים. "ישנם גם אתרים ואפליקציות אשר הוקמו אך ורק מתוך מטרה לספק לגולשים תכנים לצפייה ישירה", מציין עדן. "כאשר הקמנו את אתר FlatPlanet, וביקשנו לרכז את כל התכנים במקום אחד, נדהמנו לגלות כמה אתרים מעמידים לרשות הגולשים בישראל את השירותים הללו, באופן חוקי, מסודר ונקי".

Mako-iPad-app
אפליקציית MakoTV לצפייה בתכני ערוץ 2 במכשירים ניידים

להתחבר לטלוויזיה בקלות

צפייה ישירה בנייד או בטאבלט יכולה להתחבר בקלות לטלוויזיה. כיום, ניתן לרכוש כבלים אשר מחברים את הטאבלט או הסמארטפון לטלוויזיה ומאפשרים צפייה בתכנים על גבי מסך גדול ותוך כדי השתלבות עם מערכת קולנוע ביתית. כמו כן, תכנים רבים לצפייה ישירה בנייד הינם באיכות גבוהה ולא אחת ברמה של HD. הוסיפו לכך את מכשירי הטלוויזיה החכמים אשר נכנסים לאחרונה לחיינו והרי לכם פסגת הטכנולוגיה בלחיצת כפתור.

עולם הצפייה הישירה בנייד מתרחב ומציע אף תכנים מעבר לטלוויזיה והמחשב. למשל, חברות הכבלים והלוויין (HOT ו-Yes) מפעילות עבור לקוחותיהן אפליקציות ייעודיות אשר מאפשרות גם צפייה בתכנים נבחרים המשודרים במרחב הווירטואלי בלבד. לדוגמא, פרקים ראשונים של סדרות שעומדות לעלות לאוויר, סרטים בהקרנת בכורה, סרטים דוקומנטריים אשר צולמו במיוחד לרשת האינטרנט ועוד. לעיתים, תכנים לצפייה ישירה בנייד מפורסמים במרחב הווירטואלי וזאת משום שהם כוללים קטעים שלא ניתן לשדר בערוצים מסחריים.

בשנת 2014 – מרבית הצפיות בנייד או בטאבלט

הילדים הם חלק בלתי נפרד מהמסיבה הטכנולוגית. "הילדים הם נתח שוק משמעותי בקרב גולשי האינטרנט, ובהתחשב בעובדה ששיעורי הגלישה ברשת גדלים כפונקציה הפוכה לגיל, ברור כי הצפייה הישירה בתוכניות ילדים בנייד או בטאבלט אפשרית במגוון רמות וסגנונות", אומר עדן ומפרט. "לדוגמא, אפליקציות ה-VOD של האתרים וואלה! ו-Ynet מעמידות לרשות הילדים אפשרויות רבות מבחינת צפייה בתכנים המתאימים להם. כמו כן, גם אתר ערוץ הילדים מעמיד לרשות הגולשים הצעירים אפליקציה לצפייה במרבית תוכניות הערוץ".

מיותר לציין כי לא רק ילדים נהנים מחוויית הצפייה הישירה באמצעות המכשירים החכמים. דברים אלה באים לידי ביטוי כמובן באפליקציות אצל כמעט כל ערוצי הטלוויזיה המובילים (ערוץ 10, ערוץ 2 וערוץ 1). מומחים בתחום מעריכים כי בשנת 2014, יותר משתמשים יצפו בתכנים און-ליין בנייד או בטאבלט, מאשר גולשים אשר יעשו שימוש במחשב לשם כך.

-פרסומת-
אוהב גאדג'טים, אוהב טלפונים, אוהב טכנולוגיה, אבל הכי אוהב את החתול שלו שלא ממש אוהב אותו.